Unetuid kultuurihuvilisi kutsutakse taas ööraamatukogusse

Jõgeva linnaraamatukogu uksed on täna avatud peaaegu keskööni, sest seal saab üheteistkümnendat korda teoks ööraamatukogu “Öö on öö on öö on võrratu”. Tõsi, kell 18 pannakse raamatukogu uksed küll kinni, ent tunni pärast avatakse need taas — sedakorda “unetutele” kultuurihuvilistele.

“Otsustasime, et alustame seekord ööprogrammi juba kell seitse õhtul, et rahvas tund enne keskööd koju võiks minna, sest järgmine päev on ikkagi tööpäev. Aga kui ajakava kokku sobitama hakkasime, selgus, et heal juhul lõpetame pool tundi enne keskööd,” ütles Jõgeva linnaraamatukogu lasteraamatukogu hoidja ja ööraamatukogu projektijuht Jaana Koppel.

Ööprogramm on seekord tõesti päris pikk ning selle käigus tehakse teatrit, eteldakse, musitseeritakse, avatakse näitusi, esitletakse luulekogu ning juuakse vahepeal turgutuseks kohvi.

Ööraamatukogu juhatab seekord sisse Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja kaheksanda-üheksanda klassi näitetrupp Lianne Saage-Vahuri lavastusega “Une-ema lapsed”, mis põhineb Heljo Männi luuletustel. Kõnealuse lavastus tõi trupile Betti Alverile pühendatud luulepäevadel Tuulelapsed eripreemia ja keskastme kooliteatrite riigifestivalil (seda peeti aprillikuus Jõhvis) laureaaditiitli.

Otse autorilt

Üleriigilisel etluskonkursil (see toimus veebruaris Kuressaares) saatis edu Jõgevamaa gümnaasiumi õpilast ja Liblikapüüdja gümnaasiumiastme trupi näitlejat Sten Siirakut: ta võitis oma vanuseastmes peapreemia. Nüüd saavad ka kodulinna kultuurihuvilised teada, mille eest talle nii suur tunnustus anti: ta astub oma võidupalaga üles ööraamatukogus. Luulet esitatakse ööraamatukogus ka. Ettekandele tulevad mõned tänavusele omaloomingukonkursile “Betti Alveri jälgedes” esitatud luuletused ning valik tekste Anneli Lambi uuest luulekogust “Kõik on tähtis”.

Anneli Lamp elab küll Ida-Virumaal, ent tema juured ulatuvad Laiuse kanti. Ta on mitmel aastal osalenud Jõgeval korraldataval omaloomingukonkursil “Betti Alveri jälgedes”.

“Minul ja Reine Koppelil tekkis Anneli Lambiga side pärast seda, kui ükskord Toilas oma hingedepäeva luule- ja muusikakavaga esinemas käisime. Pärast seda saatis Anneli meile oma luulekogu. Nüüd sai ta valmis uue kogu ja esitame sealt Reinega valitud palu. Anneli tuleb ka ise kohale ning tema käest on võimalik uut kogu osta,” ütles Jaana Koppel.

Näitusi avatakse ööraamatukogus kaks. Teise korruse lugemissaalis saab tänasest näha Jõgeva akvarelligalerii Kala korraldatud näitust “Leedu akvarellisuvi”. See väljapanek jätkab Gennadi Lapini juhitava akvarelligalerii poolt välja kuulutatud leedu akvarelli aastat.

“Gennadi Lapin andis lootust, et üks leedulasest autor tuleb avamise ajaks ka kohale. Ning Jõgeval elav leedulanna Domicele Teder aitab leedu laule esitades leedulikku õhkkonda luua,” sõnas Jaana Koppel.

Tähtis roll muusikal

Nagu juba tavaks, avab ööraamatukogus näituse ka Gunnar Vasemägi. Tema seekordne näitus kannab pealkirja “Mina, K”. Aidu loovringi näitus “Kevadpäikese säras” on linnaraamatukogus küll juba mõnda aega avatud olnud, ent ööraamatukogus saab ka sellest väljapanekust lähemalt kuulda.

Nagu ikka, on ööraamatukogus tähtis roll muusikal. Seda teevad Georg Sakrits ja Ott Muttika, Aivar Mihkelson ja Indrek Virks, Merle Aunpuu, Mikk Lind, duo Priks & Sakrits, Martin Kalm ja Ilja Kossarev (nende eestvedamisel lauldakse ka ühislaule) ning Jaanus Järs ja Jaanus Rooba. Kahe viimase etteaste on õigupoolest luulelis-muusikaline. Kohvipausi ajal saab kuulata plaadimuusikat: vanu vinüüle keerutab Kristjan Rohioja.

“Muusikapoolel on seekord päris mitu uut esinejat. On ka neid, kes tulevad mitmendat korda, aga uue lavapartneriga,” ütles Jaana Koppel.

Tema sõnul lööb ööraamatukogu korraldamisel kaasa terve raamatukogu kollektiiv. See on selles mõttes tore ettevõtmine, et tegijail endalgi on huvitav kodukandi andeid avastada ja neid publiku ette tuua.

Ööraamatukogus saab muu hulgas raamatuid viivisevabalt tagastada. Uued lugejad saavad lugejapileti vormistada tasuta, soovijatele tehakse RIKSWEBi koolitus. Ööraamatukogu korraldamist toetab Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus