Avalik pöördumine

25. märtsil puhkes Venemaal Kemerovo linnas kaubanduskeskuses põleng, milles hukkus üle 60 inimese. Minu käest on pärast seda korduvalt küsitud, kas selline asi on ka Eestis võimalik. Ma loodan, et ei ole.

Kemerovo kaubanduskeskuse põleng ei tohi korduda kusagil, seda enam ei tohi midagi sellist juhtuda Eestis. Just Sinul on võimalik seista selle eest, et Eestis ei jääks ükski inimene evakuatsiooniukse ette laotud kaubakastide pärast tulelõksu või et alarm ei hakka tööle, sest selle hoolduse pealt sai veidi kokku hoitud.

Eestis on kehtestatud nõuded, mille järgimine aitab õnnetusi vältida, olgu need siis enesekontrolli aruanded, ehituslikud nõuded või tuleohutusseadeldiste nõue. Need on mõeldud täitmiseks  mitte Päästeameti jaoks, vaid selleks, et kaubanduskeskuses oleks inimestel turvaline ja hea olla.
Olukorda võib võrrelda koolis õppimisega: kas õpitakse õpetajale või iseenda pärast? Ostjad on Sinu külalised, kelle eest Sa pead igakülgselt hoolt kandma. Inimesed, kes tulevad Sulle külla, peavad ka Sinu juurest lahkuma tervelt ja õnnelikult. Nad on usaldanud Sinu kätte nii enda kui ka oma laste elu ja tervise.
Sinu kohustus on rääkida oma maja töötajate ning keskuses tegutsevate kaupluste, kinode, mängunurkade jne töötajatega ja selgitada neile, miks on oluline teada, kuidas toimub evakuatsioon või miks ei tohi hoida kaubakaste uste ees. Ja veel olulisem on neilt reeglite järgimist nõuda.

Head ostjad, keskuste külastajad

Inimestel on komme asju eeldada. Eeldatakse, et kõik toimib, et poe mängunurgas lapsi jälgiv neiu oskab anda esmaabi või teab, kuidas ja millal peaks lapsed keskusest evakueerima. Lisaks on levinud mõtlemine stiilis “Eestis see küll juhtuda ei saa ja minuga seda kindlasti kunagi ei juhtu”.

Kummalisel kombel tõstavad kliendid häält, kui kassas selgub, et suitsuvorstile ei kehtigi enam soodushind, aga lähevad rahulikult mööda evakuatsiooniuksest, mille ette on kuhjatud kaubakastid.
Hea klient, ole nõudlik ja tähelepanelik. Tunne huvi, kus on keskuses evakuatsiooniuksed. Kui kuuled, et alarm on hakanud tööle, siis lõpeta ostmisega tegelemine ja lahku hoonest. Homme saab poodi minna, ainult siis, kui Sa elus oled. Jäta meelde: kui kuulen alarmi, lähen välja. Alati.

Kui tuleohutuse teemal räägitakse, kui tuleohutusseadmed on töökorras ja hooldatud, evakuatsiooniteed on vabad ja nii personal kui ostjad teavad, kuidas käituda, siis on tõenäosus, et midagi Kemerovo õnnetuse sarnast Eestis juhtub, väga väike. Õnnetus on sel juhul varakult avastatud, inimesed majast välja saadetud ja päästjad saavad kiiresti alustada oma tööga. Ennetame õnnetusi, päästame inimelusid ja vara igaühe kaasabil.

KUNO TAMMEARU, Päästeameti peadirektor

blog comments powered by Disqus