Vaiatus pandi pasunad hüüdma

Vaiatus peeti möödunud laupäeval puhkpilliorkestrite festivali ToPoF. Ehkki osalevaid orkestreid polnud palju, oli katse Torma piirkonna olulisele kultuurisündmusele pärast seitsmeaastast vaheaega taas elu sisse puhuda õnnestunud. Pidu nautisid väikesele vihmale vaatamata nii pillimängijad kui ka publik.


Torma ja Väägvere orkestri jaoks algas festivalipäev Kuremaal, kus nad esinesid teise festivali, küüslaugufestivali, avamisel. Programm jätkus õpitubadega Vaiatu rahvamajas, kus Torma ja Väägvere orkestriga liitus ka Avinurme oma. Pillirühmade kaupa harjutati festivalikontserdil esitatavaid ühislugusid.

Festivalikontsert toimus õhtul Vaiatu pargis. Kõigepealt astus iga orkester üles kolmest-neljast palast koosneva kavaga, seejärel moodustati koondorkester ja kõlasid ühislood. Nendeks olid popurrii eesti lastelauludest Aare Pehka seades, Irving Caesari „Just A Gigolo” ja Tõnis Kõrvitsa seatud popurrii ansambli Apelsin lugudest („Armastus Apelsini vastu”).

Peeti ka pidupäevakõnesid. Puhkpillimängijaid ja kuulajaid tervitasid Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus, Tartu vallavanem Jarno Laur ja Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik Tarmo Laaniste: on ju Torma puhkpilliorkester üksiti Kaitseliidu Jõgeva maleva orkester. Laaniste rõhutas, et militaarelu ja puhkpillimuusika on alati kokku kuulunud.

EELK Torma Maarja koguduse õpetaja Mehis Pupart rõhutas aga teistsugust seost: ta meenutas, et kõik tänavusel ToPoFil esinenud orkestrid on välja kasvanud koguduse orkestritest. Ka Torma orkestri asutas ju 1848. aastal kohaliku kihelkonnakooli õpetaja ja vennastekoguduse eestseisja Adam Jakobson ning eeskujuks olid talle Saksa ja Šveitsi vennastekoguduste orkestrid.

Ettevõtja, omavalitsustegelane ja puhkpillientusiast Ahto Vili meenutas seda, kuidas ToPoF kaheksateist aastat tagasi alguse sai.

„Aeg oli raske, raha polnud. Ei olnud ka fonde, kust kultuuriürituste jaoks raha taotleda. Aga ettevõtted, kellelt abi sai palutud, tulid meile vastu ning nii saime teha ka meened ja võistumängimise auhinnaks trompeti välja panna. Korralik pill oli tollal suur asi,”  rääkis ta.

Pühkisid tolmu maha

Tema sõnul näitas rahvas esimese ToPoFi eel üles suurt entusiasmi festivali toimumispaigaks valitud Rahuoru pargi kordategemisel. Festivali toimkonnas lõid aga kaasa kõigi toonase Torma valla kolme rahvamaja juhatajad, kellest igal tagataskus häid ideid. Nii pandigi püsti sündmus, mis toimus järjepidevalt 2011. aastani ja jäi siis mõneks ajaks soiku. Miks, sellele on mitu vastust. Üks näiteks see, et vahepeal on piirkondlikke ja üleriigilisi puhkpillisündmusi juurde tulnud ning orkestrid on pidanud hakkama karmimaid valikuid tegema

Ahto Vili avaldas heameelt, et Jõgeva vallavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Ilona Piirimägi ja Torma puhkpilliorkestri vanem Peeter Keiv suutsid koos paljude abilistega väärt traditsioonilt tolmu ära pühkida ning festivalile jälle elu sisse lüüa.

Ka Avinurme puhkpilliorkestri dirigent Verner Mölder oli rõõmus selle üle, et pasunameeste kokkusaamised jälle jätkuvad. Ühest küljest on tore huvikaaslastega kokku saada, ent olulisem on see, et festival aitab paikkonna puhkpillitraditsioone elus hoida.

„Kui mõned arvavad, et puhkpillimuusika on rohkem nagu maameeste värk, siis tegelikult on see väga väärikas žanr,” kinnitas Verner Mölder.

ToPoFi külastajad võisid veenduda, et Avinurme orkester on ka ise puhkpilližanri väga väärikas esindaja. Jõgevamaale on see suisa vedamine, et haldusreform Avinurme valla koos sealse orkestriga Jõgevamaa külge „lükkas”.

„Meie pole halduspiire kunagi vaadanud, meie ajame ikka oma muusika-asja ja edendame kogukonnaelu,” tõdes Verner Mölder.

Neljandat põlve

Väägvere pasunakoori dirigent Priit Sonn avaldas lootust, et järgmistel aastatel tuleb ToPoFile taas rohkem orkestreid. 2002. aastal venis festivalikontsert tema mäletamist mööda esinejate rohkuse tõttu ligemale viietunniseks.

Väägvere pasunakooris klarnetit mängiv Ingrid Matteus rääkis, et temal kuulus puhkpillimuusikast lugu pidamine juba lapsepõlves koduse kasvatuse juurde, sest ka tema isa ja vanaisa mängisid Väägvere orkestris. Praegu lööb orkestris kaasa ka Matteuste neljas põlv.

„See on hea, kui noored orkestris mängivad. Vähemasti sel ajal ei saa nad nutiseadmeid näppida,” ütles Ingridi abikaasa Vahur Matteus.

„Mul on väga hea meel, et saime kolme orkestri rahvaga päev otsa koos olla ning et nii palju rahvast meid vihmale vaatamata kuulama tuli,” ütles Torma puhkpilliorkestri dirigent Kristi Talistu. “Õpitubades jõudsid pillimängijad suure töö ära teha. Loodame, et nad soovivad ka tuleval, laulupeo aastal meie festivalile tulla.”

Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist Pille Tutt kinnitas, et temalgi on heameel ToPoFi traditsiooni ja paikkonna puhkpillitraditsiooni jätkumise üle.

„Tuleval aastal on mul ja kõigil Jõgevamaa muusikasõpradel huvitav kaasa elada maakonna kolme orkestri – Avinurme, Põltsamaa ja Torma puhkpilliorkestri – laulupeole pürgimisele,” ütles ta.

ToPoFi ajal sai Vaiatu rahvamajas vaadata rahvarõivanäitust. Peoplatsil tegutses aga Naiskodukaitse Torma jaoskonna eestvedamisel heategevuslik vahvlikohvik, mille tulu läheb Siberi eesti küla Ülem-Suetuki orkestrile uute pillide ostmiseks. Vahvlite, võileibade ja muu müügist kogunes 261 eurot.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus