Vallavolikogu esimees Andres Vään: “Uus vald on tööle saanud”

Põltsamaa vallavolikogu esimees Andres Vään kinnitas, et omavalitsuste ühinemine on hästi läinud. “Eks kõigil oli väike mure, et kuidas uus ühendvalitsus tööle saab ja kuidas personali ja hoonetega seotud küsimused lahenevad, aga kõik on hästi läinud ja uus vald on tööle saanud,” oli esimees positiivne.


Peamise positiivse muudatusena tõi Vään välja, et kui varem olid väikesed vallad kapseldunud ja keskendusid rohkem oma probleemidele, siis nüüd on aru saadud, et ümbritsevate valdade mured on ka Põltsamaa mured, ja vastupidi. Ka ei suhtu ühinenud vallad uude suurde omavalitsusse negatiivselt.

“Eks läheb veidi aega. Elanikud ise leidsid ka, et inimesi on vähe, aga ametnikke palju,” nentis Vään, lisades, et siin on edasimineku koht. Üks hirme oli, et kuna vald on suur, siis võivad äärealade elanikud tähelepanuta jääda. “Komisjonid on laiapõhjalised ja peavad andma istungeid erinevates kohtades vastavalt vajadusele. Ka volikogu peab istungeid erikohtades, et tuua end inimestele lähemale,” kinnitas vallavolikogu esimees, avaldades lootust, et sel moel teeb volikogu oma töö vallarahvale nähtavamaks.

Siiani on volikogu ja ametnikud tegelenud administratiivsete küsimustega. Peamiselt on vaja ühtlustada kogu omavalitsust puudutav seadusandlus. Ees ootavad otsused, mis on seotud näiteks investeeringutega. Nii loodetakse ka ehitushindade tõustes nii  lasteaed kui tervisekeskus ikkagi korda saada. “Volikogu hakkab otsustama, kui palju laenu võtta, kui hinnad tõusevad, et kõik saaks lõpuni tehtud. Siin on arukaid otsuseid vaja,” rõhutas Vään, lisades, et volikogu töörütm on sama, ainult haare ja maht on suuremad.

Põltsamaa vallavolikogul on kujunenud selge opositsioon, kuid Vääni hinnangul on tegemist konstruktiivse poolega, kes töötab rahva huvides. “Kaks viimast volikogu istungit läksid nii, et keegi volikogu liikmetest ei hääletanud ühegi punkti vastu,” tüi ta positiivse näite.  

Opositsiooni kuuluv Toivo Tõnson hindab samuti koalitsiooni ja opositsiooni omavahelist koostööd heaks. “Ma olen seda meelt, et siin klassikalises mõistes opositsiooni ja koalitsiooni poliitika ajamine meid edasi ei vii. Edasi viib see, et head otsused ja mõtted, ükskõik, kes need algatanud on, tuleb realiseerida,” sõnab Tõnson. Tema meelest viivad omavalitsuse elu paremuse poole terve mõistus. “Kui keegi tobedusi pole algatanud, siis miks me peaksime heade mõtete vastu olema? Põltsamaa piirkonnas pole õnneks ärapanemist kunagi olnud. Kindlasti on meil täna väga hea koostöö,” kiidab Tõnson.

Ühinemisega seotud ettevalmistused olid Tõnsoni hinnangul olemas, kuid peataolek ja segadus tuli ikkagi. “Ettevalmistusel tundusid asjad olema teistsugusemad, kui tegelikult välja kujunesid. Reform on tehtud ja tuleb edasi minna,” sõnab Tõnson, lisades, et elu kohalikus omavalitsuses ei saa hetkekski seisma jääda. “Küsimus on, et kas saab paremini toimida ja mida teha selleks, et kohalikul rahval oleks teenused kättesaadavamad ja paremad. See on ainus, millele tuleb tähelepanu juhtida,” sõnas Tõnson.

Tema hinnangul pole praegu veel ette näidata midagi käegakatsutavat. Ka toppama pole tema meelest midagi jäänud. “Ühinemislepingus on pikaajalised tegevused ja otseselt poole aasta möödudes ei saa öelda, et midagi raudselt toppab. Me oleme opositsioonis asja arutanud ja on täiesti enesestmõistetav, et see peab nii olema,” on Tõnson kindel ja rõhutab, et tööplaane pole tehtud pooleks aastaks, vaid neljaks. Ta leiab, et võib-olla tuleb nelja aasta jooksul üle vaadata ka ühinemisleping, sest elu muutub oma tempos. “Kõiki asju ei ole võimalik ette näha. Kohalik omavalitsus sõltub ka palju riigi otsustest ja seadustest, kui seal tehakse muudatus, tuleb ka meil korrektuure teha,” selgitab Tõnson, lisades, et oluline on eesmärke seades liikuda targalt. “Oluline, et osapooled üksteist kuulaks ja aru saaks. Edasi lähevad need omavalitsused ja juhid, kes suudavad oma uude rolli kiiremini sisse elada ja uutes tingimustes kiiremini kohaneda,” sõnab ta.

Järgmisel nädalal toimuval vallavolikogu istungil tuleb ühe päevakorrapunktina kõne alla ka Kalana teenuspunkti püsimajäämine. Nii Tõnson kui ka Vään on selles osas ühte meelt. “Kui inimesi ei käi, siis tuleb välja, et seda pole vaja,” sõnas Vään, millega Tõnson ka nõustus. “Otsused tingivad uusi otsuseid ja pole mõtet jääda elule jalgu,” sõnas Tõnson, lisades, et kui volikogu enamus järgmisel nädalal sama meelt on, suletakse Kalana teenuskeskuse uksed.

“Suure pildina vaadatuna on täiesti normaalne, et kui mõni värv hästi kokku ei sobi, siis see on pisiasi ja kohapeal läbirääkimiste teel lahendatatav,” jäi Tõnson positiivseks.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus