Head jõgevamaalased!

Tundub, et aeg seiskub, andes meile viivuks mõtlemisaega. Jõuluõhtul istutakse koos lähedaste ja sõpradega ühiselt pika laua taga ning meenutatakse, mida head on tehtud viimasel aastal.

Lõppeval aastal on Jõgevamaa palju muutunud. Tänaseks on meil ülemaakonnaline traadita internet, järgmise aasta jooksul peaksid kõik internetiga ühinemissoovi avaldanud pered saama püsiühenduse.

Valminud on ehitusprojektid Kesk-Peipsi sadamatele, Painküla tööstuspargi väljaehitamiseks, Jõgeva linnast raudtee kaubajaama väljaviimiseks, raudteeharu ehitamiseks Painkülla, Jõgeva-Põltsamaa gaasitrassi ehitamiseks ning Jõgevamaale sissesõitude kujundamiseks ja peatuskohtade rajamiseks.

Uue aasta alguses kuulutatakse välja riigihange gaasitrassi ehitamiseks ning loodame, et tuleval sügisel töötavad Lustiveres katlad juba gaasil. Gaasitrassi ehitusmaksumus ulatub üle 40 miljoni, erainvestorid toetavad seda projekti ligi 30 miljoni krooniga.

Septembrist pikendasime maakonna bussiliine, sealhulgas neis piirkondades, kus kauplusauto lõpetas liiklemise. Liinil sõidab uus väikebuss, reisijaid on rohkesti. Ümberkorraldus näitab, et oleme õigel teel, kuid bussiliikluse parandamiseks on teha veel palju. Kõik ettepanekud on teretulnud.

Maavalitsuse eestvedamisel ning Kasepää ja Pala valla ning Mustvee linna koostöös peeti tänavu märtsis esimene Kalevipoja uisumaraton (selle korraldamine tõi meile Maalehe auhinna ?Aasta Tera”) ning septembris esimene rulluisumaraton. Augustikuisele Kalevipoja Kala- ja Veefestivalile tuli mullusest veelgi rohkem külastajaid ja laadalisi. Tänan siiralt suurürituste korraldajaid ja toetajaid, eriline tänu kaasabi eest kuulub kõigile Jõgevamaal asuvatele jõustruktuuridele ning tervishoiuasutustele.

Mööduva aasta jooksul on toimunud toredaid kultuuriüritusi, külapäevi ning hästi korraldatud spordivõistlusi. Aitäh kõigile korraldajatele!

Augustis jõudis Kalevipoeg koju tagasi ? Põltsamaa Sõpruse pargis seisab tänu Ants Paju organiseerimistööle monumentaalskulptuur ?Kalevipoeg kündmas”.

Voore külalistemaja seinal avasime mälestusbareljeefi Mati Undile. Ligi sada aastat tegutses selles majas Leedimäe kool, kus tulevane Eesti tuntud kirjanik ja lavastaja õppis aastail 1951-1958.

Suve lõpul avasime Pajusi vallas mälestuskivi Eesti riigikaitse ja arstiteaduse ühele suurmehele, Vabadusristi kavaler Hans Silbermannile, kes sündis Kalana külas 1886. aastal.

Üleeile õhtul käisime külas Siimusti lastekodu lastel ja tegime koos süüa nende uue peremaja köögis. Peremaja, mis läks koos sisustusega maksma ligi viis miljonit krooni, on hea näide sellest, et kui väga tahta ja unistada, siis leiad kindlasti sõpru, kes sind toetavad ning unistus saab teoks. Nii on kolm aastat tagasi Kesk-Eesti messi oksjonil alustatud annetuste kogumine jõudnud lõpusirgele ja esimene peremaja on valmis. Ma tänan kõiki toetajaid.

Jõgevamaa sotsiaalsfääri jõudsid tänavu erakordselt suured investeeringud. Võisiku Hooldekodu hoonetekompleksi renoveerimistöödeks kulus kokku kümme miljonit krooni riiklikke vahendeid. Seeläbi paranesid hooldekodu elanike elu- ja olmetingimused, samuti personali töötingimused. Jõgeva Haigla hooldusosakonna renoveerimine maksis kaks miljonit krooni. Väiksemad summad läksid Sihtasutustele Põltsamaa Tervis ja Mustvee Tervis.

Kui Haigekassa likvideeris suvel klienditeenindusbürood nii Jõgeval kui ka teistes maakonnakeskustes, teatasime, et Jõgeva maavalitsus on võimeline üle võtma Haigekassa büroo funktsioonid. Täna teenindab kliente maavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakond, kus ei tegelda mitte ainult blankettide väljaandmise ja vastuvõtmisega, vaid ka sisuliste küsimuste lahendamisega. Teisedki maavalitsused järgisid meie eeskuju.

Terviseedendusele pööratakse meie maakonnas suurt tähelepanu. Jõgevamaa liikumisharrastuse ja tervisespordi kokkuleppe raames oleme korraldanud ülemaakonnalisi tervisepäevi. Loodan, et talispordialade harrastamine saab sisse uue hoo, kui lähiajal ostetakse Jõgevamaale üks uisurajamasin ning kaks suusarajamasinat, millest ühe soetab Põltsamaa vald.

Jõgevamaa sai tänavu 34 uut rannavõrkpalliväljakut. See on suurepärane näide koostööst maavalitsuse, omavalitsuste ja külaseltside vahel. Maavalitsuse abiga on valminud Torma sajandiehituseks nimetatud võimla, Kuremaa Spordi- ja Tervisekeskus, Põltsamaa ja Kaarepere staadion, Adavere MiniArena ning viis mänguväljakut lasteaedade ja koolide juurde.

Väga populaarseks on Jõgevamaal kujunenud kepikõnd, eriti eakate inimeste hulgas. Paikkondades on loodud isegi kepikõnnirühmad. Käimiskeppe saab laenutada ka maavalitsusest.

Mul on hea meel, et Jõgeva maavalitsus kuulutati sellel aastal konkursi ?Kaunis Eesti kodu” võitjaks. Pöörame suurt tähelepanu nii majaümbruse heakorrale kui sellele, et inimestel oleks siin mugav. Kevadel avasime maavalitsuse hoone juures maakonnakeskuse esimesed avalikud tualetid.

Maavalitsus on avatud asutus. Meie ametnikud tutvustasid oma igapäevatööd ja maakonna arenguvisioone Põltsamaa ettevõtluspäeval ja Kesk-Eesti messil. Lõppeval nädalal olid meil avatud uste päevad.

1. detsembril kutsusin Kuremaa lossi tänuhommikusöögile Jõgevamaa teenekad inimesed ja asutuste juhid, vaimulikud ja riigitegelased. Oleksin väga tahtnud kutsuda tänuhommikusöögile kõik Jõgevamaa 37 000 inimest ? te kõik väärite seda ?, kuid kahjuks pole sobilikku kohta nii suure hulga inimeste jaoks. Kuuldes hiljem külaliste rohkeid siiraid kiidusõnu, tunnistan, et olen uhke maavalitsuse töötajate üle, kes selle ilusa piduliku sündmuse korraldasid.

Teist aastat järjest tegi maavalitsus jõuluajal Jõgevamaa puuetega lastele kingitused. Iga pere, kus kasvab puudega laps, samuti Siimusti lastekodu lapsed said priske maiusekoti. 240 kingipauna aitasid täita Põltsamaa Felix, Pere Leib, Hagari pagaritööstus, E-Piim, A. LeCoq, Pakendikeskus ning Pepsico.

16. detsembril kogunes koos Jõgevamaa Puuetega Laste Vanemate Ühinguga korraldatud laste jõulupeole üle saja lapse, koos pereliikmetega mahtusid nad vaevu Jõgeva kultuurikeskuse saali ära. Ülejäänutele toimetame kingipakid koju. Postiga saadame maiusepakid enam kui poolesajale lapsele, kes peavad elama lastekodus väljapool kodumaakonda.

Vajalikke ja tunnustust väärivad tegusid tehti Jõgevamaal tänavu väga palju. Ühes leheartiklis ei mahu neid kahjuks üles loetlema. Kuid heateod elavad edasi meie mälus.

Ja jälle lööb suur kell maavalitsuse hoone seinal ning mängib oma meloodiaid. Luban, et järgmise aasta jõulukuul avame avaliku ajanäitaja Põltsamaal ning ülejärgmisel aastal Mustvee linnas.

Soovin teile, head jõgevamaalased, kauneid jõule! Soovin, et teil oleks tuba soe, leib laual ning pere ja lähedased terved!

Meeldivate kohtumisteni uuel aastal!

AIVAR KOKK,
maavanem

blog comments powered by Disqus