Häbi Euroopa, häbi Eesti pärast

Euroopa Liit otsustas tühistada sanktsioonid kommunistliku Kuuba vastu, tunnustades sellega Raul Castro valitsuse “liberaalseid reforme”. Seda uudist võis oodata, kuid ikkagi on seda vastik lugeda. On raske uskuda, et terve mõistusega inimesed võivad tõsiselt rääkida Kuubal saabunud liberaliseerimisest.

 Jah, Kuubal on nüüd kohalikel inimestel õigus siseneda välismaalasi majutavatesse hotellidesse, samuti võivad nad nüüd omada arvutit, kuigi raha selleks näib jätkuvat vaid kommunistlikul nomenklatuuril. Interneti vaba kasutamine on aga endiselt keelatud, räägitud muudest vabadustest. Ja seda nimetatakse liberaliseerimiseks?

Euroopa võiks kuulata antud küsimuses nende arvamust, kes demokraatia eest Kuubal seisavad ning kes olid sanktsioonide mahavõtmise vastu, kinnitades, et see vaid julgustab kommunistlikke võime endisel viisil jätkama. Euroopa Liit otsustas küll, et aasta jooksul vaadatakse olukord Kuubal uuesti üle, kuid kahjuks ei saa kohe kuidagi uskuda, et juhul, kui poliitvangid endiselt vanglates mädanevad ning internet kuubalastele suletuks jääb, Euroopa mehemeelt leiab, et sanktsioonid taastada. See otsus nõuab üksmeelt ning kindlasti leidub Euroopast vähemalt üks riik, kes selle blokeerida võtab.

Üksmeelt nõuab aga ka sanktsioonide kõrvaldamine. Seetõttu on mul häbi mitte ainult Euroopa, vaid ka oma maa pärast. Eesti teab oma valusate kogemuste põhjal, mida kommunism endast kujutab. Mida oleksime mõelnud, kui pärast noorterahutusi ja “40 kirja” oleks Läänes kuulutatud, et tegelikult ei toimi Eestis mitte venestamine, vaid liberaliseerimine, mille tõestuseks on fakt, et kuigi dissidente pannakse Nõukogude Eestis endiselt vangi, kiusatakse “40 kirjale” allakirjutanuid lihtsalt niisama taga. Nüüdseks on sellest möödunud paarkümmend aastat ning oleme oma mineviku unustanud. Kuigi kaks riiki — Rootsi ja Tšehhi — sanktsioonide kõrvaldamise vastu välja astusid, jättis Eesti nad toetuseta. Nii pandigi lõpuks nendegi suud kinni, jõudes “kuldse” üksmeeleni, mis kommunistlikku diktatuuri Kuubal paraku vaid tugevdab.

MART LAAR, IRL esimees

blog comments powered by Disqus