Üheksa nippi, kuidas toidukulusid vähendada

Kulutused toidule moodustavad keskmiselt veerandi pere sissetulekust. Üha kallinevate toiduainete hindade juures on seega oluline seda kulurida pere eelarves tähelepanelikumalt jälgida. Toiduostude harjumuspäraste valikute ülevaatamise ja muutmisega on võimalik toidukuludelt märkimisväärselt kokku hoida.

Rahaasjade Teabekeskus jagab üheksa nõuannet, mis võivad olla juba tuttavad, kuid mille teadlik rakendamine aitab hoida praktilist meelt toidukulude planeerimisel ja juhtimisel.

Toidupoes ringi jalutades hakkavad sageli silma kollased või punased sildid, mis üht või teist kaupa tavapärasest madalama hinnaga pakuvad. Kunagi ei tasu kollase sildi kaupa mõtlematult ostukorvi haarata, sest see võib olla siiski kallim mõnest samaväärsest tootest sealsamas kõrval, millele hetkel sooduskampaaniat ei toimu. Samuti ei tähenda soodne hind alati kokkuhoidu. Kui teil ei ole kaupa tegelikult vaja, tähendab ost hoopis lisaväljaminekut.

Impulsiivseid oste aitab vältida nädala menüü kavandamine ja selle põhjal ostunimekirja koostamine. Kui peate ostunimekirjast rangelt kinni, väldite ka ebavajalike kampaaniatoodete ostmist. Enne igat poodi minekut heitke igaks juhuks pilk kappides ning külmikus ja sügavkülmas olevatele varudele. Ka see aitab teinekord poenimekirja lühendada ja raha kokku hoida.

Võimalusel käige toidupoes üksi ja ilma lasteta. Nii väldite impulssoste. Kui see ei ole võimalik, tehke lastega kokkulepped neile meelepärase ostmise osas juba varem. Nii väldite laste silmade kõrgusel olevate ahvatluste korvi libisemist ja ebamugavaid läbirääkimisi kassas.

Lisaks tükihinnale vaadake ja võrrelge ka sarnaste toodete kilo või liitri maksumust (see on hinnasildil väiksemas kirjas). Uurige poeriiulite ülemisi ja alumisi riiuleid ning seal asetsevat kaupa. Tihti on kallimad esemed asetatud silmade kõrgusele, mistõttu tasub veidi horisonti laiendada. Lisaks hinnale tasub toodete võrdlemisel jälgida ka koostist ehk millist toorainet on kasutatud. Nii saate veenduda kauba kvaliteedis.

Uuringud  näitavad, et kui käite võõras poes, seda tõenäolisemalt lisate ostukorvi asju, mida pole algselt kavatsenud osta. Seega eelistage sisseoste teha nn kodupoes, mille vahekäikudes orienteerute paremini. Lisaks aitab see ka aega kokku hoida.

Üldjuhul mängib poodides taustaks rahulikum muusika, mis tekitab soovi aeglasemalt liikuda. Mida aeglasemalt mööda vahekäike liikuda, seda suurema tõenäosusega märkate midagi ebavajalikku, mis märkamatult ostukorvi liigub. Seega kuulake tempokamat muusikat.

Tühja kõhuga oleme altimad tegema ebaratsionaalseid otsuseid. Seega külastage toidupoodi täis kõhuga. Kui juhtute poodi minema tühja kõhuga, pistke suhu piparmündikomm või -näts. See aitab saiakeste letist möödumisel ahvatlusele vastu pidada.

Väiksema pere puhul tasub samuti igapäevaste ostude tegemisel eelistada soodsama hinnaga suuremaid pakendeid. Väiksemaid koguseid on mõistlik osta lahtise kaalukaubana. Näiteks 150-grammise singipaki hinnast moodustavad suure osa pakendikulud. Kui soovite kokku hoida, vältige pool- ja valmistooted, sest enda valmistatud toidu maksumus tuleb üldjuhul soodsam.

Kui tahate eristada, kust jookseb emotsionaalse tahtmise ja tegeliku vajaduse piir, tasub endale enne ostu esitada küsimus: kas mul on tõesti seda vaja ja mis juhtub, kui ost jääb tegemata? Sellise kontrollküsimusega saate ostukorvist eemal hoida nii mõnegi emotsiooniostu. Lisaks analüüsige enda harjumusi ja tehke selgeks, millised nõrkused rahakotti liigselt koormavad.

KATI VOOMETS, Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juht

blog comments powered by Disqus