Doonoripäev ebatraditsioonilises kohas

Teisipäeval, 15. aprillil saab doonoripäev teoks ebatraditsioonilises asukohas – Jõgevamaa gümnaasiumi aulas.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Verekeskuse doonorluse osakonna vanemklienditeenindaja Elle-Mare Lepiste sõnul käivad nad Jõgeval kuus korra. Tavaliselt on doonoripäev Jõgeva haiglas toimunud ning uus asukoht on üllatav, sest verd saab loovutada alates 18. eluaastast, õpilased on aga enamasti nooremad. Lepiste sõnul on nad siiski ka Tartu koolides doonoripäevi läbi viinud.

Jõgeval käiakse küll korra kuus, kui soovitav on verd loovutada iga kolme kuu järel. Mõned teevad seda siiski ka iga kahe kuu tagant.

Jõgeval käib tavaliselt verd loovutamas 30-40 doonorit, vahel ka vähem. Suurem osa doonoritest on verekeskuse töötajatele juba tuttavad, ent iga kord on ka esmakordseid vereloovutajaid.  Üks doonor loovutab korraga 450 milliliitrit verd, lisaks veel väiksem kogus analüüsi jaoks. Elle-Mare Lepiste sõnul on kogus täiesti arvestatav ja seetõttu peaks vere loovutajal olema ka normaalne kehakaal. Kui praegusel ajal on mõnel rangelt saledat joont  jälgival neiul kehakaalu alla 50 kilo, siis tema verd loovutada ei saa. Infot selle kohta, milliseid veregruppe rohkem tarvis läheb, leiavad doonorid verekeskuse kodulehelt. Kui momendil on mingi konkreetse veregrupi verd rohkem vaja, saab sellistele doonoritele märku anda, et nad võimalusel verd loovutama tuleksid. Mõni doonor on juba kohale tulles teadlik sellest kui suur nõudlus hetkel tema veregrupi vere järele on.

Motivatsiooni loomiseks oleks tore, kui doonori tööandja inimesele sellel päeval vaba päeva võimaldaks.

Jõgevamaa gümnaasiumi direktori Alo Savi sõnul võtsid nad ise verekeskusega kontakti. Doonoripäev otsustati koolis korraldada seoses südamenädalaga. Koolijuht näeb vajadust inimestele võimalikult varakult teada anda, et vere loovutamine on väga vajalik. Pealegi on umbes kaks kolmandikku Jõgevamaa gümnasistidest juba 18-aastased ja võivad seetõttu verd loovutada. Kindlasti lähevad verd andma ka õpetajad, direktor  Alo Savi kaasa arvatud. Doonoripäeva korraldamisega saavad praktilise organiseerimiskogemuse kaks selle kooli 11b klassi õpilast – Karolin Küngas ja Rando Rätsep, keda  juhendab õpetaja Silja Piir. Nad koostavad doonoripäeva kava

TOOMAS REINPÕLD 

blog comments powered by Disqus