Virtuaalne müük pakub uudseid logistilisi võimalusi

Toidutootjate seminaril tutvustati uusi võimalusi, kuidas kohalik toit koostöös võimalikult kiiresti ja kvaliteetselt tarbijani toimetada.


Naaber.Market on virtuaalne müügivõimalus: tootja pakub oma kaupa läbi Naaber platvormi otse tellijatele. Naaber.Marketi müügijuht Marko Kukk lausus, et ettevõtmine sai alguse kolmeliikmelisest sõpruskonnast, kes kõik on pärit Lääne-Virumaalt Väike-Maarjast. Nüüd elavad kolm sõpra Tallinnas. Müügijuhi sõnul ei ole Naaber.Market Jõgevamaal tundmatu tegija, sest juba on nad n-ö käe valgeks saanud Paju talu peremehe Toomas Tõntsiga koostööd tehes.

Koostöö võimaldab efektiivsemalt toitu toota

Kukk ütles, et nende eesmärgiks on koostada toidutootjatele vajalik tarkvara ehk Naaber platvorm. Toidutootjad saavad sisestada oma tegevuse kohta infot Naaber rakendusse (äppi).  Samast leiavad nad ka informatsiooni transporditeenuse pakkujate kohta. Mingi toote kohta laekunud tellimusest teavitatakse platvormi kaudu nii toidutootjaid kui transporditeenuse pakkujaid.

Toidutootjad peavad Naaber.Marketiga koostöö tegemiseks tundma logistikat, raamatupidamist ja oskama korraldada hankeid toormele. Kui ühel toidutootjal napib tooret, saab ta korraldada Naaber platvormi kaudu hanke täiendava toorme varumiseks. Samamoodi on toidutootjatel võimalik korraldada ühishankeid, sealhulgas välisriikidest ostetavale toormele. Olgu siis varutavaks tooraineks sööt, kütus, pakendid, seadmed või muu taoline. Samuti saavad toidutootjad Naaber.Marketi platvormi kaudu oma tooteid tellijatele välja pakkuda. Kui näiteks mingi korteriühistu soovib osta 500 kilogrammi kartuleid, siis saavad kartulikasvatajad läbi Naaber platvormi nende ostusoovi kohta infot. Platvormi kaudu on võimalik teha ka kaupa ette tellida ja sõlmida eelkokkuleppeid tootjatega. Selliste kokkulepete puhul on toodangu ostmisel hinnad soodsamad.

Marko Kuke sõnul on vahendustegevus nii info jagamisel kui toodangu vedamisel toidutootjatele väga soodne. Kui klient  on tooteid tellinud, siis näeb ta Naaber platvormi vahendusel kogu paketi maksumust. Tellijal tuleb kogu paketi maksumuselt tasuda kuni kümneprotsendine teenustasu ehk platvormitasu. Marko Kukk lubas, et üle kümne protsendi teenustasu ei võeta, pigem võib see olla veidi vähem .

Toidutootjad võiksid panna Naaber.Marketi kodulehele üles võimalikult palju infot oma toodete kohta, sealhulgas fotod, hinnad ja toodete kirjeldused. Kavas on luua Naaber Punktid, kust tarbijad tellitud toidu kätte saavad. Üks nendest võiks asuda Põltsamaal Puhu-Ristis.  Samuti saab platvormi kaudu korraldada ühist toodangu transportimist. Kui näiteks Põltsamaal tegutseval Toomas Tõntsil on tarvis viia Tallinna teatud kogus liha ja tal on autos vaba ruumi, siis on teistel läheduses tegutsevatel toidutootjatel võimalik oma kaup tasu eest tema autoga samas suunas saata. Vastavat infot saab huviline Naaber platvormi kaudu. Nii tuleb transport kõigile odavam.

Marko Kukk lausus, et sellise logistika toimima hakkamiseks on vaja teatud hulka Naaber platvormiga liituda soovivaid toidutootjaid. Kui Jõgevamaal leidub toidutootjaid, kes on huvitatud koostööst Naaber.Marketiga, siis võiksid nad endast teada anda. Marko Kukk lausus, et hetkel soovivad nad toidutootjatelt toodete fotosid, kirjeldusi ja muud informatsiooni ning tegelevad sellega esialgu ise. Kui platvorm lõplikult valmis, hakkavad toidutootjad sellega ise tegelema. Naaber Marketi müügijuhi  sõnul on nende sooviks, et tootjad ise haldaksid infot oma ettevõtmise kohta Naaber keskkonnas. Paljude toidutootjate jaoks võib see keeruline olla, seetõttu on alati võimalik kasutada mõne koordinaatori abi. Toidutoodetega tegelevatele ladudele pakutakse võimalust Naaber teenusega liitumiseks, et nii laoteenust lihtsamalt  müüa.

Kui Lõuna-Eestis tegutseb kartulikasvataja, siis on tal  mõistlikum saata suurem kogus kartuleid näiteks Paide vahelattu, selle asemel et iga nädal väikese kogusega kaugele sõita ja nii veole palju raha kulutada. Vahelaost saab Naaber.Market talumehe kartulid sihtpunkti ehk tarbijateni transportida.

Toit kätte otse toidupakiautomaadist

Täiesti uudse lahendusena töötatakse Naaber.Marketis välja  toidupakiautomaati. Marko Kuke sõnul on neil selleks elektroonikaseadmed olemas ja praegu oodatakse esimese automaadi korpuse valmimist. Toidupakiautomaate on võimalik paigaldada mitmele poole üle Eesti, kuid esimene  pannakse siiski Tallinna lähedusse. Automaadi seadistamine ja käivitamine on lihtne ning selleks kulub umbes tund.  Toidupakiautomaat sarnaneb põhimõtteliselt tavalisele pakiautomaadile, aga lisaks tavariiulitele on seal nii sügavkülma kui tavakülma osa. Praegu saab neid automaate kasutada ainult siseruumides, kuid küllap jõutakse aja jooksul ka väljas kasutatavate seadmeteni. Marko Kuke sõnul on maksab seitsme riiuliga toidupakiautomaat umbes kaks tuhat eurot.

Eestis on olemas ettevõte, mis valmistab pakiautomaate, sealhulgas välisturule. Kuuldavasti näevad ka nemad toidupakiautomaatidel tulevikku. Erinevus on siin selles, et ühel juhul on automaatide võrgustiku omanik mõni suurettevõte, näiteks Omniva või Itella, aga Naaber.Marketi toidupakiautomaatide võrgustiku omanikuks saavad väiksemad ettevõtjad. Selle tagajärjel tekib avatud võrgustik, kus automaatide omanikud saavad teenust välja müüa ja kauba liikumisest osa võtta. Seda võib võrrelda avatud elektrituruga, kus kõik elektritootjad saavad turul osaleda ning elektri müügi pealt teenida.

Marko Kuke sõnul on kohaliku toidga seotud logistika üsna keeruline. Siiski liiguvad nad selle valdkonna arendamisel jõudsalt edasi ning Naaber.Marketi pakutavad logistilised lahendused muutuvad iga päevaga aina paremaks, eelkõige  koostöö osas, mis puudutab  hankeid, transporti, ühistellimusi ja ettetellimisi.

Koostööst on kasu

Paju Talu peremees Toomas Tõnts ütles, et Naaber.Marketi esindaja võttis temaga ühendust möödunud aasta detsembris ja nii sai alguse koostöö. “Põhjus oli selles, et mingil hetkel ei leidnud Naaber.Market kusagilt liha, mida edasi müüa. Mitmed suuremad lihatootjad ei taha väikeste koguste müügiga tegleda. Just äsja saatsin Tallinna ühe seakoodi. Minu hinnangul on sellisest koostööst kindlasti kasu, sest kui Naaber.Market aitab mul kasvõi kilo liha müüa, on see mulle kasulik.

Naaber.Marketi koduleht on teistsugune ja programmeeritud selliselt, et viib automaatselt kokku toodete ostjad, tarnijad ning vedajad. Praegu pole veel mulle Naaber.Marketi kodulehe vahendusel kauba Põltsamaalt Tallinna viimise soovi edastatud. Küllap jõuame ka selleni, et toidutootjate, tellijate ja transportijate omavaheline koostöö hakkab normaalselt toimima.”

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus