Vägaris avati kriisikodu esimene etapp

 

Eile avati Vägaris kriisikodu esimene etapp, kus tulevikus peaks peavarju leidma kokku kolmkümmend inimest. Kriisikodu rajaval Kari Juhani Hätönenil tegutseb samas kõrvalmajas juba üheksandat aastat varjupaik, kus saavad sooja toa, kõhu täis ja hingeabi need inimesed, keda mujal ei aidata.

Hätönen ostis 2001. aastal Vägaris vallalt kaks kolmekordset maja. Üks neist on enam-vähem korras, teisest on korda tehtud katus ja esimene korrus, korrastamist vajavad veel teine ja kolmas korrus. Kriisikodu rajamiseks on Hätönen raha saanud Hasartmängumaksu Nõukogult. 

Inimesed, keda keegi ei aita

“Kriisikodu on mõeldud inimestele, kel pole elukohta. Tuleb ka ette juhuseid, kus näiteks mees  on naise tänavale visanud. Kui keegi vajab abi, saab ta kohe meie juurde tulla,” rääkis Hätönen.

Tema sõnul on kõige tähtsam see, et inimene ellu jääks. “Mul on teada kolm tulevast kriisikodu asukat, kes talvel kindlasti tulevad. Kaua nad seal puukuuris vastu ikka peavad,” lisas ta.

Hätöneni sõnul on Vägaris  Tallinnast tulnuidki.

“Üks mees sai kellegi kaudu minust teada. Tuli siia ja nuttis, oli kaks kuud tagasi vanglast välja saanud. Ja et vanglast tuli, siis jõi iga päev. Olen õnnelik, et ta siia tuli. Suurem osa, mida kriisikeskuses näha, on tema kätetöö. Minu meestest on  küll kärulükkajaid ja puulõhkujaid, kui ehitusmehi nende hulgas pole,” tunnistas Hätönen.

Keset Vägari küla tegutsev mittetulundusühing Pajusi Valla Abikeskus on võitnud elule tagasi kümneid kadunud hingi. “Meie ümber ja kõrval on sadu Eestimaa mehi ja naisi, kes on minetanud oma väärikuse, elumõtte, sihi, töö, tervise, perekonna. Kari uksele võib alati koputada ja ikka saab abi ehk sooja toa,” rääkis Hätonen.

Kolmkümmend aastat tagasi Soomes elu hammasrataste vahele jäänud mehe tõi üks hea inimene jumalasõna juurde ja sellest ajast peale on ta aidanud teisi. “Soomes on neile väga palju võimalusi, Eestis oleme ainsad,” rääkis Kari Juhani Hätönen. Nende inimestega, keda ta oma abikeskuses täisväärtuslikku ellu tagasi püüab tuua, mujal Eestis tõepoolest eriti ei tegelda. 

Abikeskuse üheksa aastat

Praegu on Vägaris üheksa inimest, nad on pärit Eestimaa eri nurkadest. Kokku mahuks abikeskusse 20 inimest “Nad peavad ainult kinni pidama abikeskuse kodukorrast, mis  keelab lärmamise, röövimise ja alkoholi tarbimise,” selgitas Hätönen, kes on näinud inimeste minekuid ja tulekuid. Sügavat tänu ta ei oota. Kui inimene saab edaspidi endaga hakkama, ongi kõik hästi.

Abikeskusest lahkunute hulgas on mehi, kes on sattunud  vanglasse — peamiselt varguste eest. Viis meest on tapetud. See on sünge statistika.

Väga palju on Hätöneni aidanud ka Pajusi vald. Lisaks on mittetulundusühing raha saanud mitmetest programmidest.

Veel saab Kari Juhani Hätönen Soomest abi ning vajadusel läheb omafinantseeringuna käiku ka tema enda pension.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus