Hea tervis omast käest


Iga päevaga tunnetame õhus üha rohkem kevadet, isegi siis, kui vihma sajab, päike pilve taga või temperatuur kohati jäisena tundub. Kevad tuletab ka meelde, et lähenemas on rannahooaeg ja meenuvad uue aasta lubadused kaalust alla võtta.  

Metsa- ja terviseradadele tuleb üha rohkem spordiklubide külastajaid, aga ka neid, kes spordiklubisse ei jõua või ei saa ning talvel kogunenut maha raputada soovivad. Rõõm on näha, et tervisesportijate seas on aina enam näha ka eakaid.

Keskmine oodatav eluiga on Eestis märkimisväärselt pikenenud. Siin on suur roll meditsiini kiires arengus, aga oluline on muutus inimeste endi suhtumises ja oskuses oma tervise eest hoolt kanda. Maailma Terviseorganisatsioon ütleb, et kui 30 protsenti tervisest sõltub arstiabist, siis ülejäänu tuleneb inimesest ja tema valikutest. Tõeline ennetustöö algab siis, kui inimene mõtleb arsti nõuannetele ning muudab oma käitumist: jätab suitsetamise maha, muudab oma toidusedelit, läheb õue kõndima jmt.

Vabandusi, miks elustiili  ja harjumusi muuta ei saa, leiab alati – spordiklubid on kallid, tervislikult toitumine on kallis, spordiriided on kallid; pole aega õue minna, miljon asja vaja teha; terviserada on kaugel; ilm halb. Ise me endale neid takistusi välja mõtleme. Alustada saab vähesest – kartulikrõpsu asemel krõbistada porgandit (tuleb kindlasti soodsam), ja kas seda jahukastet liha ja kartuli peale on ikka nii rohkelt ja alati vaja? Mõistusepärane alkoholitarbimine hoiab tervist ja säästab rahakotti. Spordiklubisse mineku asemel võib teha kodukandis pikema jalutuskäigu või minna jala tööle. Kui muu ei aita, võib ju ette kujutada, et transporditöötajad streigivad või linnatransport on tasuta ja üle rahvastatud ning tööle pääsebki ainult nii. Ja peene spordidressi asemel kõlbab sportida ka täiesti tavalises dressis. Üks oluline kevadine traditsioon on suurpuhastus – ja nii, nagu teeme korda kodu, tuleks ette võtta ka muutused oma igapäevaelus ja harjumustes. Üks olulisemaid oskusi on enda ja lähedaste tervise eest hoolitsemine. Palju on räägitud sellest, et meie inimesed peavad ise omast taskust kõvasti juurde maksma, et ravimeid osta. Selles osas on kevad häid uudiseid kaasa toonud. Sotsiaalministeeriumis valminud  ravikindlustusseaduse eelnõu kohaselt väheneb omaosalus tervelt 240 ravimi puhul, millel on enamasti 50-protsendiline soodustus. Arvestuslikult väheneb 50-protsendilise soodustusega ravimi retsepti puhul omaosalus 22 protsendi võrra. Oluline on ka meeles pidada, et apteeker peab teile tutvustama sama toimeainega kõige soodsamat ravimit.

Et aga tervisehädasid ennetada, tuleb teha tähtis otsus, unustada vabandused ja ettekäänded, mis meid takistavad rohkem liikumast, tervislikumalt toitumast, vähem alkoholi tarbimast ja riskivabamalt käitumast. Hea sõna ja naeratus oma lähedasele, sõbrale, kolleegile, vastutulijale on juba üks väike samm parema tervise poole. Ja selline tervisepäev peaks olema iga päev, mitte vaid kord aastas.

i

MARET MARIPUU, riigikogu liige, Reformierakond

blog comments powered by Disqus