Sirje Eesmaa: Suure südamega inimesi on Eestis väga palju

28. detsembril külastas TV3 võttegrupp Jõgevamaal heategevusega tuntust kogunud Natalja ja Jussi-Kalevi Peltomaad ning Kari Juhani Hätöneni. Saatejuht Sirje Eesmaa sõnul on Eestis väga palju suure südamega inimesi, kes teisi aitavad. “Ja see on hästi rõõmustav,” rõhutas ta. 

 

“Selles on aga midagi väga erilist, kui eestlasi tulevad aitama meie põhjanaabrid,” ütles Sirje Eesmaa. “See on nii suur tegu eesti rahvale, kui aidatakse inimesi, kes on oma eluga jänni jäänud. Materiaalne abi on üks asi, teine asi on aga see, kui luuakse abivajajatele elutingimused ja aidatakse nad jalule.” 

TV3 ja EMT koostöös jõudis 29. detsembril vaatajateni tänugala “Eestimaa uhkus”. Üheksandat korda peetud tänuüritusel tunnustati lihtsaid inimesi, kes on korda saatnud suuri tegusid. Austati elupäästjaid, puuetega inimeste aitajaid ja teisi, keda võõras mure ükskõikseks ei jäta. Ürituse žüriisse kuulunud Sirje Eesmaa sõnul esitati hindamiseks üle 300 kandidaadi ning nende hulgast valiku tegemine oli väga raske. “Lõpuks vaatasime, et nii palju on väärikaid inimesi, kellest tasuks samuti rääkida,” ütles Eesmaa. Nii sündiski mõte tutvustada ka nende inimeste tegusid, kes sel aastal tänugalale pääsenute hulka ei mahtunud. 

Tormas MTÜ-d Peipsi Pärl vedavad Natalja ja Jussi-Kalevi Peltomaa esitas “Eestimaa uhkusele” kohaliku koguduse õpetaja Mehis Pupart ning Vägaris tegutseva MTÜ Pajusi Valla Abikeskus juhi Kari Juhani Hätöneni Pajusi vallavanem Reet Alev. “Jõgevamaal oleks meil olnud võimalik teha veel vähemalt üks lugu,” ütles Sirje Eesmaa, lisades, et võib-olla on see lihtsalt juhus, et siinkandis on heategijate kontsentratsioon nii suur.

Jõgevamaal salvestatud saatelõigud on sel nädalal eetris TV3 Seitsmestes uudistes. 

Missiooniks eksinute elule tagasi võitmine

Kolmteist aastat on soomlane Kari Juhani Hätönen keset Vägari küla mittetulundusühingus Pajusi Valla Abikeskus võitnud elule tagasi kümneid kadunud hingi. Meie ümber ja kõrval on palju mehi ja ka naisi, kes on minetanud oma väärikuse, elumõtte, sihi, jätnud töö, tervise, perekonna. Kari uksele võib alati koputada ja ikka saab abi ehk sooja toa, kõhu täis ja hingeabi.

Peavad vaid järgima abikeskuse kodukorda, mis  keelab lärmamise, röövimise ja alkoholi tarbimise.

“Olen koos meestega nii palju nutnud ja andeks palunud. Aga ikka tuleb kevadel mõnel viinakiusatus sisse. Siis on ta läinud,” on Hätönen varem Vooremaale rääkinud. Ta on näinud minekuid ja tulekuid. Sügavat tänu ta ei ootagi. Kui inimene saab edaspidi endaga hakkama, siis ongi kõik hästi.

Abikeskusest lahkunuid istub vanglas, mitu meest on tapetud. See on sünge statistika. Kari Juhani on saanud noorte käest peksa.

“Me teeme kõik ise, aga see nõuab palju raha, et siin ükskord majad korda saaksid. Varjupaiga saanud mehed teevad kütet, roogivad lund, koristavad majade ümbrust, remondivad ja korrastavad majas. Kuid nende jõudlus pole just kõige suurem. Sellepärast oleks vaja üht täies elujõus abilist, kes keerulisematel töödel nõu ja jõuga abiks oleks,” rääkis Hätönen.

Ta ostis 2001. aastal Vägaris vallalt kaks kolmekordset maja. Ta kirjutab projekte, et majad korda saaks. Väga palju on Hätöneni aidanud ka Pajusi vald. Lisaks on mittetulundusühing raha saanud mitmetest programmidest. Veel saab Kari Juhani Hätönen Soomest abi ning vajadusel läheb omafinantseeringuna käiku ka tema enda pension.

Abikeskuse juhataja armastab lilli, korteris on tal kõik lauad ja aknapealsed toalilli täis. Kari Juhani räägib omapärast ja toredat eesti-soome segakeelt.

Peltomaad aitavad toiduabi inimesteni toimetada

Mittetulundusühingu (MTÜ) Peipsi Pärl asutasid Natalja ja Jussi-Kalevi Peltomaad juba 2007. aastal. Heategevusega on Natalja Peltomaa ka varem tegelenud.

Peltomaad alustasid toiduabi jagamisega oma majas Raja külas, kus praegu tegutseb hostel “Jussin maja”, kuid seal jäid nad ehitajatele jalgu, kes juba teise korruse tube välja ehitasid, on nad varem Vooremaale rääkinud.

Peltomaad on puudust kannatavatele peredele toitu ja riideid jaganud juba kuus aastat. Abivajajad tulevad oma toidukraamile järele ise —  kas mitmekesi ühe autoga kohale sõites, bussiga või muid võimalusi kasutades. On neidki, kellele tuleb toit koju viia, ning sedagi on Natalja ja Jussi-Kalevi teinud.

Algul said Peltomaad valdadest nimekirjad neist, kes toiduabi vajavad. Nüüd on lisandunud uusi abisaajaid. “Ikka jääb keegi töötuks, ma ei saa öelda, et ära tule, mul pole midagi anda,” tõdes Natalja. Tema hinnangul suureneb inimeste hulk, kes abi vajavad. “Need pole ainult suured pered, on ka üksikuid inimesi, samuti imepisikese pensioniga vanureid,” tunnistas ta.

Natalja Peltomaa lisas, et nende jaoks on kõige suuremad toetajad Soomest Hanna ja Jussi Latvala. Jussi-Kalevi Peltomaa sõnul on palju ka neid põhjanaabritest lahkeid annetajaid, kes saadavad koorma või kaks aastas. Tegemist on Tamperest ja Helsingist pärit annetajatega.

Väga head koostööd teevad Peltomaad Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Torma Maarja kogudusega. On korraldatud esimese advendi ajal pidu, kus laual söögid ja joogid. Inimestele on jõulu ajal ja ülestõusmispühal tellitud buss, et nad saaksid kirikusse tulla. Koos on korraldatud ka laste jõulupidu. Väga palju on aidanud ka Torma sõpruskogudus Pakilas. Sealne kogudus on toetanud Torma kogudust jõuluürituste korraldamisel ja toonud humanitaarabi.

EELK Torma Maarja koguduse õpetaja Mehis Pupart on Vooremaale rääkinud, et Jussi-Kalevi ja Natalja Peltomaa löövad kaasa koguduse elus, nad on suure organiseerimisvõime ja visiooniga inimesed. Koguduse koostöö MTÜ-ga Peipsi Pärl on olnud väga viljakas. See oli nimelt Jussi-Kalevi ja Natalja Peltomaa ettepanek aidata inimesi.

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus