Esitleti raamatut “Eesti maatehnika kultuurist “

Raamatu koostas maaparandusveteran, kauaaegne koondise Eesti Põllumajandustehnika esimehe asetäitja ja Teaduste Akadeemia keemiainstituudi direktori asetäitja, insener Jüri Kriis, toimetaja on akadeemik Anto Raukas, küljendas ja trükkis osaühing Vali Press.

Jüri Kriis märgib saatesõnas, et käesolevas raamatus on püütud talletada eelmisel sajandil aastakümneid põllu- ja metsamaadel töötanud inimeste töid ja tegemisi ja tutvustatud sel perioodil kasutusel olnud tehnikat ja tehnoloogiat. Raamatus on artiklid   spetsialiseeritud remonditöökodadest, konkursil osalenud maaparandusobjektidest, turbatootmisest, põldude lupjamisest farmide mehhaniseerimisest ja mitmetest teistest teemadest.  Autorid on mitmed omaaegsed EPT-de juhatajad ja tuntud maaparandusspetsialistid.

“Raamatut koostama ergutasid mind kauaaegse Eesti Põllumajandustehnika töötaja Aarne  Sillaste maaparandusteemalised fotod, ” ütles Kriis.

Jüri Kriisi õnnitlesid seoses raamatu valmimisega endise Põltsamaa EPT kauaaegne juhataja Endel Kiisk ja tema asetäitja Heiki Soom ning Põltsamaa abilinnapea Tiit Kulu.

Akadeemik  Anto Raukase sõnul nõustus ta meelsasti raamatu toimetajaks hakkama. “Teaduste Akadeemia akadeemik-sekretärina kureerisin ka põllumajandusteadust. Põlvkond, kes põllumajanduses ja maaparanduses tublisid tegusid tegi, on varsti lahkumas ja  hiljem ei suuda keegi sellist raamatut koostada, sest see raamat on suuresti mälestusraamat. Võib ju kirjutada ka arhiivimaterjalide põhjal, kui aga pole ettekujutust reaalsest olukorrast, kus inimesed pidid töötama, siis ei tule ka head raamatut,” tõdes ta.

Anto Raukase hinnangul annavad raamatule “Eesti maatehnika kultuurist ” teadusliku väärtuse mitmete probleemide huvitavad käsitlused ning mitmekülgne fotomaterjal.

Raamatu esitlusel osalejad külastasid  ka Põltsamaal Tallinna-Tartu maantee ääres asuvasse  Sõpruse parki ja said kingituseks pargi rajaja Ants Paju eestvedamisel ilmunud pargi fotodega kalendri.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus