Tiina Kull katab emadepäevalaua kahekümne neljale inimesele

Eile õhtul kuulutati Puurmani lossis välja Jõgevamaa aasta ema. Kes tiitli saab, oli tänase Vooremaa trükkimineku ajaks veel teadmata, küll aga olid teada tiitli nominendid. Nende hulgas oli ka Palamuse valla Tarto talu noorperenaine, nelja lapse ema Tiina Kull.


Tiina Kull on kasvanud Türil ja gümnaasiumi lõpetanud Nõos. Pärast seda läks ta Tallinna pedagoogikaülikooli käsitööõpetajaks õppima, aga pealinna elu talle hästi ei istunud. Kõik kooliaegsed tuttavad olid liiatigi Tartusse õppima läinud. Ja nii sai Tiinastki pärast üht Tallinna-aastat Tartu ülikooli tudeng. Ta õppis põhikooli ajaloo- ja inglise keele õpetajaks. Magistrantuuri jõudes keskendus ta vaid ajaloole. Ja pärast ülikooli lõppu sai temast Lähte ühisgümnaasiumi ajalooõpetaja.

Kohe, kui Tiina Tartusse õppima läks, läks ta ka Eesti maaülikooli rahvatantsuansamblisse Tarbatu tantsima. Seal tutvus ta Palamuse vallast Vaidaverest pärit Margus Kulliga, kellest peagi sai tema abikaasa. Selle, kuidas laste kasvatamist muude tegemistega ühitada, sai Tiina ruttu selgeks: poeg Karl Eduardi (11) sündides õppis ta bakalaureuse- ja tütar Kertu (9) sündides magistriõppes. Nüüdseks on Tiina ja Marguse peres juba neli last, lisaks Karl Eduardile ja Kertule veel neljane Piibe Mari ja kahene Uku Ville.

“Naerame, et meil on kasvamas justkui kaks rahvatantsupaari: ühed natuke suuremad, teised natuke väiksemad,” ütles Tiina Kull.

Tiina ja Margus elavad Vaidaveres Tarto talus, mille Marguse üks esiisasid ostis mõisnikult välja 1872. aastal. Maale tallu kolimine Tiinas tõrget ei tekitanud. Saaremaal vanavanemate juures veedetud koolivaheajad, mille juurde käis ka näiteks vanaisa korraldatud kalapüügiretked Kõinastu laiule, kasvatasid temast pigem maa-, kui linnalapse.

“Kui ma siin millestki puudust tunnen, siis ehk merest, aga selle puudumist aitavad kompenseerida Vooremaa avarad vaated,” ütles Tiina Kull.

Umbes kuuekümnepealise lüpsikarja ja niisama suure noorkarjaga Tarto talu juhtimise on Margus nüüdseks isalt üle võtnud. Tiina end siiski tõsiseks taluperenaiseks ei pea.

“Ütlen ikka, et minu “kari” on toas. See tähendab, et mul on lastegagi piisavalt tegemist. Ning minu hooleks on ka talu iluaed,” ütles Tiina.

Tartol elavad koos kolm põlvkonda: lisaks Tiinale ja Margusele ning nende lastele ka Marguse vanemad Merike ja Peedu. Kui algul elas noorpere Palamusel korteris, siis nüüd on neil oma majapool kodutalus.

Suur väärtus

“See, et ka Marguse vanemad on siinsamas, on minu meelest suur väärtus. Merike aitas mind palju, kui ma magistriõppes õppisin. Ning üldse: mida rohkem on laste ümber neist hoolivaid ja neid armastavaid täiskasvanuid, seda rikkam on nende lapsepõlv. Omaenda Saaremaa suvede kogemuse põhjal tean, et on asju, mida isa-ema lastele pakkuda ei saa, küll aga saavad vanavanemad,” ütles Tiina.

Tema ämm, Merike Kull, tunnistati aastal 2003 Eesti aasta emaks. Temagi on koos abikaasa Peeduga üles kasvatanud neli last.

“Merike meid laste kasvatamise alal õpetama ei kipu, küll aga istume vahel kõik neljakesi koos ja arutame mõned asjad läbi, et kõik lastega tegeldes n-ö ühte sammu astuksime,” sõnas Tiina.

Seda, et lapsed päris ise kasvaksid, ta ei usu. Lapsi tuleb ikka kasvatada. Neile tuleb selgeks teha ühiskonnas kehtivad tavad ja normid, aga mitte nii, et see pärsiks nende loomingulisust ja maailma avastamise rõõmu.

“Aga nii, et lastele üldse mingeid reegleid kehtestatud pole, küll ei saa,” kinnitas Tiina. Eriti hästi teab ta seda oma pedagoogikogemuse põhjal.

Praegu on ta õpetajatöölt emapuhkusel, ent üksnes koduste toimetustega ta siiski ei piirdu. Ta juhendab kahasse Sirje Kiisiga Palamuse gümnaasiumi neljanda klassi rahvatantsurühma ja käib aeg-ajalt Tartus, Eesti Rahva Muuseumis, giiditööd tegemas: ta läbis ERM-i juures vastava koolituse.

“Naudin giiditööd,” kinnitas Tiina. “Mulle meeldib uus ERM ja selle püsinäituse põhjalikkus. Mulle meeldib ka Eesti ajalugu lahti seletada. See aitab mul end ajalooõpetajana vormis hoida. Talvel püüdsin ERM-is iga nädal ühe tööpäeva teha, nüüd, mil Margusel kiired kevadtööd käsil, käin seal harvemini.”

Lisaks eestikeelsetele gruppidele juhendab Tiina ingliskeelseid ja lisaks ajalooalastele saab ta giidina ära kasutada oma rahvarõivaste alased teadmised. Ta on lõpetanud rahvarõivaste valmistajate kooli, valmistanud rahvarõivad endale ja pereliikmetele ning koostanud ka kolm aastat tagasi ilmunud raamatu “Rahvarõivaid Vooremaa veerelt”. Nüüd on Tiina loonud MTÜ Tarto Maakoda, mille põhiülesandeks on innustada inimesi tegelema Eesti pärandkultuuriga ning uurida, tutvustada ja aidata taasluua rahvarõivaid, eelkõige kunagise Põhja-Tartumaa kihelkondade omi.

300 km nädalas

Tarbatu tantsurühmas tantsivad Tiina ja Margus nelja lapse ja talu pidamise kõrvalt edasi.

“Praegu “tantsib” Margus rohkem traktoriga põllul, aga talutööst vabamatel aegadel käime kord nädalas tantsutrennis,” ütles Tiina.

Kui möödunud aastal oli Tarto talu pererahval au võõrustada suvise avatud talude päeva üleriigilist avaüritust, siis tänavu seal avatud talude päeval külalisi kahjuks ei oodata.

“Oleme Margusega just sel ajal Tarbatu koosseisus Kihnu tantsupeol,” ütles Tiina.

Küsimusele, kas kõik need põnevad asjad, millega ta laste kasvatamise kõrvalt tegeleb, segavad tal emaks olemist või aitava hoopis parem ema olla, vastas Tiina, et ta pole asja sellest vaatevinklist varem vaadanud.

“Võin igatahes öelda, et minu tegemised on osa minust ja kui mina ei oleks päriselt mina, siis poleks ma ka hea ema,” arvas Tiina. “Tõsi, kui ettevõtmisi liiga palju koguneb, siis tuleb mõnele kriips peale tõmmata. Ennast lõhki rabelda ei tohi.”

Kullide pesamuna Uku Ville on alles kodune, Piibe Mari käib lasteaias ning Kertu ja Karl Eduard koolis vastavalt teises ja neljandas klassis. Muusikugeenid on Kullide suguvõsas tugevasti sees: Marguse õde Triinu on Saksamaal pianist ja klaveriõpetaja, vend Rasmus aga Vanemuise ooperisolist. Ka Tiina ja Marguse lapsed on varakult muusikahuvi ilmutanud: Piibe Mari käib Palamuse lasteaia lauluringis, Kertu ja Karl Eduard õpivad Jõgeva muusikakoolis vastavalt viiulit ja trummi. Et sõitmist vähem oleks, ootasid vanemad Karl Eduardi muusikakooli panekuga niikaua, kuni ka Kertu muusikaõpinguid võis alustada. Nüüd on mõlemad teises klassis, ainult et Kertu osaleb sellest õppeaastast Heino Elleri nimelise Tartu muusikakooli tulevikumuusikute programmis, mis tähendab, et tal on erialaõpetaja ka Tartus ning kord kahe nädala tagant käib Kertu tema juures tunnis.

“See on erakordne, et nii väike muusikaõppur sellisesse programmi võeti,” tõdes Tiina. Aga valik oli ilmselt õigustatud: märtsi alguses Tartus toimunud Liivimaa muusikakoolide keelpillimängijate konkursil oli Kertu oma vanuserühma parim.

Lastele huvihariduse andmine tuleb maal kallilt kätte. Tiina ja Margus on rehkendanud, et nädalas sõidavad nad üksnes laste pärast läbi kolmsada kilomeetrit. Aga kui tahad lastele tulevikuks eneseteostuse võtmed kätte anda, siis tuleb sõita.

Emadepäev on Tarto talus alati rahvarohke: kohale saabuvad Marguse õde ja vend perega, Tiina õde perega ja vend, samuti Tiina vanaema ja ema-isa. Kui Tiina kokku lugema hakkas, selgus, et Tarto talu homses emadepäevalauas istub ilmselt 24 inimest.

“Oh, meie ruumikasse kööki mahuks viiskümmend inimest ka ära,” ütles Tiina.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus