Viruveres lüüakse kevadel kopp maasse

Kui kõik läheb nii nagu tegevjuht on plaaninud, alustab metsatööstuskontsernile Lemeks kuuluv Estonian Plywood 2018. aasta kevad-suvel Jõgeva lähedal, Viruveres, endise asfalditehase krundil 30 miljonit eurot maksma mineva  vineeritehase ehitamist.


Visuaalselt pole Viruveres veel midagi tehtud, praegu on tehas projekteerimisfaasis. Estonian Plywoodi juhi Randel Veeritsa sõnul on sõlmitud lepingud Elektrilevi ning Teliaga rajamaks 2018. aastal tehase maa alale piisav elektri- ja valguskaablivõrk. Koostatud on maa ala geodeetiline alusplaan. Suheldakse ja sõlmitakse eelkokkuleppeid tulevaste klientidega, toorme ja seadmete tarnijatega ning teiste võimalike koostööpartneritega.

Vanad hooned lammutatakse

Olemasolevad vanad asfalditehase hooned lammutatakse, sest need on amortiseerunud. Krundinaabrilt ostsid tehase omanikud sügisel kaks hektarit maad juurde, et tehase jaoks vajalik maa ala oleks tegevuseks piisav.

“Tehasesse paigaldame nii uusi kui kasutatud seadmeid. Tehnilise projektiga seome vineeri tootmise protsessi üheks tervikuks. Eesmärgiks on nüüdisaegne ning tulemuslikult töötav tehas,” rääkis Randel Veerits.

Tehas vajab 150 töötajat

Randel Veerits usub, et meeskond, kelle nad valivad, tuleb parim. “Tulevase meeskonnaga tuleb meil palju õppida ja harjutada, et valmistatav spoon ja vineer vastaksid soovitud kõrgele kvaliteedile. Igal juhul saab see olema üheskoos huvitav ja võimalusi pakkuv.”

Septembri algul kohtus Randel Veerits ka tolleaegse Jõgeva linnapea Raivo Meituse ja vallavanema Enn Kurega. “Need olid väga asjalikud kohtumised, tolleaegsed linna- ja vallajuht olid positiivselt meelestatud.”

Kui ametisse on asunud uus vallavanem, loodab Randel Veerits ka temaga kohtuda ning arutada võimalusi tulevaseks koostööks vineeritehase ning kohaliku omavalitsuse vahel. “Loodan, et ka kohalik kogukond on positiivselt meelestatud,” tõdes vineeritehase tegevjuht.

Viruvere tehas vajab kokku150 töötajat. “Me tahame pakkuda piirkonna mõistes head palka. Tootmises teisiti ei saagi, peame komplekteerima tugeva ja kokkuhoidva meeskonna.”

Kui naistel on tavaliselt hirm puidutööstuse ees, siis selle pareerib Randel Veerits kohe. “Naised on puidutööstusesse väga oodatud. Vaja on ka seadmeoperaatoreid, kelle töö käib peamiselt arvuti taga, inimesed õpetatakse välja. Töötajatelt ootame õppimisvõimet ja pealehakkamist ning positiivset meelt.”

Üheks väljakutseks on paari aasta jooksul leida täisvõimsusel töötavasse tehasesse kuni 150 hakkajat inimest. Tehase juht on sellega arvestanud, et vajadusel tuleb töötajaid hakata ka kaugemalt kohale tooma. Tasapisi võivad tagasi tulla need inimesed, kes on siit kaugemale tööle läinud. Eelkõige toob inimesed koju hea palk, aga ka toetavad kolleegid, nüüdisaegne töökeskkond. Lisaks mõtleme ka muudele hüvedele.”

Töötukassa on nõus aitama

Jõgeva vallavalitsus eesotsas toonase vallavanema Enn Kurega korraldas koos töötukassa Jõgevamaa osakonnaga ning Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusega vahetult enne kohalike omavalitsuste valimisi ettevõtjate seminari. Seal arutati kohaliku tööjõu olukorda. “Lisaks teistele osalejatele jätsid väga sümpaatse mulje töötukassa esindajad, kes olid väga toetavad. Nad ütlesid mulle, et ärge muretsege, me aitame teil häid töötajaid leida, neil oli ka kohe häid mõtteid pakkuda. Olin siiralt üllatunud, arvasin, et töötukassas küll ripub edaspidi kuulutus üleval, aga kas keegi seda üldse loeb ja kas keegi ka sellega tegeleb… Nende suhtumine oli väga positiivne. Leppisime kokku, et jaanuaris saame uuesti kokku, kui olen jõudnud tehnilise projektiga nii kaugele, et saaksin keskenduda ka personali otsingutele. Kaasan kindlasti töötukassa. Loodangi töötajaid leida heade nõuandjate ja kohalike tegijate abiga,” lisas Randel Veerits.

Töötukassa Jõgevamaa osakonna juhataja Liina Võsaste ütles, et Estonian Plywoodi tegevjuhiga lepiti kokku kohtumine järgmise aasta jaanuaris. “Siis hakkame personali otsingutest ja värbamisest täpsemalt rääkima. Meil on erinevaid võimalusi tehast aidata, kas on vaja koolitada või on võimalik kohapeal väljaõpe, siis saamegi otsustada,” lisas ta.

Positiivne on Randel Veeritsa jaoks seegi, et temaga on tänaseks juba ühendust võtnud mitmed Jõgeva kandi inimesed, kes tahaksid vineeritehasesse tööle tulla. “Üks tubli kandidaat hakkas minuga suhtlema suisa Facebooki teel.” Kui on inimesi, kes soovivad end siduda Estonian Plywoodi tehasega Viruveres, siis nad võivad julgelt tegevjuhile kirjutada ja endast märku anda. Tõenäoliselt hakatakse järgmise aasta sügisel-talvel inimesi vestlusele kutsuma. Oma soovist Viruveres tööl käima hakata võib anda teada meiliaadressile info@estply.ee.

“Otsime hakkajaid ning õppimisvõimelisi inimesi, siis juba lähtuvalt töökohast. Mõned töökohad nõuavad teatud oskusi, samas palju on õpitav. Orienteeruvalt 50 protsenti töötajatest saavad olema naised, detailid selguvad 2018. aasta sügiseks. Kõik inimesed saavad väljaõppe,” lisas Veerits.

“Tootma hakkame 2019. aastal – esmalt spooni ja nii pea kui oleme meeskonna ja tehnoloogiaga valmis, hakkame valmistama ka vineeri,” märkis Randel Veerits.

Estonian Plywood AS kuulub Eesti puidu- ja metsatööstuskontserni Lemeks Grupp, mille tegevusalad hõlmavad kogu puidu väärindamise protsessi, metsa majandamisest ja puidu varumisest selle esmase töötlemiseni saeveskites ning lõpptoodete valmistamise ja turustamiseni.

Lemeks Gruppi kuulub 29 tütar- ja sidusettevõtet, tütarettevõtete konsolideeritud käive ulatus 2016. aastal 115 miljoni euroni, sellele lisandub 48 miljoni euro suurune sidusettevõtete käive. Kogu Grupis antakse tööd rohkem kui   850 inimesele nii Eestis, Lätis, Prantsusmaal, Suurbritannias, Rootsis ning Norras.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus