Trollitrall toob lapsed koos emadega kodunt välja

Trollitralli asutaja ning juhatuse liikme Taimi Rao sõnul käivad Põltsamaal Pärna tänava mängutoas nii kodused lapsed emadega kui ka lapsed oma vanavanematega.


Rao hinnangul on inimesi raske kodunt välja saada. Kui nad on juba välja tulnud, on kõik hästi. Lapsevanem saab koos oma lapsega Trolli mängupesas mängimas käia. Samuti saab ema oma lapse kuni kolmeks järjestikuseks tunniks mängupessa jätta, kui ta tahab ise näiteks juuksurisse minna. “Kui emal on vaja kella kolmeks juuksurisse minna, aga meie oleme avatud kella 10-14, siis tulen kella kolmeks siia ja olen olemas, laps saab siin mängida,” tunnistas Rao.

Nädala sees on õhtuti mängupesa ruumides veel joogatunnid nii gaia klassi lastele esmaspäeviti ja kolmapäeviti kui ka täiskasvanutele kolmapäeviti ja neljapäeviti. Iga kuu teisel pühapäeval tehakse koos lapse ja vanema joogat.

Projektiraha on antud näpuotsast

Kolmas võimalus on sünnipäevade pidamine nii nädala sees kui ka nädalavahetuseti. Just nädalavahetustel on mängupesa tavaliselt hõivatud sünnipäevade pidamisega, tullakse isegi Tartust ning Jõgevalt ja Imaverest, rääkimata lähiümbrusest.

“Mina võtan mängupesa pidamist kui hobi, ja hobi peabki kallis olema. Maksud saame makstud, kellelegi võlgu ei ole, aga palkade maksmiseks raha eriti üle ei jää. Kui just mõnd projekti silmapiiril pole,” tõdes Rao.

Tema sõnul on nad suutnud mängutoa rajamisel veidi ka projektiraha kaasata. “Kevadel saime kohaliku omaalgatuse programmist (KOP), selle rahaga viisime ruumid LED-valgustuse peale, samuti saime ühe lisavalgusti ning koridori panime soojuskardina.” Kui külmaks läheb, siis võib koridori põrand jäätuda ja keegi väikestest mängutoa külalistest viga saada. Rao sõnul oligi selle projektis põhiline energiasääst. Sügisesse KOP-i taotlusvooru esitasid nad samuti taotluse, kuid raha neile ei antud.

“Mulle tundub, et linnas tegutseva mittetulundusühingu (MTÜ) puhul eeldatakse, et nagunii omavalitsus toetab. Et linn meid natukenegi toetaks, selleks oleme pidanud end väga korralikult tõestama. Põltsamaa on meid toetanud sellega, et andis ruumid rendile mõistlikel tingimustel ning samuti tuhat eurot õhksoojuspumba soetamiseks. See on väga suur tugi,” lisas ta.

Taimi Rao sõnul ei suhtutud nende ideesse algul üldse vaimustusega, hiljem aga suhtumine muutus. “Igaüks oskab teha midagi raha eest, aga proovige teha ilma rahata. Tegelikult on siin tööd teinud inimesed kõik täiesti tavalised inimesed, meie seas ei ole kedagi, kel oleks rahakott puuga seljas. See-eest on meie inimestel palju head tahet” märkis ta.

Ruumi tegid korda Trollitralli asutajate abikaasad. Kui suured tööd olid tehtud, siis naersid mehed, et nüüd kolivad nemad välja ja naised võivad sisse kolida. Trolli mängupesa ruumides oli varem ühel pool spordi- ja teisel kommipood. Vahepeal ka fotostuudio. Tualettruumi ehitasid mängupesa rajajad ise, seda varem ei olnud. “Kõik on tehtud lihtsate vahendite ja oma kätega. Osa mööbli ja mitterahaliste vahenditega toetasid meie algust kõige rohkem Decora, Põltsamaa Felix ning OÜ Vali Press.”

Põhiliselt käivad mängupesas koolieelikud

Põltsamaal pole kunagi mängutuba olnud. Ametikooli õpilased kirjutasid äriplaaniõppes igal aastal mõne mängutoa projekti valmis, kuid ellu ei viidud neist ühtegi. Taimi ütleb, et kui tegu oleks miljoniprojektiga, siis oleks selline asi siin ammu olemas.

Põhiliselt käivad Trolli mängupesas mängimas eelkooliealised lapsed ehk alla kaheksa-aastased. Sünnipäevi käivad pidamas kuni kümneaastased lapsed. Soovi on avaldanud ka üks 12aastane. Eelkooliealistele on siin asju, vanematel võib juba igav hakata.

Enamik mänguasju on toodud mängupesa asutajate kodudest, samuti on üht-teist ostetud, aga ka Jõgevalt Kraaksupesa mängutoast osteti suur kogus asju, kui seal uksi kinni panema hakati. “Me oleme teadlikult hoidunud pudist-padist, mis tekitab palju segadust ja mille väiksemad suhu topivad, pooled detailid kohe ära kaovad. Oleme tahtnud tuua mängutuppa just niisuguseid asju, mida inimestel kodudes pole. Meil on kineetilise liiva kast, pallimeri, ronimislinnak. Lapsed saavad oma energiat siin välja elada. Tuleb lõuna ajal parem uni,” tõdes Rao.

Põltsamaa linnas said MTÜ-d taotleda raha ka 2018. aastaks, Trollitrall on oma taotluse tegevuskulude katmiseks esitanud. Küllap tuleb vastus ka õige pea.

“Kui oleme lastele niisuguse mängutoa rajanud, siis see peab olema iga päev avatud,” lisas Rao. Tema sõnul võib ta endale jätta palga maksmata ja selle arvelt saab mängutuba lahti hoida, kuid töötajaid ilma tasuta jätta ei saa. Praegu käib üks inimene linna toel pakkumas tasulist lapsehoidu ühele lapsele pikema ajaperioodi vältel. Nii saab inimeste töö tasustatud, kuid kõik muu käib praegu vabatahtliku tööna. “Tallinnas ja Tartus on ilmselt eksisteerimine pisut lihtsam, kuna inimesi juba on rohkem. Väikeses kogukonnas aga tuleb koguaeg pingutada. Samas mul on hea meel, et oleme loonud võimalused ka meie lähiümbruse lastele. See kõik on seda väärt!” ütles Taimi.

Ka ruume oli Rao sõnul keeruline leida. “Läksime otse linnapea juurde ja küsisime, kas siin on üldse mingeid kohti, mida võiksime vaatama minna. Üks tingimus oli, et alla 100 m² ei hakka kaalumagi.  Saime nimekirja ja hakkasime neid paiku läbi käima. Nii leidsimegi sobiva paiga. Täna on meie käsutuses kokku 140 m².”

Lapsevanematelt on saadud mängutoas palju positiivset tagasisidet. Trolli mängupesa on vaja just igapäevase väljaskäimise kohana. Iga päev kohal käivad emad võtavad võileiva kaasa, saavad kohapeal kohvi teha ning suhelda teiste vanematega. Naljaga pooleks öeldakse siin, et mängutoas hoiavad lapsed end ise.

Tasu on korrapõhine, kui laps on vanemaga koos, siis tuleb loovutada kolm eurot. Lapsevanem ise otsustab, kas ta on mängupesas tunni, kaks või kolm. “Hinnad mõtlesime välja koos, lähtusime sellest, mis oleks ka meile endile taskukohane. Keegi ei ole kellelegi kunagi öelnud, et sinu tund nüüd kukkus, mine ära. See tundub ebameeldiv, taolist kohtlemist ei tahaks ise ka tunda. Kui lapsevanematel on mure või soov, siis soovitame rääkida. Kui on vaja, leitakse lahendus.”

Taimi Rao hinnangul on lapsevanemad väga toredad ja mõistvad ning empaatiavõimelised. “Suhtlemine annab nii palju positiivset energiat, et otsid jälle võimalusi tööd jätkata.” Rao jaoks pole olemas vastust, et see pole võimalik. “Me mõtleme selle üle,” peaks tema sõnul olema mõistlik vastus. Loomulikult tuleb otsida võimalusi jätkamiseks. “Koguaeg on võimalusi leitud, midagi ilmvõimatut siin ei ole,” tõdes ta.

Trollitrall MTÜ

*Asutas tänavu 11. märtsil Trolli mängupesa Põltsamaa linnas

*Eesmärk on toetada piirkonna väikelaste ja nende vanemate vaba aja ja koosolemise võimalust

*Trolli Mängupesas töötavad kvalifitseeritud lapsehoidjad ning lastel on võimalus tegeleda erinevate tegevustega

*Trollitrall MTÜ korraldab erinevaid üritusi väikelastele nii kohapeal kui ka väljaspool oma ruume

*Võimalus on kasutada ka lapsehoidja teenust lapse kodus

*Tegemist on esimese ja seni ainukese võimalusega piirkonnas väikelaste tegevusteks väljaspool lasteaeda ja tööpäevi.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus