E-Piim ehitab Põltsamaale väikepakenditööstuse

TÜ E-Piim finantsdirektori Taavi Aasa sõnul hakatakse jaekaubandusettevõtete kaudu põhjamaalastele pakkuma 300- ja 600-grammistesse pakenditesse pandud nii viilutatud kui ka tükkjuustu.

“Mis puutub toomise laiendamisse, siis need investeeringud, mille abil me kavandasime 1997.-1998. aastal viia juustutootmise võimsuse 15 tonnini päevas, lõppesid eelmise aasta sügisel koos uue juustutootmisliini töölerakendamisega. Seejärel hakkasime tegelema juba järgmise etapiga ehk väikepakendamistsehhi rajamisega,” rääkis E-Piima finantsdirektor.

Juustul peab olema korralik pakend

Pärast 1. maid, kui Eestist sai Euroopa Liidu liige, on Eesti tööstustele sealhulgas ka E-Piimale avanenud uued turud. Kui varem eksportis piimatööstus oma toodangut peamiselt Hollandisse, Saksamaale ja Itaaliasse, siis lähitulevikus on kavas minna Skandinaaviamaade, eelkõige Soome turule.

“Uusi turge tasub juba sellepärast otsida, et müüa toodangut otse jaekaubandusse. Selleks peab olema juustul ka kaubanduslik pakend,” nentis Aas.

Tema hinnangul võiks Eesti suuremates kogustes välisturgudele ja otse jaekaubandusse müüa ainult juustu, vähesel määral ka jogurteid ja võib-olla veel mingeid marginaalseid tooteid, näiteks kasvõi piima.

E-Piim on juustu Soome müünud ka enne, kui Eesti sai Euroopa Liidu liikmeks. “Sinna pole meil mõtet müüa ümbertöötlemisele ehk sulatamisele, näiteks pizzakatete valmistamiseks minevat juustu. Seda pakuvad Leedu ja Poola palju odavama hinnaga. Piima hinna juures 3,80 krooni kilo eest ei suudagi me nendega konkureerida ning meie väljundiks ongi otse jaekaubandusse müüdav väärindatud väikepakendijuust,” rääkis Aas.

Eesti juust Euroopa kallimatele turgudele

“Me oleme Skandinaaviamaade mõjusfääris, mis tähendab seda, et Eesti toorpiima hind jääb kindlasti kõrgemaks, kui see on teistes ELiga liitunud riikides, näiteks Lätis, Leedus ja Poolas. Me ei saa ju konkureerida nende odavama kaubaga samadel turgudel. Seetõttu peamegi leidma väljundi Skandinaaviamaadesse ehk Euroopa kallimatele turgudele. “

Praegu maksab E-Piim toorpiima ühe kilo eest 3,80 krooni ehk krooni võrra rohkem kui mõni aeg tagasi.

Lätis ja Leedus makstakse tootjatele ühe kilo toorpiima eest 3,50 krooni. Poolas on väga erinevaid hindu, sest põllumeestele makstakse seal ka mitmeid toetusi. Valmistoote hinda mõjutab Poolas veel seegi, kas tööstus, kus see on valmistatud, vastab euronõuetele või mitte.

E-Piim on pea ainus tootjatele kuuluv piimatööstuse ettevõte Eestis. Ühistu liikmeid on 280. Väiksematest tööstustest kuulub piimatootjatele näiteks Saaremaal asuv ettevõte.

E-Piim on igal aastal investeerinud tootmisse kümneid miljoneid kroone. Nii näiteks muretseti möödunud aastal uus juustutootmisliin maksumusega 10 miljonit krooni.

Möödunud aastal valmistas E-Piima Põltsamaa meierei 4100 tonni juustu, millest 80 protsenti eksporditi.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus