Talgupäev tuleb kultuuriloo hõnguline

Täna on Eestis üleriigiline Teeme Ära talgupäev. Jõgevamaal tehakse talgukorras puhtamaks, kaunimaks ja atraktiivsemaks külaplatse, mälestusmärke, hoonete ümbrusi, taluõuesid ja talusid. Mõned talgud on ettevalmistustööd Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiseks.


Kodutütred ja noorkotkad koos pereliikmetega korrastavad talgupäeval Laiuse kihelkonna langenud sõdurite mälestussamba ümbrust Laiuse kalmistul. “Selles väärikas paigas töötamine suurendab noortes armastust isamaa ja austust vabaduse eest langenute vastu. Talgud õpetavad noori ka tööst rohkem lugu pidama,” ütles talgujuht Leina Kreek, kes on Kodutütarde Jõgeva ringkonnavanem ja Laiuse rühma vanem. “Talgutele on oodatud needki, kes pole ennast Teeme Ära registreerimislehel kirja pannud,” lisas ta.

Talgujuhid Anne Räpp ja Georg Allik organiseerivad laupäeval Laiusevälja kalmistu korrastustalgud. “Tahame tähelepanuväärsete isikute hauad korda teha. Mihkel Lindenbergi rist tuleks värvida ja preester Männiksaare perekonna hauakivid restaureerida,” märkis Räpp.

Pühapäeval organiseerib Anne Räpp aga talgud Laiuse õigeusukiriku (see on riigimees Jaan Poska ristimiskirik) ümbruse kordategemiseks. “Tahaks võsa vähendada, et kirikule maanteelt parem vaade avada,” lausus talgujuht.

Jõgeva vallas tehakse talgutöid veel mitmes paigas, näiteks Kuremaal. Talgute eestvedajaks on Kuremaa külaselts.

“Osa inimesi läheb ujulatagustelt liivaväljakutelt, kus suvel rannavõrkpalli ja rannajalgpalli mängitakse, kive korjama, osa lossi juurde pinke värvima ja lossi ruumidesse mööblit ümber paigutama,” sõnas talgujuht Raul Orav. “Veel koristame pargist, ja kui jõuame, ka Laiuse poole viiva tee äärest, mahalangenud oksi ning asulasiseste teede äärest Kuremaa ENVEKO masinate kokku harjatud liiva ja graniitkillustikku. Ühele saemehele ja neljale turskele sellile on pakkuda üks eriline töö: järve ääres on vaja tükkideks lõigata meetrise läbimõõduga lepatüvi ja toimetada tükid veski juurde, kus neist lillealused ja istepakud saavad. Kui rahvast ja tehnikat piisavalt, jätkame ka Kuremaa järve äärsematka- ja jooksuraja võsast puhastamist.”

Talgulistele pakutakse lõunaks suppi, magusaid piimatooteid ja kommi-šokolaadi. Laua aitavad katta firmad Salvest, Valio ja Tridens, kus kõikjal ametis Kuremaalt pärit inimesi.

Saab sauna ja kino

Iga talguline saab nn talgumagneti, mille ettenäitamisel pääseb tasuta Kuremaa ujula sauna. Õhtul kell 18 saab aga kohalikus noortekeskuses vaadata filmi “Sangarid”.

Tabivere valla rohketest talgutest saavad ühed teoks Kassema külas, keeleteadlase Julius Mägiste mälestuskivi juures. Talgujuht Andres Selgise sõnul on selles paigas talguid korraldatud juba Teeme Ära algusaastatest peale. “Kui kellelgi on lilletaimi, oleks tore, kui nad need mälestuskivi juurde istutamiseks kaasa võtaksid.”

Torma vallas algasid talgutööd juba eile õhtul. Talgujuht Ülvi Nool korraldas sarnaselt varasemate aastatega talgud Näduvere kiigeplatsi korrastamiseks. “Talgutel osales ka rohkesti lapsi ja noori, kellele boonuseks kiikumisvõimalus,” ütles Nool. Pühapäeval korraldab ta talgud Torma lasteaia vana aia eemaldamiseks. “Kui talgutele koguneb palju mehi, õnnestub usutavasti ka liivakasti ümber olevad betoonplaadid sirgeks ajada. Talgud on sündmused, mis ühendavad peresid. Mulle on organiseerimisel igas mõttes toeks kaasa Veiko Kõre.”

Ülvi Nool kostitab talgulisi omaküpsetatud pirukatega.

Sadala Külade Seltsi eestvedamisel on Teeme Ära talgupäevadel ikka Sadala rahvamaja ja selle ümbruse korrastamiseks midagi kasulikku tehtud. “Nüüd on tarvis tegutseda selle nimel, et saaksime tulevikus rahvamaja juurde ehk suveaeda laululava ja lipuväljaku rajada. Tahame puhkeala veelgi hubasemaks muuta,” rääkis talgujuht Pille Tutt. Tema sõnul on talgutele tulemas ka Sadala rahvamaja kultuurikollektiivid.

“Põllumeestel on praegu kiire aeg, aga nemadki annavad talgutele oma panuse, kes ise töötades, kes tarviliku tehnika kohale tuues,” lausus Tutt.

Sadala kandi edendajate ühing, kes viinud talguid läbi mitmes paigas, valis tänavu tööobjektiks Sadala kooli, millel läheneb 120. sünnipäev. “Heakorrastamist vajavad kooli ümbrus ja mõned ruumid. Lammutame ühe vananenud varjualuse,” sõnas talgujuht Triin Pärsim.

Põltsamaa vallas Võisikul korraldab talgud kogukonna kauaaegne eestvedaja Loniida Bergmann. “Paneme puud riita ja teeme tööd Võisiku mõisniku Timotheus von Bocki ja tema pereliikmete viimase puhkepaiga juures. Appi tulevaid Esku-Kamari kooli õpilasi, kellele pean ajalootunni, kostitan kringliga.”

Võidu- ja tulealtar

Pajusi vallas on mõned talgud juba tehtud. Pajusi külaseltsi liikmed eesotsas talgujuht Jüri Siirmäega korrastasid külamaja ja selle ümbrust, sest “õigel” talgupäeva ollakse välisreisil.

Ajaloohuviline Olev Kull organiseeris 22. aprillil talgud Tapikul taastatava võidualtari ümbruse kordategemiseks. “Kuigi hommikul oli lumi maas, riisusime kokku mitu kotitäit lehti ja koristasime ka tuulega murdunud oksad. Tänavu suvel plaanime võidualtari avamist. Küllap kujuneb ettevõtmisest üks kesksem sündmus Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva tähistamisel meie kandis.”

Iiri Saare eestvedamisel saavad Põltsamaal teoks mõisa ja lossi ühistalgud, kus heakorratöid tehakse nii Uue-Põltsamaa mõisa ümbruses, kus korrastatakse botaanikaaeda, kui lossihoovis. “Mõlemad ajaloohõngulised objektid on omavahel tihedalt seotud. Kindlasti tekitab elevust talguliste rongkäik mõisast lossihoovi,” rääkis talgujuht, kes ise seotud Uue-Põltsamaa mõisa arendamisega.

Saare vallas, Vassevere külas toimuvad talgud Kebeli külaseltsi tulealtari korrastamiseks. “Oleme altari uuesti üles ehitanud. Seal paiknevad lipumast ja infotahvel, oluliste sündmuste puhul süütame tulealtaril küünla. 20. augustil korraldame altari juures taas laulupäeva,” rääkis talgujuht Heveli Ivask.

Saare vallas tehakse talgutööd ka näiteks Kääpal, Kalevipoja koja valdustes.

“Riisume mäenõlvalt lehti ning korjame kokku mahakukkunud oksad ja põletame need,” ütles talgujuht Ruth Lehis. “Turismihooaeg on algamas. Juba mai keskpaigast hakkavad grupid regulaarselt Kalevipoja muuseumis ja seikluspargis käima ning on tore, kui nende tulekuks õueala puhtaks saab. Talgud loovad eelduse ka selleks, et saaksime suviste ürituste tarvis lava ehitada. Juunis peame näiteks jaanipidu, augustis aga Saare laulupäeva koos Kääpa kohvikute päevaga.

Nagu mitmel pool mujal, ootab talgulisi ka Kääpal soe supp.

Jõgevamaal on registreeritud talguid kaheksakümne ringis.

“On paiku, kus talguid korraldatud mitmel aastal, ent iga kord tekib juurde ka uusi talgukohti ja -korraldajaid. Näiteks Palamuse vallas Imukveres taastatakse bussipeatus, korrastatakse postkasti alune, luuakse küla südames uus hingamine. Tänavused talgud on seotud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaga, sest kogukonnad valmistuvad juubelipeoks varakult. Kutsume talgulisi tegema kingitust oma kodukohale Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval,” ütles talgupäeva maakondlik kuraator Pille Tutt.

JAAN LUKAS

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus