Taimekasvatusinstituudis peetakse esitluspäevi

Eile toimus Eesti Taimekasvatuse Instituudis (ETKI) järjekordne esitluspäev, seekord teraviljapäev. Sel suvel on varem toimunud juba esitluspäev osaühingus Rannu Seeme ja üks mahepäev. Homme on tulemas järgmine mahepäev, 17. juulil köögiviljasortide ja agrotehnika infopäev ETKI-s ning 19. juulil toimub esitluspäev taimekasvatusettevõttes Voore Farm OÜ.

Esitluspäeva algus ja lõpuarutelu peeti instituudi kontorihoones, ülejäänud päev veedeti ja ettekandeid kuulati instituudi põldudel.

Põllumehed said ülevaate ETKI katse- ja kollektsioonipõldudel kasvavatest talirukki ja -nisu, põldherne ja -oa, suvinisu, kaera ning odra sortidest. Iga teravilja sorte esitles oma valdkonna spetsialist. Oli ka teisi teemasid, räägiti Yara ja traditsioonilise väetamisprogrammi võrdluskatsest suviodral, biostimulaatorite ja kaaliumsilikaadi kasutamisest taliteraviljadel, mineraal- ja vedelväetiste ning biostimulaatorite kasutamisest suviteraviljadel, taimekahjustajate ja -haiguste monitoorimisest ning tutvustati ETKI vedelsõnniku põllulhapestamise seadet.

„Sel suvel on kavas kuus esitluspäeva, siin korraldame kaks mahepäeva, köögiviljakasvatuse päeva ja tänase esitluspäeva. Ära oli Rannu liblikõieliste taimede tutvustamise päev. Rannus tutvustasime läätse, sojat ja kikerhernest. See oli täielik magnet, kohal oli ligi 70 inimest. Ja tulemas esitluspäev Voore Farmis,“ tutvustas suveplaane ETKI projektijuht Grete Tõnne. Eilsel esitluspäeval osales ligi 50 põllupidajat ja huvilist.

„Olen tegelikult agronoom ja hoian n-ö naha värske. Igasugune selline väike meeldetuletus ei ole paha,“ rääkis Indrik Unt, rapsiseemne ostujuht Painküla tehasest, kellel on endal ka väike põllumaa.

„Mul on kaasas ka tütar, kes lõpetas just bioloogia bakalaureuse. Tahtsin näidata talle, mismoodi põllumehed katseid teevad. Ja ise näha, mis on edasi läinud. Lea Narits on saanud tunnustust ka väljaspool Eestit oma sojasordi eest ning ainuke eesti talirüpsisort, mida kasvatatakse, on ka siin aretatud. Samuti huvitab rukkiaretus, meie eesti sordid ju!“

Värske bioloog Jaanika Unt rääkis, et kõik on hoopis erinev sellest, mida koolis õpetatakse. „Ikka on vaja praktilist tööd ka näha, enne kui edasi tegutseda,“ oli ta põnevil.

Lääne-Virumaalt oli tulnud esitluspäevale Ain Ahlberg osaühingust Avanduse Agro, mis tegeleb teraviljakasvatusega. „Jõgeva ümbrus on klimaatiliselt suhteliselt sarnane piirkond meile. Huvitav on võrrelda, kuidas meil on. Näen küll praegu, et ega meil väga halvasti ole, täitsa sama seis, mis siin. Põud ikkagi,“ ütles Ahlberg. „Teabepäevadega on tavaliselt nii, et alles koju minnes tekib arusaamine, mis see uus just täna oli, sest põhiteadmised on ju olemas, kasutu pole küll ükski neist olnud,“ nentis ta.

Esitluspäevad on osalejatele tasuta. Neid finantseerib PRIA kaudu teadmussiirde pikaajaline programm taimekasvatuse valdkonnas.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus