Torma juuksuri- ja ilusalong on külaelu keskpunkt

Torma aleviku endises kauplusehoones tegutseb juba mitu aastat firma Abbiente juuksuri- ja ilusalong. Juusksurisalongi juhatajaks ja omanikus on Võrumaalt pärit Torma valla elanik Piia Kurg.


 

Kümme aastat Tartus juuksurina töötanud naine sattus kuus aastat tagasi Torma kanti elama ning oli mõnda aega lastega kodus. Tormast ta enam Tartusse tööle käima hakata ei tahtnud ja see sundis ettevõtlikku naist endale uut väljundit otsima. Piia Kurg pidas mõistlikuks midagi ise ette võtta ning otsustas minna ettevõtluskoolitusele. Ta ei oskagi öelda kas oli oma ettevõtte asutamiseks piisavalt julge või sai aru, et maainimesena on sellise sammu astumine tema jaoks paratamatus. Amet ja kogemus oli ju olemas. Piia sõnul oli tal lastega kodus olles võimalus juuksuriametist ka veidi puhata.

Oma firma asutamiseks vormistas ta ennast töötuks ning esitas töötukassale äriplaani. Äriplaan kiideti heaks ning talle eraldati oma ettevõtte asutamiseks toetussumma. Seejärel tuli leida ruum, kus juuksuri- ja iluteenust pakkuma hakata.

Alguses kaalus ta salongi asutamist Jõgeva linna, sest elab maakonnakeskuse lähedal. Kuid Jõgeval on juuksuri- ja iluteenuse pakkujaid juba piisavalt ning Piia lapsed käivad Tormasse lasteaeda ja kooli. Naise sõnul pidasid nad oluliseks, et keegi oleks ka päevasel ajal lastele küllalt lähedal.

Et abikaasa sõidab iga päev Jõhvi tööle, nad niisuguse valiku langetasid. Pealegi polnud Tormas juuksurit. Vallal oli salongi asutamiseks välja pakkuda ainult tühjana seisvaid kortereid, kus oleks tulnud teha kapitaalremont. Õnneks sai ta kaubale Jõgeva majandusühistuga ning talle pakuti endist kaupluseruumi.

Piia Kurg mõtles, et eks ta lihtsalt proovib selles kohas natuke aega tegutseda, tänaseks on proovimise algusest möödunud juba viis ja pool aastat. Tööd on tal jätkunud ning naise sõnul oleks seal vajadus veel teisegi juuksuri järele.

Klientidest puudust ei tunne

Lisaks juuksuriteenusele pakutakse salongis ka iluteenuseid ning küünetehnikuna tegutseb seal Olesja Kuzmits Avinurmest. Kaks korda kuus käib Tallinnast kosmeetik.

Piia Kure sõnul on iluteenus salongi avamisest saadik olemas olnud, vaid inimesed on vahetunud. Juuksurisalongi omaniku sõnul pakuvad ennast vahel iluteenust osutama ka iseõppinud inimesed, kuid tema eelistab siiski vastava koolituse saanuid.

Klientide puudust Piia Kurg ei tunne, mõned käivad tema juurde isegi Tartust. Need kliendid on talle truuks jäänud sellest ajast, kui ta Tartus tegutses. Ka käib nende salongi inimesi Avinurmest, Mustveest ja mujalt lähivaldadest ning linnadest.

Piia Kurg saab hakkama nii naiste soengute tegemisega kui meeste juukselõikusega. Vajadusel on salong avatud oluliselt kauem ametlikust lahtiolekuajast. Piia Kurg lausus, et pigem teeb ta mõnel päeval tööd kauem kui jagab selle tegevuse laiali mitme mõnetunnise tööpäeva peale. Esmaspäeval on salong suletud, aga kui kellelgi tõesti väga vaja peaks olema, on ta valmis ka nädala esimesel päeval kohale tulema. Õnneks ei sõltu ta maal tegutsev ettevõtja teistest, nagu näiteks kaubakeskustes tegutsevad juuksurisalongid.

Mehed vajavad juukselõikuse võimalust

Kui sügis-talvisel ajal käivad juuksuris enam-vähem juba tuttavad kliendid, siis kevad-suvisel ajal satub nende juurde ka päris võõraid inimesi. Kui on võimalik inimesi teenindada, siis võetakse vastu ka mitte registreerunud klient.

Suurema osa klientidest moodustavad naised, kes varakult soengu tegemise aja kokku lepivad. Mehed tahavad juukseid lõigata kohe ja praegu ning alati ei saa nende soovile vastu tulla. Piia Kurg lausus, et eks mehed otsivad endale siis kusagilt mujalt võimaluse juukselõikuseks. Samas arvab ta, et meestel ongi niisugust ette teatamata võimalust tarvis. “Küsida tasub alati, sest kui mul tekib vaba hetk, olen valmis ka kokku leppimata juukselõikuse ette võtma. Näiteks gripihooajal juhtub, et aja kinni pannud inimene on haigeks jäänud ja ma saan vaba momendi ära kasutada,” rääkis Piia Kurg. “Siia on tuldud ka piltidega, sooviga saada just samasugune või sama värvi soeng nagu fotol. Eks ma siis püüan ligilähedaselt niisuguse soengu teha. Samas on see ju ikka n-ö tellija materjalist. Fotol on üks, inimese juuksematerjal aga teine asi. Ega tavainimesest ikka päris kuulsust ei tee,” arutles ta.

Piia Kurg tõdes, et tegelikult on sageli mehed hoopis kriitilisemad kliendid kui naised. Kui mees ütleb alguses, et tehke talle ükskõik missugune juukselõikus, siis tegelikult tuleb mehi küsimustega suunata saamaks teada, mida see “ükskõik missuguneˮ juukselõikus tähendab. Nii saab selgeks, et meestel on väga konkreetne nägemus sellest, millist soengut nad tegelikult saada tahavad.

Piia Kure sõnul on tema juuksurisalong pisike ja klientide hulk tulenevalt asukohast piiratud. Seetõttu praegusel hetkel ta laienemist ei plaani. Ka interneti teel aega kinni panna ei saa.

Eelistab ise endale tööandjaks olla

Praegu on Piia Kurg oma tegevusega rahul, ta saab olla oma aja peremees. Kui lapsed haigeks juhtuvad jääma, saab ta tööaja ümber planeerida ja kasvõi nädalavahetusel kodunt välja tulla. Puhkust võtab ta endale tavaliselt nädala kaupa. Kui puhkaks kaks nädalat järjest, tähendaks see, et kaks järgmist nädalat tuleb hommikust õhtuni väga intensiivselt tööd teha.

Kui Piiale miski muret teeb, siis ruumi maapiirkonna kohta väga kõrge rendihind. “Selle summa eest saaksin ma Tartu kesklinnas samasuguse ruumi nagu siingi. Just rendihind on see komponent minu töös, mis võtab natuke motivatsiooni vähemaks,” jutustas ta. Paraku pole selliseid ruume, kuhu ümber kolida.

Raamatupidamisega saab ta osaliselt ise hakkama, kuid keerulisema osa aitab sõbranna teha. Mujalekolimise plaane tal samuti ei ole, sest nad elavad mehe vanematekodus ning on sinna piisavalt panustanud nii oma töö kui rahaga. Ka laste jaoks sobib maakodu paremini kui linnakorter.

Oma praeguse kogemuse põhjal soovitab Piia Kurg maal või kusagil väikeasulas elavatel inimestel töökoha otsimise asemel ise midagi ette võtta. Palgatööl käia on teatud mõttes lihtne ja turvaline, kuid ise endale tööandjaks olles saab inimene olla oma aja peremees ja töö tulemus sõltub ainult temast endast. Piia Kure sõnul ütles talle kord üks Torma inimene, et tema juuksurisalong on nagu sotsialiseerimiskeskus, kus saab olla külaelu keskpunktis. Piia arvates peab see üldjoontes paika ja ta on oma praeguse elu ja tegevusega rahul.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus