Helga Nõu mõnusad mõistupildid

Hiljuti 70. sünnipäeva tähistanud Helga Nõu on sündinud Tartus. 60 aastat tagasi lahkus ta koos vanemate ja vendadega Rootsi, kus ta täiskasvanuks saades algkooliõpetaja elukutse omandas. Aastatel 1957-1999 teeniski ta leiba erinevates Uppsala linna koolides, ent õpetajaameti ja pere kõrvalt jätkus tal jaksu ka kirjaniku- ja kunstnikuelu elada. Helga Nõu on avaldanud romaane, sealhulgas noorsoo-romaane, novellikogusid, näidendeid ja lasteraamatuid. Oma raamatud on ta reeglina illustreerinud ise. Lisaks sellele on ta illustreerinud kirjanikust ja arstist abikaasa Enn Nõu ning Elmar Pettai raamatuid. Alates 1989. aastast on Helga Nõu esinenud ka näitustega: esialgu mitmel pool Rootsis, viimastel aastatel aga üha rohkem Eestis. 2000. aastast ongi Nõudel taas olemas ka Eesti-kodu ning nad viibivad vaheldumisi Uppsalas ja Tallinnas.

Kunstnikuna viljeleb Helga Nõu enamasti loodusmaali. Kuigi neid 17 akvarelli-, gua?i-, tempera-, pastelli- ja õlitehnikas maali, mida Laiusel näha saab, ei tihkaks allakirjutanu küll päris “tõupuhasteks” looduspiltideks tituleerida. Pigem on need loodus- ja abstraktsete kujunditega mängivad mõistupildid.

Esmapilgul vaasis seisvaid lilli kujutava pildi alt leiab vaataja näiteks allkirja “Vabadus”. Ja kui ta lähemalt uurima hakkab, saab ta aru, et buketi ja vaasi piirjooni pidi joonistub pildi teisel poolel välja inimpea ? ulja näoilme ja tuules lehvivate juustega. Akvarelli nimega “Tiib” võib samuti vaadata kaheti: ühest küljest oleks kunstnik kujutanud nagu kai ääres seisvaid paate, teisalt moodustavad kai ja paadid kokku tõesti linnutiiva. Sarkastilisel gua?il “Pärast pidu” näeb vaataja aga kõigepealt suures plaanis tühje klaase ja pudelit, alles seejärel märkab nende rohekal klaaspinnal õrnalt peegeldumas pidutsenute väsinud nägusid.

Nii et kuigi Helga Nõu pildid on kompositsioonilt tugevad (eriti head näited on ses suhtes “Aken” I ja II) ja tükati suisa dekoratiivsusse kalduvad (pastell “Võõrad viljad”), pole need siiski kunagi üksnes ilupildid, vaid neis peitub ikka mingi mõte või intriig. Kui see pildist endast välja ei tule, tuleb see allkirjast.

Tegelikult on enamik näitusepilte (välja arvatud erakogusse kuuluv väikeseformaadiline “Põlev põõsas”) müüa ja võib öelda, et väga ahnet hinda autor ei küsi. Nii et kellel huvi vaadata või osta, kiirustagu näitusele: kui Helga Nõu koos abikaasa Ennuga nädala pärast Laiusele tuleb, viib ta lahkudes pildid endaga kaasa. Kohtumisüritus kirjanikepaariga algab 4. novembril kell 12. Ja sellele tasub tulla, sest tegemist on tõeliselt huvitavate inimestega.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus