Elektrooniline deklaratsioon ei too alati raha kiiresti tagasi

Inimeste kogemused on väga erinevad, mõned maksumaksjad on saanud raha viie tööpäevaga tagasi, mõned mitte. On teada juhuseid, kus tagastatav tulumaks on laekunud deklareerija arvele vähem kui 24 tundi pärast deklaratsiooni esitamist. Samas ei ole harvad juhtumid, kui inimesed ootavad pikisilmi enammakstud tulumaksu, kuid seda pole kusagil, ehkki tuludeklaratsiooni täites on ilmunud ekraanile kiri, et kõik on korras.

«Olin viie tööpäeva jooksul laekuva rahaga arvestanud,» rääkis nelja lapse ema. «Mul polnud aimugi, et pean eluasemelaenu kohta veel mingeid lisadokumente esitama,» oli ta nördinud.

Eluasemelaenuga probleeme Jõgevamaalgi

Erakoolis õppiv Urmas deklareeris tulud e-maksuameti kaudu juba veebruaris, kuid eelmise nädala alguses ei olnud raha, mida õppemaksu maksnud tudengil on üsna palju tagasi saada, veel laekunud. Lähemal uurimisel selgus, et õppeasutus, millel on litsents, ei olnud saatnud tõendit koolituskulutuste tasumise kohta. Seega tuli tõend koolituskulude tasumise kohta noormehel ise maksu- ja tolliametisse viia. «Ega ma sellepärast nälga ei jää, aga kui lubadust raha kiiresti tagastada ei suudeta täita, ei tohiks seda ka välja reklaamida,» leidis tudeng.

Eesti Vabariigi Maksu- ja Tolliameti Lõuna maksukeskuse Jõgeva teenindusbüroo juhataja Anu Kaste ütles, et eluasemelaenu intresside deklareerimisega on olnud probleeme ka Jõgevamaal. Tema sõnul on maksu- ja tolliametil õigus tagastada enammakstud tulumaksu kuni 30 juunini, aga kuna viie päeva lubadus on välja reklaamitud, on inimestel ka õigustatud ootused.

Maksuameti koduleheküljel on info, et raha tagastatakse siiski kiirelt vaid deklaratsioonide puhul, mis ei vaja täiendavat kontrollimist. Kui inimene peab esitama täiendavaid dokumente, sisestatakse andmed käsitsi ja need vajavad täiendavat kontrollimist. Sel puhul tagastatakse enammakstud tulumaks üldise järjekorra alusel.

Raha ootavad inimesed peaksid tähele panema sedagi, et enammakstud tulumaks tagastatakse mitte viie kalendri-, vaid tööpäeva jooksul ning nii kiiresti ainult neile, kes on esitanud tulumaksudeklaratsiooni elektrooniliselt.

Üldjuhul ei saa praegu tulumaksu tagasi need, kes deklareerivad eluasemelaenu intresse, kuna vastav info laekub pankadelt väga visalt, selgub maksuameti koduleheküljel olevast pressiteatest.

Tänavu on nii, et veateate saavad kõik, kes eluasemelaenu deklareerivad, kuid see kõrvaldatakse, kui selgub, et inimene on intresse tasunud ka eelnevatel aastatel.

Koolitusfirmad ei saada tõendeid

Praegu saadavad maksu- ja tolliametile tõendi eluasemelaenu intresside kohta Ühispank ja Hansapank, kuid seda vaid kliendi nõusolekul. Probleeme on olnud Jõgevamaal ka mõnedelt koolitusfirmadelt ja erakõrgkoolidelt õppemaksu tasumise kohta tõendite saamisega.

Anu Kaste palub inimestel suhtuda probleemidesse mõistvalt ja varuda raha oodates kannatust.

Juhul kui inimene peab esitama lisadokumente, saab ta selle kohta infot e-maksuametilt olevalt infolehelt «Info 2003 aasta tuludeklaratsioonide kohta». Seal on kirjas, kas esitatud deklaratsiooniga on kõik korras ja mida sellega hetkel tehakse. Kui on vaja esitada täiendavaid dokumente, siis ka selle kohta peaks olema info kättesaadav. Vajalikud dokumendid võib viia lähimasse maksu- ja tolliameti büroosse isiklikult, aga aktsepteeritav on ka faksitud või posti teel saadetud koopia.

Infot maksudeklaratsioonide esitamise kohta saab infotelefonilt 1811 igal tööpäeval kella 7-21ni.

Ometi peab nentima, et maksukonsultandiga ühenduse saamine ei ole just kerge ülesanne. «Püüdsin kaks päeva umbes pooletunniste vahedega infotelefonile helistada, alles teise päeva õhtuks sain ühenduse,» rääkis Põltsamaa elanik. Informatsiooni kontrollinud Voorema ajakirjanik püüdis numbrit valida erinevatel päevadel kokku viiel korral, kuid tulemuseta. Maksuhaldurid soovitavad helistada infotelefonile hommikul vara või õhtul hilja, siis on ühendust lihtsam saada. Operatiivsem ja lihtsam on aga pöörduda kohalikku büroosse, meie maakonna inimestel on see Lõuna maksukeskuse Jõgeva teenindusbüroo.

Tulude tagastamisega alustati sel aastal 20. veebruaril, kui maksti enammakstud tulumaks esimesel päeval deklaratsiooni esitanud 1003 inimesele kogusummas 2,1 miljonit krooni. 23 veebruaril tagastati 11,123 miljonit krooni ligi kuuele tuhandele inimesele. Enammakstud tulumaks tagastati kahe esimese päeva jooksul 70 protsendile tuludeklaratsiooni esitanutele, kellel selleks õigus.

«Kõik need lahendused nagu e- maksuamet, eeltäidetud deklaratsioon ja kiire enammakstud tulumaksu tagastamine on Euroopa ja maailma mõistes harukordsed saavutused. Oleme püüdnud anda endast parima, et klient ei peaks kandma põhjendamatuid kulutusi seoses deklaratsiooni esitamisega,» on öelnud Eesti Vabariigi Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja Avo Rõõmussaar.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus