Tähe naiskond ihkab taas meistriliigasse

2002. aastal peetud esimestel Eesti naiste saalihokimeistrivõistlustel esikoha võitnud, kuid viimastel aastatel medalita jäänud Jõgeva Tähe saalihokinaiskond debüteeris tänavu esiliigas ning kohe tuli ka täistabamus: kaheksa naiskonna konkurentsis võideti esikoht. Tähe mängijate sõnul võib meistriliigasse naasmine kõne alla tulla juba järgmisel hooajal, kuid selleks peaks alaliit tegema meistrivõistluste korralduses muudatusi.


Möödunud aastal veel neljast naiskonnast koosnenud Eesti meistriliiga kahanes käesoleva hooaja eel poole võrra. Meistrikulla eest jäid heitlema vaid Eesti Maaülikooli SK ning Sparta Spordiselts, naiskonnad pidasid nelja kuu jooksul üheksa omavahelist kohtumist, millest tartlannad võitsid kaheksa.

Eelmisel aastal pronksi võitnud SK Saku Fortuna naiskond lõpetas vahetult hooaja eel tegevuse, Jõgeva SK Tähe otsustas aga liituda Eesti meistrivõistluste esiliigaturniiri staatusse tõusnud Energialiigaga. 

Seitse uut vastast

“Tegelikult tahtsime ka meie algul meistriliigas mängida, kuid kuidagi mõttetu tundus terve hooaja jooksul kohtuda vaid kahe vastasega,” lausus naiskonna kapten Teele Randoja. “Meie jaoks oli palju ahvatlevam mängida seitsme uue võistkonnaga.”

Tähe mängijate sõnul kulus neil natuke aega varasemast erinevate oludega harjumiseks. “Mänguaeg on esiliigas nii lühike, et me ei osanud algul sellega veel arvestada,” viitas Hanna-Riin Guske mängu pikkusele (meistriliigas mängitakse 3 x 20 minutit, esiliigas vaid 2 x 15 minutit). “Kaks väravat, ja mäng ongi läbi. Kohe alguses tuleb hakata täiega panema,” lisas ta. Esiliigas mängitakse ka väga erineva suurusega väljakutel. “Plats ei pea seal olema standardmõõtudega,” selgitas Jane Suvvi. “Osad mängud pidasime tavalistes võimlates, kus ei osanud arvestada sellega, et väljak on nii väike ja kõik peab seal hoopis teistmoodi käima.”

Põhiturniiri lõpetas Tähe naiskond teise kohaga, kuue võidu kõrval saadi ka üks kaotus, kui novembri algul tuli tunnistada Team PPT nappi paremust. “Esimeses mängus olime natuke kobad,” naersid mängijad. “Olime neist küll üle, aga käed hakkasid võib-olla natuke värisema.” Kohamängud läbiti aga kindlalt ning finaalis võeti PPT-lt revanš. 

Tasemevahe märgatav

Tähe mängijad märgivad viimaseid hooaegu võrreldes, et meistriliiga ja esiliiga tasemevahe on märgatav ja erinevused on ka mängupildis. “Meistriliigas on rohkem võitlust palli pärast, esiliigas on õhkkond sõbralikum,” lausus Teele Randoja. “Algul me küll kartsime, et läheb toorutsemiseks, aga midagi sellist ei juhtunud, kõik on pigem kuidagi leebem.” Meistriliiga mängudes karastunud jõgevalastele mõjus mängijatepoolne vaoshoitus siiski natuke pärssivalt. “Tundsime puudust sellest, et saaks natuke jõulisemalt mängida,” lausus Jane Suvvi. “Kohtunikud hoiavad ka kõike tagasi – lähed natuke rohkem vastu õlga, mäng jälle seisab…”

Meistrivõistluste mängude ajal pidi Tähe naiskond tänavu hakkama saama ilma treenerita. “Treenime küll Marko Saksingu poistetrennis, aga mängudel pole tal võimalik käia, sest ta on poistega kogu aeg võistlustel ja meil pole mõtet teda ka meie tegemistesse kaasata,” lausus Teele Randoja. “Pingutame siiski tema näpunäidete järgi ning ka enne finaalmängu oli ta meile oma nõuannetega abiks,” lisas Jane Suvvi.

Tähe naiskonna särgis käis meistrivõistluste mängudes tänavu väljakul 18 mängijat. Kuna aga paljud mängijatest töötavad või õpivad väljaspool Jõgevat, tuli mõnel mängupäeval hakkama saada ka palju väiksema arvu mängijatega. Näiteks ühes põhiturniiri mängus tuli terve kohtumise jooksul vahetuseta platsil olla vaid ühel viisikul. “See oli tõsine ellujäämine, aga saime viiekesi hakkama ja võitsime,” naeris Teele Randoja. “Eriti siis, kui on vaja kuskile kaugemale sõita ja toimub vaid üks mäng, on meil raske naiskonda kokku saada. See on kulutus meile kõigile, osaluse ja transpordi eest maksame ju me ise.” 

Väiksema rühmaga kergem

Naiskonna kapteni sõnul on aga mõnikord väiksema seltskonnaga lihtsamgi hakkama saada kui suurega. “Kui meid vähem on, siis me hoiamegi rohkem kokku,” lausus Teele Randoja. “Siis peab lihtsalt rohkem pingutama, suure naistekarjaga tekivad aga igasugused…. “intriigid”, nagu naistel ikka,” lõpetas Jane Suvvi naerdes naiskonnakaaslase lause. “Treenerit, kes naiskonda ohjaks, meil mängudel ju kaasas ei ole ning siis on ikka omavahelisi ütlemisi olnud. Aga see pole ainult naiste viga, meeskondades on see ka nii.”

Nii nooremate kui ka kogenumate mängijate sõnul moodustab naiskond siiski ühtse ja hästi kokku sobiva terviku. “Oleme aastaid koos mänginud ja tuleme alati rõõmuga kokku,” lausus Jane Suvvi, kes koos Teele Randoja, Marika Dodjaki ja Riin Buddelliga kuulub nii praegusse kui ka 13 aastat tagasi Tähele esimese naiste meistritiitli toonud naiskonda. “Ega me niisama vist ei käiks siin, miski hoiab meid ikka koos,” lisas Teele Randoja. “Naiskonnas on küll vanad ja noored, aga sellega ei mõtle me vanust, vaid seda, et nemad on saalihokiga pikemat aega tegelenud, meie oleme aga uued,” lausus 18-aastane Hanna-Riin Guske.

Kuigi räägiti n-ö vanadest, tuleb täpsustada, et kõik Tähe naiskonna liikmed on alla 30, esiliigas põhikonkurendiks kujunenud PPT naiskonnas mängisid aga mitmed naised, kes kõigile neile vanuse poolest emadeks ja mõnele isegi vanaemadeks sobiksid: 52-aastane Piret Peebo, 50-aastane endine tipplaskesuusataja Krista Lepik, 49-aastane Taiga Laur jt. Taiga Lauri oma eeskujuks nimetanud Teele Randoja ütles: “Kui nendega mängima lähed, on hoopis teine tunne – noorematega lähed nügima, aga nendega väga ei julge.” Küsimuse peale, kas ka nemad kujutavad ennast 20 aasta pärast hokiväljakul, mängijad esimese hooga loomulikult naersid. “Aga mis siin Jõgeval ikka teha on?” küsis Jane Suvvi tõsinedes. “Ma ei kujuta küll ette, et ma näiteks aeroobikasse läheksin.”

Sel laupäeval tuleb Tähe naiskond taas kokku, kui Virtuse spordihoones peetakse esiliiga karikavõistluste mängud. Mis tuleval hooajal naiskonnast saab, pole aga veel kindlalt otsustatud. “Kindlasti mängime,” on Randoja, Suvvi ja Guske kindlad. “Nüüd võiks jälle meistriliigasse minna,” lisas Jane Suvvi. “Kui seal oleks muidugi rohkem naiskondi. Kõik me tahame seda mängu mängida, aga sellel ei oleks mõtet, kui seal on ainult kaks naiskonda.” Äsjase kogemuse põhjal Tähe mängijad siiski ei karda, et praeguse meistriliiga ja esiliiga liitmisel tasemevahe liiga suureks kujuneks. “Esiliiga naiskondadele oleks see heaks võimaluseks tugevamatega mängida,” lausus Teele Randoja. Mängijate sõnul peaks saalihokiliit siiski mingid muudatused ette võtma, et ala ei hääbuks. “Eks ka alaliidul on mure selle pärast, et naiste pool kipub välja surema,” lausus Randoja. “Liidu poolt võiks tulla algatus naiste saalihoki elavdamiseks, aga seal ollakse passiivsed.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus