Traadist Kalevipoeg, “paharetikäpp” ja hea tuju pildid

Möödunud reedel kuulutati Jõgeva maavalitsuse saalis välja maakonna meenekonkursi paremad. Lisaks headele meeneideedele andis konkurss ülevaate sellest, kes meie maakonnas üldse käsitöömeeneid valmistavad.


Meenekonkursi kuulutasid Sihtasutus Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit ja Jõgeva maavalitsus välja veebruari alguses ning maakonna eripära rõhutavaid ning maakonna identiteediga kergesti seostatavaid meenenäidiseid sooviti saada juba märtsi lõpuks.

“Konkursi korraldamise üheks ajendiks oli, et Palamusel tegutsevas maakonna turismiinfokeskuses napib sobivaid käsitöömeeneid, mida keskust külastavatele turistidele pakkuda. Ka omavalitsustel ja maavalitsusel on kuhugi külla minnes või ise külalisi vastu võttes vaja maakonda tutvustavaid meeneid,” ütles Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse juhataja Marve Millend.

Konkursi korraldamise praktiline pool usaldati tema sõnul arendus- ja ettevõtluskeskuse turismikonsultandile Anneli Villemile. Ettevalmistusaeg jäi küll suhteliselt lühikeseks, ent neliteist osalejat oli väikese maakonna kohta päris hea tulemus. Konkursile oodati nii odavamate, kuni kümme eurot maksvate meenete, kui ka kallimate meenete näidiseid. Esimesi tuli kokku 13, teisi 16. Tinglikult olid välja toodud ka söödavate ja Kalevipoja-teemaliste meenete kategooria ning neis konkureeris vastavalt neli ja viis tööd. Kokku oli siis võistlustöid 38.

“Me ei määratlenud esimest, teist ja kolmandat kohta, vaid tõime igas kategoorias välja kõige rohkem punkte kogunud meened,” ütles Marve Millend.

Jõgeval elava marilannast kunstniku ja käsitöömeistri Žanna Tohti töid tõsteti esile mõlemas, nii odavamate kui ka kallimate meenete kategoorias. Esimeses tõi talle edu kunstnike maalitud Jõgevamaa vaadetega postkaartide komplekt, teises nahksihverplaadiga seinakell “Jõgevamaa aeg”.

Sportlikud pardid

Et Žanna Toht on viljelnud nii õli- kui ka akvarellmaali, oli kunstipostkaartide mõtteni jõudmine tema puhul üsna loogiline. Mõned Jõgevamaa-ainelised taiesed olid tal enda loomingust võtta, ent ta kaasas vastava kokkuleppe alusel ka teiste autorite loomingut.

“Jõgevamaa-teemaliste kunstipostkaartide valikut saab veel laiendada, sest sobivate taieste ring pole sugugi ammendatud,” kinnitas Žanna Toht.

See, et ta kallimate meenete kategoorias just nahkehistööga silma paistis, oli samuti loogiline, sest ta töötas vahepeal paar aastat käsitööfirmas, kus toodeti just nahkmeeneid.

“Kella mehhanismi ja numbrid tellisin vastavast kataloogist, Jõgevamaa kaardiga kaunistatud nahast sihverplaadi tegin ise,” ütles Žanna Toht.

Odavamate meenete kategoorias pälvisid veel tunnustust Kerli Pajusaare nn hea tuju pildid ja Ruta Lahti puidust nuputamisvigur “Paharetikäpp”, kallimate meenete kategoorias aga Erika Aasa keraamiliste nõude sari “Ilus oled, Eestimaa”. Palamusel elava Kerli Pajusaare väikesed lustlikud ja vaimukate tekstisõnumitega hea tuju pildid on tegelikult juba mõnda aega maakonna turismiinfokeskuses müügil olnud, ent konkursile esitatud pildid tegi autor spetsiaalselt Jõgevamaa suunitlusega. Ühel pildil kujutas ta näiteks Saadjärve sportlikke parte, teisel häid jäneseid, keda Jõgeva-suunalisele rongile palju mahub, kolmandal Palamuse kõutse, kellel on eriti magus elu, neljandal Peipsi mehi, kellel jälle näkkas jne. Osa puitalusel pilte on varustatud konksukestega, mille külge võtmeid riputada. Siis ei seisa vahva pilt niisama seinal, vaid täidab ka mingit ülesannet.

Ruta Lahti puidust nuputamisvigur “Paharetikäpp” tekitas meenekonkursi lõpetamisel omajagu elevust: üks ja teine püüdis seda kokku panna ja mõnel see ka õnnestus. Ruta Lahtil aitas puidust nuputamismängu valmis teha soomlasest abikaasa Tapio.

“Soomes ongi selline mäng tuntud kuradirusika nime all. Mina otsustasin oma vigurile natuke “pehmema” nime panna ja nii saigi sellest paharetikäpp,” sõnas Ruta Lahti.

Aeg oli küps

Tormalanna Erika Aasa keraamiliste nõude sari “Ilus oled, Eestimaa” on paljudele laatadel käia armastavatele inimestele ilmselt juba tuttav. Autor on seda kujundades osanud Eestimaa ilu suurepäraselt üldistavatesse kujunditesse ja värvikombinatsioonidesse “tõlkida”. Kes tahab, näeb seal ka Vooremaale omaseid kujundeid ja värve.

Parimale Kalevipoja teemalisele meenele välja pandud eriauhinna sai vaimastverelane Liivar Põldkivi, kes meisterdas traadist Kalevipoja figuuri ning kinnitas selle kiltkivist alusele.

“Mul on arvutis terve ideede kaust. Traadist Kalevipoja idee sai siis nüüd ka teoks tehtud,” ütles Liivar Põldkivi.

Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse juhataja Marve Millend tuletas meelde, et eelmine meenekonkurss korraldati Jõgevamaal tervelt kuus aastat tagasi, seega oli aeg uue konkursi korraldamiseks vägagi küps.

“Lisaks vahvatele meenekavanditele, saime teatava ülevaate neist, kes meie maakonnas käsitöömeenete valmistamisega üldse tegelevad. Selle teadmise põhjal saame hakata looma vastavat võrgustikku. Tore oli tõdeda, et juba siin, konkursi lõpetamisel, jäid mõned käsitöömeistrid omavahel pikemalt mõtteid vahetama. Tundub, et nad said üksteiselt kasulikku infot ja kogemusi,” sõnas Marve Millend.

Meenekonkursi tööde fotod pannakse üles veebilehele visitjogeva.com ja Facebook’i lehele Avasta Jõgevamaad. Kui keegi mõnd meenet tellida soovib, saab ta seda teha turismiinfokeskuse vahendusel.

“Tuleval aastal tahaksime uue meenekonkursi korraldada. Samas ei pea ükski käsitöömeister järgmist konkurssi ootama. Uusi Jõgevamaad tutvustavaid meeneid võib turismiinfokeskusesse igal ajal pakkuda,” kinnitas Marve Millend.

“Ka maavalitsusele võib igal ajal häid meeneideid pakkuda,” lisas meenekonkursi võitjaid autasustanud maavanem Viktor Svjatõšev.

MAAKONNA MEENEKONKURSI PAREMAD

I kategooria (kuni 10 eurose hinnaga meened)

* Žanna Toht – postkaardid kunstnike maalitud Jõgevamaa vaadetega (auhind 150 eurot)

* Kerli Pajusaar – hea tuju pildid (150 eurot)

* Ruta Lahti – puidust nuputamisvigur “Paharetikäpp” (150 eurot)

II kategooria (enam kui 10 eurose hinnaga meened)

* Žanna Toht – nahast seinakell “Jõgevamaa aeg” (200 eurot)

* Erika Aasa – keraamilised nõud “Ilus oled, Eestimaa” (150 eurot)

Kalevipoja teemaga seotud meene

* Liivar Põldkivi – abstraktne Kalevipoja skulptuur

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus