Tabivere tuulik kosub seest ja sileneb väljast

Peaaegu täpselt aasta tagasi andsime Vooremaa lugejatele teada, et Tabivere pilkupüüdva tuuleveski on oma hoole alla võtnud osaühing Juhus ehk Mart Mängli ja Siim Peets. Noored mehed on selles vanas hoones niikaua kesvamärjukese maitsvamaks timmimisega tegelenud, ametnike uksi kulutanud ja nende postkaste vajalike dokumentidega ummistanud, et saidki lõpuks ametliku loa käsitööõlut pruulida ja müüa.


Esimesed maitseküllased ja minimalistlikult kujundatud siltidega varustatud pudelid jõudsid möödunud sügisel Tabivere vabaajakeskuses tegutsevasse kohvikusse Tabbifer ning Tartu baari De Tolly.

Tõrred suuremad, tegutsemislusti enam

Mis siis aasta jooksul tehtud ja mis tulevikus teoksil? Äsjasele uudistajale hakkasid pruulikojas kohe silma mullusest märksa kopsakamad tõrred ja neid oli justkui rohkem ka?

Mart ja Siim kinnitasid, et nii ongi: tootmismaht on kuni kümme korda suurem, neljale õllesordile on lisandunud veel kaks ja klientegi on loomulikult märkimisväärselt juurde tulnud. “Täna on võimalik Juhuse õlut osta ka näiteks Tartus kohvikrestost Trikster Tihane, SIP õllepoodidest ning Tallinnast Mimosa restoranist,” rääkisid õllemeistrid.

Uute seadmete soetamiseks on saadud abi nii EAS-ilt kui ka PRIALT. “Äsjatellitud villimisliin peaks juba siiapoole teel olema,” olid mehed lootusrikkad.

Optimismita äri ei edene, see on selge. Tarvis läheb nii vaimset kui füüsilist jõudu, eriti aga osavaid käsi, arvestades, et tegutsema on hakatud vanas tuulikus, mis aastakümneid vaeslapsena n-ö külakorda on käinud.

Enne õlleteoga alustamist remonditi loomulikult need ruumid, mis olid tootmise ja ladustamisega otseselt seotud. Tänavu suvel võeti hoone heakord juba julgemalt ja laiemalt ette.

“Peaukse ümbert oli kive tublisti välja pudenenud. Ja nagu vanade ja kaua hooleta seisnud hoonete puhul enamasti juhtub – kui hakkad midagi liigutama, siis ilmneb palju hullemaid hädasid,” rääkisid Mart ja Siim. Aga lahtiste kätega mehed ju hätta ei jää. Ehitati saalungid, valati ukseümbrus tugevaks ja kenaks ning kinnitati kivid, mis sissepääsu kohalt seinast pudeneda ähvardasid. Aga õllepruulijate sõnul on seinaparandus vaid esmaabi, suuremad tööd on ees. Nad loodavad, et saavad remonditöödega enamasti ise hakkama.

Töötuba pole enam ulme

Kui Juhus aasta eest esimesed õlled turule tõi, oli meestega juttu ka konverentsiruumidest ja töötubadest, mis juba ideetasandil valmimas. Praegu tehakse selle nimel iga päev tööd, et kolhoosiaegsed peoruumid ning aegunud atmosfäär mõnusaks ajaveetmiskohaks muuta.

Tänu meeste järjekindlale tegutsemisele, on hoone tervislik seisund ajapikku järjest paranenud. Õllejahutusseadmete tööst tekkinud soojus ja õhuringlemine on vanale hoonele uue elu sisse puhunud.

Siimu ja Mardi kinnitusel saab kogu tuulik peagi sel määral korda, et siin saaks korraldada mitmesuguseid õllega seotud töötubasid ning ruume isegi konverentsideks välja rentida. Sihiks on säilitada auväärt hoone väärtuslik miljöö ning renoveerida ruumid nii, et nende algne stiil säiliks võimalikult ehedal kujul.

Festivalid, laadad, suvepäevad…

Aasta eest turule läkitatud nisuõllele, maisiõllele, IPA-le ja šokolaadiõllele on tänaseks lisandunud kaks uut ulakavõitu nimega marki – Nokime Koos ja Kollane Lumi. Viimase puhul on tegemist sidrunise sour ale tüüpi õllega, kuhu lisati üle kuuekümne kilo värskeid sidruneid.

Juhuse õlled on aasta jooksul jõudsalt tuntust kogunud, aga selline edu ei tule iseenesest, vaid see on tubli töö tulemus. “Oleme käinud paljudel laatadel, messidel, festivalidel. Mainida võiks Ostrova festivali, Pärnu grillfesti ning Prangli saarel peetud kalurite päeva. Viimase jaoks pruulisime lausa kadakase eriõlle,” meenutasid noored ettevõtjad mõnda hiljutist reisi paljude hulgast. “Tihti leitakse meid sotsiaalmeedia vahendusel, kuid enamasti liigub info hea õlle kohta ikka suust suhu,” avaldasid nad arvamust.

Esimene sünnipäev ukse ees

Mõlemad õllemeistrid on ka head suhtlejad, seetõttu on mitmel festivalilgi õlleteemalisi töötubasid edukalt läbi viidud. Huvilised on saanud jälgida kogu õlleteo protsessi alates jahvatatud linnaste meskimisest kuni kääritamiseni. Sellised ettevõtmised on meistrite kinnitusel üsna populaarsed ning enamasti on nad valmis oma töövahendid kaasa võtma ja niisuguse õppepäeva korraldama kõigile soovijatele.

Nii söögi kui joogi osas on tarbija järjest tähelepanelikum ning teadlikult valitakse, mida suhu panna.

“Käsitööõlled koguvad tänu oma naturaalsetele koostisosadele, headele maitsekooslustele ja sellele, et neid pruulitakse kodumaal, järjest enam populaarsust. Teadlikud tarbijad eelistavad kvaliteeti kvantiteedile. Otsitakse mitmekesisust ja uut taset nii õlle maitsest kui ka aroomist,” kinnitasid Tabivere õllepruulijad.

Et tuulikuõlle maitset ja selle valmistamise kunsti nii kohalikule rahvale kui kaugemalt tulijaile tutvustada, kutsuvad Siim ja Mart kõiki 25. novembril Juhuse pruulikoja esimesele sünnipäevapeole. Külalised saavad osaleda töötoas, uudistada ringi tuulikus ja kindlasti üht-teist maitstagi. Neil, kel plaanis kadripäeval tuulikusse külla minna, on paras aeg hakata sobivat sünnipäevakinki otsima!

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus