Veerandsaja aastane Assikvere haridusselts ühendab põlvkondi

Assikvere haridusselts tähistas kahekümne viiendat aastapäeva koosviibimisega, kus meenutati kogukonnaliikumise erinevaid aegu ja peeti tulevikuplaane. Kohalik külateater etendas Erni Krusteni novelli “Muinasjutt ausõnast” järgi loodud näitemängu “Ausõna”.


Pala vallas, Assikvere kandis, algas seltsitegevus eelmise sajandi kahekümnendatel aastatel. Praeguseks järjepidevalt tegutsenud Assikvere (toonase nimega Halliku haridusselts) asutati 1992 aprillis. 2001 uuendati seltsi asutamisdokumente.

“Esimese külakokkutuleku korraldasime 1995, 2006 avasime seltsimajas meie külast võrsunud kirjaniku ja luuletaja Anna Haava mälestustoa. Seni suurimaks saavutuseks peame raamatu “Assikvere piirkonna elust 20. sajandil” väljaandmist,” rääkis seltsi juhatuse esimees Helgi Vaga. Tema sõnul on Assikvere haridusseltsi käekäigule kaasa aidanud südamest tulev soov tegutseda ja tugev kogukonnatunne. “Väärtustame erinevate põlvkondade inimeste koostööd. Kordaminekutest tulevad positiivsed emotsioonid, mis annavad elule värvi ja jäävad hästi meelde.”

Kiideti panustamist kogukonnakultuuri

Assikvere haridusseltsi pühendumist paikkonna traditsioonide loomisele ja hoidmisele rõhutas riigikogu liige Aivar Kokk. Tervitamas oli MTÜ Jõgevamaa Kodukandi Ühenduse juhatuse liige Liia Lust, kes kutsus haridusseltsi jääma ühenduse koosseisu ka siis, kui praeguse Pala valla alad peaksid haldusreformi tulemusena asuma Tartumaal.

“Assikvere haridusselts on jõudsalt edasi viinud kogukonnakultuuri, millel põhineb rahvakultuur,” ütles rahvakultuurikeskuse Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist Pille Tutt, kes tunnustas Tubli tegija tänukirjadega kauaaegset seltsi eestvedajat Mare Nõmme, praegust juhatuse esimeest Helgi Vaga ja seltsi tervikuna.

Pala vallavanem Jozsef Weinrauch nimetas Assikvere haridusseltsi üheks jõudsamalt tegutsevaks kodanikeühenduseks piirkonnas. Ta ütles, et vallavolikogu on seltsi ettevõtmisi igal aastal kohalikust eelarvest toetanud ja teeb seda ka tänavu. Häid sõnu lausus ka vallavolikogu esimees Ene Toom. Omavalitsusjuhid leiavad, et Assikvere haridusselts vajab tulevikuski rahastamist kohalikust eelarvest. Kas ja kuidas vastavad laekumised teoks saavad, sõltub suuresti sellest, kus ja kes on otsustajad-vastutajad pärast sügisesi kohalike volikogude valimisi.

Kolm põlvkonda näitemängus

Assikvere külateater mängis sünnipäevapeol Ülle Meose lavastatud näitemängu “Ausõna”, mille aluseks Erni Krusteni novell “Muinasjutt ausõnast”. Loo teemaks on ühe maamehe soov kümnele koerakutsikale loomi armastavad ja tublid omanikud leida. Läbi raskuste see tal ka õnnestus.

“Mind motiveerib haridusseltsis kaasa lööma just näitemänguharrastus,” lausus meespeategelast mänginud Andres Menind, kes tegeleb Assikveres lambakasvatusega.

Naispeaosas oli Anna Haava nimelise Pala kooli õpetaja Merle Müür, oma esimese rolli (kutsikat osta soovinud väike tüdruk) tegi tema tütar Eha Merin Nõmm ja kaasa mängis ka vanaema Mare Nõmm. Nii ühendab Assikveres põlvkondi ka teatriharrastus.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus