Tulihingeline spordipoiss sütitab teisigi noori

Jõgeva põhikooli üheksanda klassi õpilane Rasmus Klaos (15) on tulihingeline sportlane. Tänavaspordi ja võitluskunstidega tegeleva poisi pühendumine ning järjekindlus on innustanud paljusid noori spordiga tegelema.


Treenides ja võisteldes on Rasmus pidurdamatu. Tema motivatsioon tõuseb igast uuest saavutusest ning võimalusest. Noormees treenib iga päev ning iga ilmaga. Päeviti tema treeningkavad erinevad ja vahel tuleb ärgata varem, et enne kooli trenn ära teha. Rasmus tunnistab, et ta on üsna hõivatud: päevakavasse tuleb mahutada kool, õppimine ja erinevad trennid. Poisi sõnul läheb tal koolis normaalselt. Lemmikuteks on bioloogia, füüsika, keemia, inimeseõpetus ja inglise keel. Põnevust pakub ka ajalugu. “Olen juba väiksest peale ise uurinud ja palju juurde lugenud, tahan uusi asju teada,” sõnas ta.

Praegu näeb noor sportlane palju vaeva, et pääseda tänavaspordi maailmakarika etapile. Noormehe sõnul peab ta veel uurima, millised kvalifikatsiooninormid täita tuleb. Võib-olla toimub mõni võistlus, mille hea tulemus annab võistlustele edasipääsu. Lisaks on sumos tulemas Euroopa meistrivõistlused. “Eestikatel olin kolmas, äkki saab nii edasi või pean enne võistlusi kvalifikatsioonivooru võitma,” teeb ta võistlusplaane.

Tänavasport on loominguline ala. Trennis harjutab Rasmus erinevaid elemente. Kui võistlusel muusika mängima hakkab, siis ta improviseerib. “Teen ikka kõige raskemaid trikke, mis kohtunikelt rohkem punkte toovad,” lisab ta. Kohtunikud hindavad staatikat, dünaamikat ja kombinatsioone. Treenimise juurde kuulub korralik toit. Rasmus toitub tervislikult ja jälgib, et menüüs oleks rohkelt valku. Toidulisandeid ja valgupulbreid pole ta isegi proovinud. “Täiesti tavaline tervislik valgurikas toit ja oma keharaskusega treenimine – kõik on täiesti naturaalne,” teatab ta uhkusega.

Nakatav eeskuju

Rasmus on eeskujuks ja abiks oma eakaaslastele ning vanematelgi, kes tahavad muuta oma keha ja eluviisi. Ta aitab neil paika seada eesmärgid ja treeningkava. Tänavasportlane on nii võistlustel kui treeningväljakutel silma jäänud. Ikka tulevad uudishimulikud ligi, küsivad nippe ning ei jõua ära imestada, mida kõike poiss teeb. Rasmusega on ühendust võtnud mitmed teismelised poisid, kes tahavad enda vormi parandada. Esmalt uurib Rasmus nende sportimisharjumusi, mida ja kuidas nad soovivad saavutada ning millised on nende kehamõõdud.

Vastavalt kogutud infole koostab ta treeningkava. Trenni soovitab Rasmus teha ikka koos sõpradega. “Ma olen tänavaspordi tiimis, harjutame ja võistleme koos. See annab motivatsiooni, on lõbusam ja ei hakka igav. Kõik õpetavad ja toetavad kõiki,” lausub ta. Poisi kinnitusel parandab hea kehaline vorm enesetunnet – peeglisse vaadates on uhke tunne. “Kui treenid, võistled hästi ja näed vaeva, annab see ka muus elus pühendumist ja järjekindlust juurde – kasvatab iseloomu,” naerab Rasmus.

Negatiivsest positiivseks

Rasmus on tänavatreeninguga (streetworkout) tegelenud kaks aastat ning võistelnud nii Eestis kui Lätis. “Ma olin nõrk. Käisin isaga rannas ja ta ütles, et tõmba lõuga, iga lõuatõmbe eest saad ühe euro,” rääkis noormees. Toona ei tõmmanud poiss kangil ühtegi korda korralikult lõuga, see oli motivatsiooniks treenima asuda. Rasmus nägi teisi treenimas, vaatas videoid ning motivatsioon aina kasvas. Praegu on tema lõuatõmberekord pea poolsada korda.

Paari aastaga on lihasmassi juurde tulnud 20 kilo. Sportlane lisab, et osa läheb ka pikkuse arvele. “Alguses tegin negatiivseid lõuatõmbeid, see tähendab, et hüppad üles lõuatõmbe asendisse ja hakkad nii aeglaselt kui võimalik ennast alla laskma. See treenib neid samu lihaseid, mis lõuatõmbeid tehes,” rääkis poiss, kuidas ta treeninguid alustas.

Füüsiline vorm paranes juba esimese kuuga. “Kui inimene hakkab treenima ja ta pole varem trenni teinud, siis areneb ta esimene aasta palju – keha pole intensiivsusega harjunud. Trenn tekitab lihastesse mikrorebendeid ja nende kokku kasvamisel muutubki lihas suuremaks,” selgitab sportlane.

Jõud seevastu arenes Rasmuse sõnul kõvasti aeglasemalt. “Jõuga peab vaeva nägema, jõusse ei saa hüpata. Vähemalt kolm kuud läheb ikka aega,” nendib ta. Poiss tegi sel ajal negatiivseid harjutusi, käis treenimas koos sõpradega, kes tema jalgu toetasid ning tegi kodus viieminutisi trenne oma keharaskusega. “See võttis kogu keha läbi ja andis võhma,” lausub ta.

Jagab üle maalima kogemusi

Rasmusel on oma Youtube kanal Unstoppable Athlete. Sinna postitab ta klippe võistlustest ning jagab treeningnippe. Kõik harjutused on ta enda peal ära proovinud ning ta teab, et need toimivad. Rasmus jagab oma kanalil nii motivatsiooni- kui enda arenguvideoid. Näiteks aasta eest postitas ta enda muutumisloo. Video muutus viraalaseks ning julgustas inimesi spordiga tegelema. Rasmuse kanalilt leiab erinevaid klippe võitluskunstidest, võimlemisharjutustest ning erinevad viieminuti treeningvideod. Kanali tellijate arv läheneb poolteisttuhandele. Aastaga on ta postitanud üle poolesaja video, mida on kokku vaadatud pea 300 000 korda.

Rasmuse videod on ingliskeelsed, fänne jagub nii USA-st kui Suurbritanniast. Need, kes tunnevad tema tegemiste vastu huvi, leiavad ta lisaks Youtubele sotsiaalmeediast Instagramist ja Facebookist või hoopiski Virtuse terviseraja jõulinnakust treenimas. Trennientusiasti tunneb jõulinnakus ära musta Batmani särgi järgi.

Trenn on tasuta

Kui inimene soovib lihaseid kasvatama hakata, minnakse üsna sageli jõusaali rassima. Kuid omapäi ilma treeneri abita võib endale liiga teha. “Tänaval treenimine on tasuta, teismelistel pole alati raha, et iga kuu jõusaali pilet osta. Jõusaalis on ise raskustega treenides vigastuste risk kordades suurem,” räägib Rasmus tänavatreeningu eelistest.

Tänavasportlase hinnangul näeb enda hoidmine mõnes võimsas asendis palju ägedam välja, kui rinnalt sajakilose kangi tõstmine. Pealegi annab turnimine nii võhma kui lihasvastupidavust. Samas nendib poiss, et turnides ja trikke tehes võib ka õnnetusi juhtuda. Õnneks pole Rasmus tõsiseid vigastusi saanud, mis treeningusse pausi oleks teinud. Kukkumisi ja nikastusi on ikka ette tulnud. Siis kohandab poiss harjutused vastavalt vigastusele ümber. “Kui olen sõrme nikastanud või on käsi lõhki, ei saa lõuga ilusti tõmmata. Siis teen ikka sama asja, aga teistmoodi,” muigab ta.

Rasmus käib igapäev Jõgeva jõulinnakus ning treenib kuni neli tundi päevas. Aeg-ajalt harjutab ta vahelduse mõttes Tallinnas ja Tartus. Nii saab erinevaid kombinatsioone katsetada ja uute inimestega tuttavaks.

Võtab spordist kõik

Tänavaspordi kõrval tegeleb poiss maadluse, vabavõitluse, poksi ja karatega. “Olen kolmes maadlusstiilis Eesti meistrivõistlustel pronksi võitnud,” märgib ta. “Kui ma kuusteist saan, tahan hakata vabavõitluses võistlema,” lisab Rasmus.

Praegu plaanib poiss poksivõistlustel osaleda. Poksi juurde meelitas poisi Silvester Stallone’i kehastatud Rocky Balboa legendaarsetest Rocky filmidest. Noormehe kinnitusel andis see suure motivatsioonipaugu. Maadlustrenni kutsuti andekas sportlane aasta eest ja umbes samal ajal hakkas ta käima Tartus karate trennis.

Rasmus armastab võitluskunste, õpib ja mõtleb ning katsetab ise uusi elemente. “Kui keegi mind võistlema kutsub, siis lähen alati. Mul on hea füüsiline põhi all, nii saab igal alal lammutada ja esikolmikusse jõuda,” naerab ta.

Ja polegi imestada, et Rasmus plaanib Kõvamehe jooksu mudarajale rühkima minna. Kuigi noorsportlane eelistab oma keharaskusega treenimist, kutsuti teda ka sangpommis Balti meistrivõistlustele. Seal sai edukalt 16kilost pommi tõsta, tõugata ja rebida ning tasuks tuli pronksmedal. “Ma sangpommitrennis ei käi, aga kui pakutakse, siis võistlen,” täpsustab Rasmus.

Kodus gümnastikarõngastel harjutades on ta mõelnud, et tulevikus võiks ennast isegi Eesti meistrivõistlustel sportvõimlemises proovile panna.

Pärast põhikooli lõppu plaanib Rasmus õpingud jätkata Tartus Tamme gümnaasiumis. “Seal on õpilaskodu ja meditsiinikallak, see seostub kehakultuuriga. Tahan õppida kehakultuuri ja tulevikus treeneriks saada.”

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus