Eestis hakati väljastama Euroopa ravikindlustuskaarte

Selleks, et kontrollida Eestis kindlustatust arsti juures, peab inimesel kaasas olema ainult fotoga isikut tõendav dokument, rääkis Eesti Haigekassa Tartu osakonna jurist Martin Pärn. Alla 15-aastased võivad kindlustuse tõendamiseks Eestis esitada isikut tõendava dokumendi asemel Euroopa Liidu ravikindlustuskaardi või kuni selle väljastamiseni haigekassakaardi.

Eesti “rohelisi” ravikindlustuskaarte Haigekassa enam ei väljasta.

Kõigil Euroopa kodanikel, kes reisivad Euroopa majandustsoonis (Euroopa Liidus, ?veitsis ja EFTA riikides), on õigus kasutada ravikindlustuskaarti või sama väärtusega sertifikaati. See kindlustus hüvitab ootamatud meditsiinilised kulutused liikmesriikides, teatas Eesti Haigekassa.

Taotluse saab esitada alates 15. eluaastast

Euroopa ravikindlustuskaardi asendussertifikaadi väljastab haigekassa siis, kui kindlustuskaitse kehtivus on lühem kui 3 kuud, kui kaart on kadunud või inimesel on kiiresti vaja kindlustust tõendavat dokumenti, informeeris Haigekassa. Asendussertifikaat kehtib üks kuu.

Nii Euroopa ravikindlustuskaart kui ka sertifikaat kehtivad koos pildiga isikutõendava dokumendiga.

Lastele kuni 15. eluaastani väljastab haigekassa Euroopa ravikindlustuskaardi kehtivusega kuni 5 aastat. Isikutele, kes on vanemad kui 15 aastat, annab haigekassa välja Euroopa ravikindlustuskaardi kehtivusega kuni 1 aasta. Sündinud laps tuleb vanematel haigekassas arvele võtta ja talle annab haigekassa kohe välja juba Euroopa ravikindlustuskaardi.

Euroopa ravikindlustuskaarti saab taotleda vähemalt 15-aastane inimene, kellel on pass või ID kaart. Lapsele saab kaarti taotleda kuni 18. eluaastani ka lapsevanem või esindaja.

Euroopa ravikindlustuskaardi saab inimene kätte 10 päeva jooksul, asendussertifikaadi aga kohe haigekassa piirkondlikus osakonnas või büroos, teatas Haigekassa.

Uus ravikindlustuskaart ei vabasta visiiditasust

«Mitte mingil juhul ei tohi arvata, et nüüd on arstiabi välismaale minnes tasuta. See pole mingi müstiline imekaart, et kui näitan, siis kõik uksed on minu ees lahti!» hoiatas SL Õhtulehes Eesti Haigekassa avalike suhete juht Anne Osvet.

«Igas riigis on oma nõudmised, visiiditasud ja voodipäevatasud. Ja kui näiteks Belgia võtab oma kodaniku käest visiiditasu, siis võtab ta seda ka Eesti inimese käest. Meile ei tee keegi mingeid erandeid, ärgu inimesed seda küll mõelgu. Karta on, et mõnelgi võib selline illusioon tekkida.»

Euroopas reisides peab meeles pidama, et antud kindlustus ei asenda tavalist reisikindlustust, vaid katab vältimatu arstiabi kulud. Kaart ei kehti neile, kes soovivad ravida ennast teises liikmesriigis. Nagu Eesti ravikindlustussüsteemiski, ei kehti kaart välismaal eraarstide juures.
Euroopa ravikindlustuskaarti on võimalik taotleda Haigekassa büroodes üle Eesti.

TIINA JURJEVA

blog comments powered by Disqus