FIM-Rallilt hõbekarikaga

Rahvusvahelise Mootorrattaspordi Föderatsiooni (FIMi) egiidi all toimuv FIM-Ralli on aasta tähtsaim rahvusvaheline motomatkasündmus. Läbitud tee pikkusest ja masina võimsusest sõltuvaid punkte toob sel üritusel oma riigile iga osaleja. Kuuel tsiklil kohale sõitnud Eesti esinduse “kogusaagiks” kujunes 25 216 punkti, millega platseeruti sakslaste järel ja iirlaste ees 14. kohale. Võitsid 274 781 punkti kogunud rootslased; itaallased olid teised ja soomlased kolmandad.

Lihtsalt osalemise kõrval oli Jõgeva MCl seekord täita aga tunduvalt tähtsam missioon. Tuleva-aastase FIM-Ralli korraldamise on FIM usaldanud nimelt Eestile ning Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon on selle ülesande omakorda delegeerinud põhiliselt Jõgeva MC liikmetest koosnevale korraldustoimkonnale. Sestap tuli meie motorahval Arnhemis tegelda piltlikult öeldes hommikust õhtuni FIM-Ralli 2005 promomisega ning Eesti tutvustamisega rahvusvahelisele motomatkajate seltskonnale. Et see värvikamalt ja emotsionaalsemalt välja kukuks, kutsuti Hollandisse kaasa Põltsamaa motomatkaja Hallar Nõmme muusikaõpetajast abikaasa Meeli ning nende neli last: Eva (9), Liisa (17), Sander (18) ja Madis (20), kes kõik laulavad ja pilli mängivad. Neil Hollandisse jõudmiseks tsikli selga istuda siiski ei tulnud, vaid nende jaoks telliti väikebuss.

“Kuigi kilomeetreid tuli läbida ainult 4000, kujunes sõit päris raskeks, sest meie alaliseks saatjaks oli vihm, tükati koguni paduvihm. Aga tänu suurtele laagrielu kogemustele ja heale varustusele “jäime ellu”,” ütles Jõgeva MC president Igor Ellisson. “Enne teele asumist olin õigupoolest mures, kuidas eri liiki sõiduvahenditest ? tsiklitest ja bussist ? koosnev grupp tihedas liikluskeerises koos hoida. Aga laiuslasest bussijuht Rein Taberland oli tõeline proff ja probleeme ei tekkinud.”

Eestlaste “tähetund” tuli siis, kui FIM-Rallide n-ö teatepulk neile pidulikult ja publiku ees üle anti. Siis astus väikese kontserdiga üles ka rahvarõivais perekond Nõmme.

“Esitasime rahvalaule, aga ka Valgre loomingut ja ühe Eestit Eurovisioonil esindanud laulu. Pillidki olid meil kaasas: minul süntesaator, Madisel kitarr, Sandril trompet ja Liisal viiul. Vastuvõtt oli väga soe ja seltskond tõeliselt mõnus,” ütles Meeli Nõmme, kes enda sõnul oli motomehi varem pisut võõristanud. “Eva kujunes meil lausa maskotiks, kellele vasakult ja paremalt kingitusi jagati ning keda kõigi riikide lippude all pildistati.”

Pereansamblina astusid Nõmmed Hollandis üles päris esimest korda ja olid ka ise tulemusest meeldivalt üllatunud. Kindlasti lähevad nad motomeestele appi ka tuleva-aastasele FIM-Rallile.

FIM-Rallide ajalugu sai teatavasti alguse 1936. aastal, mil toimus Berliini olümpiamängudele pühendatud mootorratturite rahvusvaheline tähesõit. Selle võitis Harry Pärkma juhitud Eesti võistkond. Puhtast hõbedast karikas, mille eestlased toona võitsid, jõudis koos Jõgeva MC esindusega nüüd, 68 aastat hiljem, uuesti Eestisse.

“Tänapäeva FIM-Rallide võitjaid autasustatakse selle karika koopiaga. Originaal, mille püsiasukohaks on FIMi peakorter Genfis, on aga FIM-Rallide ajal alati aukohal väljas. Kui tavaliselt saadetakse karikas ralli toimumispaika lennupostiga vahetult enne kokkutuleku algust, siis meile anti see hoiule terveks aastaks. Selle usalduse pälvisime hea ettevalmistustöö eest tuleva-aastaseks ralliks,” ütles Igor Ellisson, lisades, et karikas antakse ilmselt hoiule Tartus asuvasse Eesti Spordimuuseumi, kus rahvas seda ka näha saab.

Mõistagi poleks Hollandi-reis teoks saanud toetajateta. Sõbrakäe sirutasid Jõgeva MCle ses osas Hansapank, Tallink, Saaremaa Liha- ja Piimatööstus ning Tartu linnavalitsus, kes kõik said aru, et FIM-Rallil esinemine pole antud juhul mitte enam Jõgeva MC, vaid kogu Eesti asi. Mõnede Jõgevamaa ametnike puhul kohanud Ellisson aga paraku ka teistsugust suhtumist.

Just tuleva-aastase FIM-Ralli toimumispaiga “sissetöötamise” vajadusest lähtudes korraldab Jõgeva MC ka tänavuse Jõgevatrefi mitte harjumuspärases paigas Kuremaal, vaid Tartus, Tartu Näituste territooriumil. Kokkutulek algab 28. juulil, avalik motoshow 31. juuli keskpäeval Tartu lauluväljakul.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus