Vana-Vigalast tuli tunnustust ka meie teatritegijatele

Augusti esimesel nädalavahetusel peeti Raplamaal Vana-Vigalas kuueteistkümnendat üle-eestilist külateatrite festivali, millel osalesid ka Tabivere harrastusteater, Pajusi teater ja Palamuse amatöörteater Jõgevamaalt. Kõik kolm said ka ühel või teisel viisil tunnustatud.

Tabivere harrastusteater viis festivalile Viktor Ljapini komöödia “Meie naabrid”, mille lavastas Esta Sokk. Õigupoolest tõi Tabivere trupp lavale kaks osa Ljapini seitset minikomöödiat hõlmavast lavaloost “Härrad, seltsimehed, kaabakad ja daamid”, millele pandi siis pisut teistsugune koondnimi. Tükis teevad kaasa Helgi Herman, Katrin Sokk ja Rein Karu. Neist esimest tunnustas külateatrite festivali žürii näitlejapreemiaga.

Esimeses naljaloos tuleb Helgil kehastada üksikut naist, kes püüab temaga ühes kommunaalkorteris elava abielupaari asjadesse tungida ning neid õpetada. Teises loos on ta taas vanem daam, ent sedakorda sekkub ta oma korterikaaslasest tütre ellu: tütar on nimelt restoranist koju toonud “lantimise” peal väljas olev mehe, kes arvab, et on oma värske naistuttavaga korteris kahekesi.

“Helgi Hermanile sobivad sellised värvikad karakterrollid, nagu Ljapin oma lühikomöödiatesse sisse on kirjutanud,” kiitis Esta Sokk. “Antud juhul oli tal võimalik näidata end veel kahes üsna erinevas rollis. Oma teise naljaloo kangelannale lisas ta värvi sel viisil, et pani ta s-tähte susistama. Kui Helgile sobiv roll anda, on ta laval nagu tulesäde. Nii et ta oli saadud preemiat igati väärt.”

Tööga välja teeninud

Helgi Herman on Jõgevamaa teatrihuvilisi toredate rollidega rõõmustanud juba aastakümneid.

“Julgen öelda küll, et olen selle preemia tööga välja teeninud,” ütles Helgi Herman.

Tema sõnul oli  Tabivere trupil algul plaanis külateatrite festivaliks välja tuua hoopis tõsisem tükk, ent lõpuks otsustati siiski komöödia kasuks. Rollid, mida Helgil “Meie naabrites” täita tuleb, olid talle meeltmööda.

“Et endal lõbusam oleks, keerasime lugudele veel natuke “vinti peale” ka. Mõnikord kimbutavad mind teatrit tehes ka kahtlused, ent näitlejapreemia saamine oli mulle märgiks, et teen õiget asja ja oskan seda teha,” ütles Helgi Herman.

Tabivere trupp jõudis enne Vana-Vigalasse sõitmist “Meie naabritega” kodulaval esietenduse anda: see leidis aset 2. augustil Tabivere rahvamajas. Ülehomme saab sama tükki vaadata Vana-Jõgeva külapäeval.

Pajusi teater esines Vana-Vigalas Tarmo Kruusi lavastatud tükiga “Linnapea”, mille esietendus toimus aprilli lõpus Pajusi rahvamajas. Tõsi, siis kandis tükk “Operatsioon “Linnapea”” nime. Mai alguses astuti sellega üles ka Jõgeva- ja Tartumaa ühisel harrastusteatrite festivalil. Ka Pajusi truppi tuli üks näitlejapreemia, täpsemalt näitleja-eripreemia, mille pälvis Anni Õnneleid. Nagu Helgi Hermanil “Meie naabrites”, nii tuleb ka Anni Õnneleidil “Linnapeas” kaht rolli kehastada: ta on Jutustaja/Marionett ja Salaagent.

“Eripreemia oli mulle suureks üllatuseks. Ent kuna sedasorti preemiaid anti päris paljudele, siis ei tähtsustaks ma seda üle,” sõnas Anni Õnneleid.

Harrastusteatris on ta kaasa löönud juba 13 aastat ning praegu jagunevad tema tegemised Tartu ja Pajusi vahel. Pajusis on ta näiteks välja toonud mitu vabaõhutükki.

“Meil ongi Tarmo Kruusiga nii välja kujunenud, et kui mina lavastan, teeb tema kaasa näitlejana, ja vastupidi,” ütles Anni Õnneleid ja lisas, et teatrit meeldib talle teha sellepärast, et see pakub pisut teist laadi pinget ning teistsugust (ja alati meeldivat) seltskonda.

Pikk vahemaa

Palamuse amatöörteater viis külateatrite festivalile Mati Undi “Peaproovi”. Märtsi lõpus Karmo Toome käe all esietendunud “Peaproov” tunnistati mais Tartu- ja Jõgevamaa harrastusteatrite festivalil Jõgevamaa parimaks lavastuseks, Vana-Vigalas saadi aga eripreemia hea muusikalise kujunduse eest.

Ühtekokku astus tänavusel külateatrite festivalil üles 27 harrastustruppi 273 näitlejaga. Etendusi anti Vana-Vigala rahvamajas ning Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskoolis. Kahe mängukoha vahel oli Esta Soku ja Helgi Hermani sõnul tervelt viis kilomeetrit, nii et teatrirahval tuli üldjuhul valida üks paik, kus etendusi vaadata: kahe vahet süstida polnud lihtsalt võimalik. Kahjuks kippus sellises olukorras teatrirahvast ühendav õlatunne ära kaduma.

Külateatrite festivalil tunnustuse pälvinute pikast reast leiab tegelikult ka mitu endist jõgevamaalast. Endise põltsamaalase Ain Saviaugu välja toodud Vilde teatri lavastus “Eduard Vilde naised 60 minutiga” pälvis näiteks ühe kuuest laureaaditiitlist, Saviauk ise sai aga lavastajapreemia nii nimetatud tüki kui ka lavastuse “Kontrabass” väljatoomise eest. Parima meesnäitleja tiitliga pärjatud Matti Linno (tunnustuse tõi talle roll “Eduard Vilde naistes”) on endine jõgevalane, näitlejapreemia saanud Rein Annuk (rolli eest Vilde teatri “Krappi viimases lindis”) aga endine tabiverelane.

Tabivere harrastusteatri esindusel on külateatrite festivalil täita ka üks eriline roll: nad peavad välja valima Mari Möldre nimelise preemia saaja. Tabivere vallavalitsuse ja volikogu välja antava preemia sai tänavu Saaremaa Taritu tubateatri teenekas näitleja Aili Salong.

Tabivere harrastusteater sai seekord tegelikult ühe käiguga kahel festivalil osaletud. Laupäeval, 6. augustil tegid nad Vana-Vigalast väikese treti Läänemaale Perakülla, et mängida sealsel traditsioonidega teatrifestivalil oma üht varasemat tükki “Jaam”: üks festivali korraldajatest oli seda tükki näinud ja soovis, et tabiverelased just sellega külla tuleksid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus