Tallinnas käivad noorte tantsupeo proovid

Homme algab Tallinnas XII noorte laulu- ja tantsupidu “Mina jään”. Tantsupeo proovid algasid juba üleeile, laulupeol osalejaid oodatakse Tallinna olenevalt kooriliigist homme või ülehomme.


Noorte laulu- ja tantsupeo Jõgevamaa kuraatori, maakonna rahvakultuurispetsialisti Pille Tuti sõnul on meie maakonnast peole akrediteeritud 793 lauljat, tantsijat, võimlejat, pillimängijat, juhendajat ja kollektiivi saatjat. Pühapäevase rongkäigu ajal täieneb meie kolonn veel umbes kuuekümne inimesega: maakonna ja omavalitsuste juhtidega, koolijuhtidega ja Põltsamaa linnaorkestri liikmetega, kes tulevad Põltsamaa ühisgümnaasiumi puhkpilliorkestrile appi marsilugusid mängima.

Jõgevamaa noored on majutatud kahte kooli: tantsijad Tõnismäe reaalkooli Pärnu maanteel, lauljad Karjamaa gümnaasiumi Kopli tänaval. Mõlemad on meie kollektiivide jaoks uued majutuspaigad.

“Tõnismäe reaalkoolis on meie noori väga hästi vastu võetud,” kinnitas Pille Tutt. “Siinse köögiga oleme väga rahul. Lapsed said isegi menüü koostamisel teatud määral kaasa rääkida.”

Vähemasti kahel esimesel proovipäeval oli ilmataat tantsijate vastu lahke ja laskis päikesel paista. Ent valmis ollakse ka vihmaks.

“Lastel on keebid kaasas, aga kui riided siiski märjaks saavad, on ööbimiskohas võimalik neid kuivatada. Majutuskohaga on sõlmitud kokkulepe, et kui ilm vihmaseks läheb, lülitatakse kohe küte sisse,” sõnas Pille Tutt.

Seekord on tantsijatel päris palju rekvisiite: C-segarühmadel pikad kaikad, millest platsile nn jaanilõkked moodustatakse, 5.-6. klassi segarühmadel Nälja-Mihklid, neiduderühmadel rehad jne.

“Õnneks ei pea tantsijad nendega ühistranspordivahendites tunglema, vaid rekvisiitidele on leitud harjutusväljakute lähedal hoiukohad,” ütles Pille Tutt.

Homme õhtul peaksid Tallinna jõudma ka peorongkäigu Jõgevamaa kolonni kujunduselemendid, mille autoriks on Põltsamaa kunstnik Katrin Koitla. Kandjatele, kelleks on viienda-kuuenda klassi lapsed, tuleb ka väike koolitus: pole ju päris ükskõik, kuidas kujunduselemente kantakse.

Oma lipu all

Meie maakonna kolmeteistkümnest omavalitsusest on peol esindatud üksteist. Iga linna-valla esindajad kannavad Pille Tuti sõnul oma omavalitsuse lipukesi.

“Noortepeo rongkäik ongi ju teatud mõttes hüvastijätt seniste omavalitsustega: nende lippude all ilmselt enam kunagi rongkäigus ei marsita,” ütles Pille Tutt. “Ent loodame, et rongkäiku võetakse kaasa ka Eesti lippe. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva sündmuste jada on juba käivitunud ja Põltsamaa roll Eesti lipu saamisloos väärib ju samuti rõhutamist.”

Pille Tuti sõnul ilmnes esimestel proovipäevadel, et päris paljusid lapsi vaevab koduigatsus.

“Varasematel pidudel pole see nii suureks probleemiks tõusnud, nii et ju see on siis aja märk. Aga küll me sellestki murest jagu saame. Ning oleme kõik üheskoos valmis looma ilusat pidu – sellist, millega nii lauljad-tantsijad ise kui ka pealtvaatajad rahule jäävad,” ütles Pille Tutt.

Karin Uusküla on üks neid Jõgevamaa tantsujuhte, kes aitas peorepertuaari omandada enam kui ühel kollektiivil. Tema juhendamisel jõudsid noortepeole Lustivere põhikooli 7.-9. klassi segarühm Lustakad, Lustivere põhikooli nn suured võimlejad ja Põltsamaa kultuurikeskuse noorte segarühm (ehk C-segarühm) Zipelgad.

“Lustakad on meil “vanad tantsupeokalad”, Zipelgate hulgas on aga päris palju varasema tantsupeo kogemuseta noori. Mõni ei teadnud esimest korda tantsuproovile tulles sedagi, mis asi polka on. Nii et Zipelgatega on mul siin võib-olla rohkemgi tegemist kui nooremate tantsijatega,” sõnas Karin Uusküla üleeile õhtuses telefoniusutluses. “C-segarühmadel on tantse ka päris palju. Aga sellele vaatamata on meil siin päris tore ja lõbus. Mul on hea meel, et Zipelgates teeb kaasa ka mu enda poeg, Põltsamaa ühisgümnaasiumis õppiv Marko Uusküla. Ka minu vanemad lapsed – tütar ja poeg – on koolipõlves tantsinud. Osalt selleks, et oma lapsed tantsu juurde tuua, ma omal ajal tantsurühmi juhendama hakkasingi.”

Suured koorid

Laste- ja mudilaskoorid alustavad oma peoproove alles ülehomme.

“Et jätta endale väike ajavaru, sõidame Tabiverest välja laupäeva hommikul kell 5.45,” ütles Tabivere põhikooli mudilas- ja lastekoori dirigent Triin Saariste. “Lastekoorid peavad lauluväljakul rivis olema kell 9.15, mudilaskooridel oleks rohkem aega, aga kuna kaks koori sõidavad Tallinna ühe suure bussiga, siis peavad ka nooremad lauljad vara tõusma.”

Tabivere kooli koorid on maakooli kohta üllatavalt suure lauljate arvuga: mudilaskooris on 38 ja lastekooris 26 last. Ühte bussi ei mahuks nad mingi valemiga, kui osa lapsi, kes teeb kaasa ka võimlemisrühmas, poleks juba teisipäeval Tallinna läinud.

“Kui sügisel repertuaari õppimist alustasime, tundus see raske, eriti kui arvestada, et mudilaskooris oli palju uusi lauljaid, kellele kahehäälselt laulmine oli veel harjumatu,” sõnas Triin Saariste. “Mudilaskoori lapsed on ka üpris kärsitud. Kui ühe häälerühmaga tegelesin, olid teise häälerühma suuremad mürakarud tooli all või püsti toolil. Et natukenegi rahu saada, ütlesin hetkel vabale häälerühmale, et nad võivad omavahel suhelda küll, ent ainult viipekeeles.”

Lastekoori laste puhul oli dirigendi sõnul aga näha teadlikku pühendumist: käidi korralikult kohal ja harjutati hoolsalt. Mõni laps teadis peole tahta varasema peokogemuse põhjal, teistel aitas peoisu tekitada video vaatamine.

“Lapsevanematele saatsin pika nimekirja asjadest, mida lastele kaasa panna. Ülerääkimist vajab ka rahaga seotu: kui palju üldse lapsele raha kaasa anda ja kuidas tagada, et ta seda kohe esimeses kioskis ära ei kulutaks,” ütles Triin Saariste ja tõdes, et tema jaoks on see esimene laulu- ja tantsupidu, kus ta tantsijate esinemist ei näe. See ei sobi kuidagi tema ajagraafikusse. Sellest on tal väga kahju, sest koolipõlves osales ta noortepidudel just tantsijana.

Jõgevamaa esindajaid võib leida ka laulu- ja tantsupeo “köögipoolelt”. Jõgeva tantsujuht Ave Anslan on tantsupeo neiduderühmade liigijuhi Ulla Helin-Mangeli üks assistente, laulupeo dirigendipulti tõusevad aga Jõgevamaalt võrsunud koorijuhid Mai Simson ja Janne Fridolin. Mai juhatab neidudekoore, Janne on aga lastekooride liigijuht. Selle tähtsa töö kõrvalt tuleb Jannel aga aega leida jaanilaupäeval siia ilma sündinud pisipojale.

“Uskumatu naine!” ütles Mai Simson, pidades silmas seda, et Janne jõudis enne neljanda lapse sündi kaitsta ära ka doktorikraadi. Tehke järele!

XII noorte laulu- ja tantsupidu “Mina jään”

* Reedel, 30. juunil toimuvad Kalevi staadionil tantsupeo peaproov-etendus (kell 15) ja I etendus (kell 19)

* Laupäeval, 1. juulil toimuvad Kalevi staadionil tantsupeo II ja III etendus (vastavalt kell 13 ja 19) ning Poolamäe pargis rahvamuusikapeo kontsert (kell 15)

* Pühapäeval, 2. juulil toimub rongkäik (algusega kell 9.30) ja laulupeo kontsert (kell 14)

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus