Hea haldjas hoidis ära traagilise õnnetuse

Kamari seltsimaja juures juhtus õnnetus, mis võinuks ühe hea haldja olemasoluta väga traagiliselt lõppeda.

Kamari seltsimaja juures asuvat väikest tiigikest kattis nädala algul veel õhkue jää. Teisipäeva õhtul juhtus seltsimajas askeldama maja perenaine Vaike Niklus. Ta märkas, kuidas kaks last, poiss ja tüdruk, majast ratastega mööda sõitsid ja sealsamas hoone juures asuva tiigi juurde läksid. Vaike küll märkas lapsi, kuid ei pööranud neile esialgu erilist tähelepanu, kuid ühel hetkel tundus talle aknast välja vaadates vaatepilt kuidagi imelik.

Ta aimas, et lapsed on vist vette kukkunud, ja kiirustas majast välja, haarates kaasa põrandaharja. Ta jooksis tiigi äärde ja nägi, et lapsed ongi läbi õhukese jää tiiki kukkunud. Vahepeal oli sealt autosidki mööda sõitnud, ent paraku ei paistnud hädasolijad möödasõitjaile kätte.

Lapsed ei jõudnud appi hüüda

Kui Vaike tiigi äärde jõudis, hüüdis üks vette sattunuist veel appi, kuid kõvemat häält ta enam teha ei suutnud. Vaike sõnul pole ta mingi ujuja ja poleks kindlasti keset tiiki minna julgenud. Õnneks olid lapsed kalda lähedal. Vaike käskis poisil harjavarrest kinni võtta, kuid poiss ütles, et ei saa seda teha.   Vaike kordas käsku valjema häälega ja nii aitas ta ühe surmasuus oleva lapse kaldale. Just siis juhtusid sealt mööda sõitma Kamari naisansambli liikmed, kellele Vaike kätega vehkides peatumiseks märku andis. Abilised tõmbasid poisi kaldast eemale ja helistasid kohe kiirabisse. Tüdruk lebas liikumatult selili vees ja tema silmad olid lahti. Lapse jope oli õhku täis ja see aitas teda pinnal hoida. Ise vööni vette astudes sai Vaike ka tüdruku kaldale ning toimetas ta kohe majja sisse, võttis ta seal riidest lahti ning mähkis tekkide sisse.  

Ühes peres kaks elupäästjat

Elupäästjaks osutunud Vaike sõnul kasvavad need 5-6-aastased rohkem omapead ja tegutsevad päevade kaupa õues. Pärast majjatoomist tabas lapsi kerge šokk, kuid siiski suutsid nad Vaike esitatud küsimustele vastata. Laste sõnul olevat nad otsustanud jää peale kõndima minna. Päästetud tüdrukule tõi kodunt kuivad riided tema õde. Vahepeal olid kohale jõudnud ka kiirabitöötajad, kelle hoole alla lapsed anti.

Nikluste peres on nüüd koguni kaks elupäästjat. 11 aasta eest mängisid lapsed sama tiigi ääres palli ja pall kukkus vette. Üks poiss otsustas pallile järele minna, aga ujumisoskust nappis ning ta hakkas uppuma. Tookord päästis lapse Vaike tollal viiendas klassis õppinud tütar Sigrid Külaots, kes sai vapra teo eest ka medali.

Vaike Nikluse sõnul helistas talle Kamaris kohal käinud Põltsamaa kiirabiarst Katrin Villem, kes naist vapruse ja otsustava tegutsemise eest tänas. Vaiket hirmutab hoopis mõte,  mis oleks saanud siis, kui ta poleks aknast välja vaadanud. Uppumisohus olnud poiss sai haiglast koju samal õhtul, tüdruk kuuldavasti kolmapäeval. Nende laste emad kolmapäeva õhtuks veel Vaikega kohtuma polnud jõudnud. Ehk siiski jõuavad.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus