Vanemaga veel vanemat

Möödunud nädalavahetusel jäädvustasid mitukümmend eestimaalast 175-aastase fotokunsti vahenditega 700-aastast Torma kihelkonda. Tormas toimus nimelt üle-eestiline fotokunstilaager ja sellel osalenud leidsid kohapealt rohkesti pildistamismaterjali.

Eesti Fotokunstiühingu juhatuse liikme Toomas Kiige sõnul olid Eesti fotoklubide ühislaagrid aastaid tagasi üsna populaarsed, ent vahepealsetel segastel aegadel jäi üle-eestiline fotoelu üsna soiku ning aastatuhande vahetusel “kaaperdas” fotograafide kokkutuleku kui sündmuse üks tasulistele koolitustele spetsialiseerunud äriühing. Viis aastat tagasi puhuti vinduma jäänud Eesti Fotokunstiühingule taas elu sisse ning neli aastat tagasi taastati ka eelkõige suhtlemisele orienteeritud fotolaagrite traditsioon.

“Esimene pausijärgne laager oli Kose-Uuemõisas. Et see oli edukas, saime järgmistel aastatel kokku Viljandimaal Abja-Paluojal ning Läänemaal Rõudes,” ütles Toomas Kiige.

Selles, et tänavu Tormasse tuldi, on “süüdi” õnnelik juhus. Ühingu juhatuse liige Jaan Künnap tundis Torma Põllumajandusosaühingu fotokunstihuvilist juhti Ahto Vilit ja tema oli nõus asjade kohapealse korraldamise enda peale võtma.”

Fotokunstilaagrit on kombeks pidada fotograafia sünnipäevale, 19. augustile võimalikult lähedale jääval nädalavahetusel. Tänavu möödub fotograafia leiutamisest 175 aastat.

Kui fotorahvas möödunud reedel riburada Tormasse saabus, hakkas tasapisi ilmet võtma ka ühisnäitus. Torma rahvamaja saali oli nimelt üles riputatud suur kalavõrk, millele iga soovija oma pildid võis kinnitada. Laupäeva õhtul toimus näituse arutelu ja žürii valis välja paremad autorikomplektid.

Välkkonkurss

Samal õhtul hindas žürii ka välkkonkursi töid, ent neid tuli vaadata arvutiekraanilt. Torma valla poolt välja kuulutatud välkkonkursil osalesid nimelt reedel ja laupäeval Tormas ja selle ümbruses pildistatud fotod. Ja pildistamist oli sealkandis sel ajal päris palju, sest Võtikveres peeti laupäeval raamatuküla pidu. Kes tahtis, võis põrutada ka Torma valla piiridest kaugemale: Mustveesse, kus peeti vanausuliste festivali Peipus, ja Kasepääle, kus toimud Kalevipoja Kala- ja Veefestival. Välkkonkursi paremaid töid saab Torma vallavalitsus kasutada oma kodulehel ja trükistes.

Laupäeval kuulati ka nelja loengut. Kaks esimest olid pühendatud tehnilistele probleemidele, kolmas ühele konkreetsele autorile (Viljandimaa loodusfotograafile Peeter Singile) ja viimane ajaloole: Kristel Lukats andis ülevaate fotolaagrite ajaloost.

Toomas Kiige sõnul pole Eesti Fotokunstiühingu liikmeskond väga arvukas, ent juhatus tegelebki praegu kunagiste liikmete uuesti kaasamise ja uute huviliste leidmisega. Üksikliikmete kõrval on ühingul ka kollektiivseid. Nende hulgas on üks suuremaid ja tugevama koosseisuga seltskondi Narva fotoklubi. Päris paljud selle esindajad jõudsid ka Torma fotolaagrisse.

Profid ja harrastajad

Eesti Fotokunstiühingus on nii tõelisi professionaale kui ka neid, kellele fotokunst tõsiseks hobiks kujunenud.

“Meil on uks lahti kõigile, kes ise osaleda tahavad ja kelle oskuste tase ühingu nõudmistele vastab,” ütles Toomas Kiige.

Teinud kaasa fotograafide möödunud reedese lõkkeõhtu võõrustaja Ahto Vili koduaias, sain aru, et jahil ja fotojahil on tugevaid ühisjooni. Vähemasti lõkke ääres vestetud jutud neist suurepärastest piltidest, mis kunagi tehtud said, ja nendest, mis mingil põhjusel tegemata jäid, meenutasid vägagi jahimeeste omavahelisi jutte. Lõkkeõhtul sai selgeks seegi, et fotokunstiühingu laagrisse on ühtviisi teretulnud tunnustatud graafik ja fotokunstnik Ly Lestberg ning end lihtsalt klõpsutajaks nimetav Tiiu Rinaldo.

“Ma ei karda siia laagrisse proffide ja poolproffide hulka tulla, sest tean, et saan siin teadmisi ja laiendan suhtlusringi. Omaette pusides areneksin tunduvalt aeglasemalt,” ütles Tiiu Rinaldo.

Ly Lestberg tunnistas aga, et sõit rongiga Jõgevale ja sealt jalgrattal Tormasse oli huvitav ja avastusterohke. Jalgratas ongi tema sõnul parim vahend, kui tahad tundmatuid paiku enda jaoks kaardistada: autoga sõites jääb palju nägemata, jalgsi jõuad aga liiga aeglaselt edasi.

<font face=”arial,helvetica,sans-serif”>“Torma puhul on huvitav näha, kuidas siinne keskus on mitmest külast kokku kasvanud. Huvitavad on ka pikkade läbivate sihtidega kalmistu ning kirik, mille tornis on nii rist kui ka kukk,” ütles Ly Lestberg.

Eredate muljetega lahkusid Tormast teisedki laagrilised. Nii et Torma on nüüd tunduvalt enam pildil kui varem — ja seda sõna otseses mõttes.

FotoKunstiLaagri konkursside paremad

Paremad autorikomplektid: Enel Lepik (Tallinn), Irina Kivimäe (Narva), Igor Višnjakov (Narva) ja Toomas Uri (Kallaste).

Välkkonkursi paremad eri kategooriates

Valla vaatamisväärsused: Heidi Tooming (Tallinn)

Sündmused: Heidi Tooming, Maksim Gladõšev (Narva)

Elukeskkond: Ülo Udumäe (Aruküla), Peeter Sink (Viljandi)

Põllumajandus: Ülo Udumäe, Heidi Tooming, Peeter Sink, Elo Lutsepp, Lembit Michelson

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus