Haigusjuhtude tõusu tõttu kogunesid valdade kriisikomisjonid

Kuigi ametkonnad tõdevad, et COVID-19 viiruse levik on Eestimaal olnud stabiilne, on Jõgeva maakonnas viimasel nädala nakatunute arv tunduvalt kasvanud. Neljapäeval lisandus Jõgevamaale seitse uut positiivse proovi andnud inimest.


Asjatundjate hinnangul paanikaks mingit põhjust ei ole, kuid siiski tuleb rakendada enam ettevaatusabinõusid kui varemalt. Lähinädalad näitavad, kas uute nakatunute arv püsib samal tasemel, hakkab langema või tõuseb taas. Ühise pingutusega saame tõkestada viiruse levikut ja jätkata oma tavapärase eluga.
Maakonnas ilmselt enam koroonaviiruse leAvikuga pihta saanud Jõgeva vald otsustas seetõttu, et koroonapositiivsete lähikontakte tuvastati mitmes haridusasutuses, saata koolid üleeile vaheajaeelseteks päevadeks distantsõppele, et piirata oluliselt viiruse leviku võimalusi. „Loodame, et selle otsusega suudame viiruse levikut peatada ja pärast koolivaheaega tervetena ja veel tegusamatena õppetööd jätkata,“ kirjutas abivallavanem Aivi Tamm.
Et vahepeal leiti veel nakatunuid, järgis vallavalitsus eile terviseameti spetsialistide nõuandeid ja jättis ära kõik valla ja allasutuste kavandatud siseüritused. Samuti palus vallavalitsus teistelgi kuni oktoobri lõpuni ära jätta kõik siseruumides toimuvad üritused.
Seoses viiruse levikuga lükkub edasi ka 15. oktoobriks planeeritud Jõgeva valla õpetajate tänuüritus.
Terviseameti teatel on Jõgevamaale lisandunud kuue juhtumi puhul tegemist nakatumisega töökohal, ühel juhul on tegemist varasema haigestunu lähikontaktsega ning Jõgevamaa töökoha koldes oli eilseks kaheksa nakatunut. Eile näitas terviseameti koroonakaart Jõgevamaal kokku 19 haigusjuhtu.
Mustvee valla kolded on kontrolli all

Mustvee vallas on eilse päeva seisuga Voore ja Kääpa COVID-19 kolded kontrolli all. Neljapäeval ei lisandunud valda ühtegi positiivset proovivastust. Küll aga mõjutab Mustvee valda Torma haiguskolle ja sellega seoses Mustvee vallavalitsuse kriiskomisjoni otsuse kohaselt suletakse terviseameti soovitusel Avinurme lasteaed. Lasteaed on kinni praeguse seisuga kuni 25. oktoobrini. Koolides on vaheaeg ja otsust minna distantsõppele kaalutakse jooksvalt kogu piirkonna olukorda jälgides.
Siseruumides üritused on üle kogu Mustvee valla praegu keelatud ja väliüritustel tuleb järgida Terviseameti soovitusi hoida distantsi.
Terviseametiga konsulteeritakse igapäevaselt ja vajadusel kutsutakse kriiskomisjon ja vallavalitsus kokku ning tehakse opetariivselt otsuseid.
Kui Jõgeva maakonda on nädala jooksul juurde lisandunud koroonapositiivseid, siis Põltsamaa vallas on olukord praegu rahulik. Hiljuti koos käinud Põltsamaa vallavalitsuse kriisikomisjon mingeid erilisi meetmeid tarvitusele võtnud pole ja paanikat ei külva. Inimestel soovitatakse vältida rahvarohkeid üritusi, jätta ära peod ja suuremad rahvakogunemised. Soovitatakse pidada kinni ka hügieeninõuetest, tugevdada immuunsust ning viibida väljas värske õhu käes.

Põltsamaa vallas on elu tavapärane

Põltsamaa vallavanem Andres Vään ütles, et vallal pole võimalik keelata inimestel ühest vallast teise või ühest piirkonnast teise Eestimaa otsa liikumist. Tema sõnul pole praegu kellelgi võimalik prognoosida, kas või kui palju haigeid lähiajal Jõgeva maakonda lisandub.
„Hoiame olukorda kontrolli all. Kriisikomisjon mingeid erilisi suuniseid vallakodanikele andnud pole, kuna Põltsamaa vallas pole viimase kahe nädala jooksul olnud ühtegi ametlikku koroonajuhtumit. Oleme aga kogu aeg valmis selleks, et olukord võib veel muutuda. Soovitame kõik avalikud üritused, ka perekondlikud koosviibimised, võimaluse korral edasi lükata või üldse ära jätta,” selgitas Andres Vään.
Ta lisas, et vallavalitsus soovitab inimestel rangelt kinni pidada üksteisega distantsi hoidmise, käte desinfitseerimise nõuetest jne.
„Tuleb säilitada tervet mõistust. Me ei näe praegu põhjust koolide ega lasteaedade sulgemiseks. Kuu aega tagasi ei andnud me avaliku ürituse korraldamiseks luba Põltsamaa sügislaadale – järgmisel nädalal otsustame, kas anname loa laadale, mis peaks toimuma Põltsamaal mõne nädala pärast,” märkis Andres Vään.
Põltsamaa vallavalitsuse turundusspetsialist Raivo Suni leidis, et hetkel tuleks Põltsamaa valla inimestel jälgida eelkõige riiklikke soovitusi ning puhata koolivaheajal Eestimaal, viibida rohkem värskes õhus, mitte haigena rahvarohkeid kohti külastada jne.
Põltsamaa kultuurikeskuse direktor Janne Karu lausus, et kultuurikeskus jätkab oma tavapärast tööd ka sügisesel koolivaheajal. Janne Karu ei näe praegu põhjust kultuurikeskuses toimuvate ürituste ära jätmiseks.
„Huvitegevus toimub oma tavapärasel moel edasi – ringid jätkavad tegutsemist. 24. oktoobril on tulemas Eesti rahvamajade päev, selle toimumist praegu küll ära jätta ei plaani. Sügisel on Põltsamaa kultuurimajal plaanis veel ka kino avamine – loodame saada Põltsamaa kino kultuurikeskuses käima,” ütles Janne Karu.
Teisipäevast neljapäevani toimusid ka Põltsamaa valla üldplaneeringu avalikud arutelud Põltsamaal, Pajusis ja Puurmanis.
Sinna olid osalema oodatud kõik vallakodanikud.

TAAVI KELDER

ULVI TAMM

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus