Sadukülas avati uus kogukonnapaviljon

Jaanipäeval avati Sadukülas Vabadussõja mälestusmärgi pargis Härjanurme Maarahva Seltsi algatusel ehitatud uus kogukonnapaviljon. Ehitise seinu kaunistavad Kursi kihelkonna rahvarõivaseeliku värvid.


Saduküla Vabadussõja mälestusmärgi parki ehitati esimene paviljon pärast monumendi avamist  1930. aastal ja teine taasavamise järel 1989. aastal kaitseliitlaste algatusel. „Ehitis kippus aga lagunema ja muutus inimestele ohtlikuks, trepp ja põrand olid juba mädanenud. Nii tekkis vajadus ehitada uus paviljon,“ ütles Härjanurme Maarahva Seltsi juhatuse esimees Karina Kaarepere. Tema sõnul  pühendati ettevõtmine Eesti Vabariigi juubelile. Paviljon on ametikult kantud EV100 kingituste nimekirja ja hakkab kandma vastavat märgist.

„Tänavuste Teeme Ära talgute märksõnadeks olid ka kodukihelkonna rahvarõivavärvid. Seepärast värvisime paviljoni välisseina Kursi kihelkonna rahvarõivaseeliku triipude järgi.   Uus paviljon on väljanägemiselt sarnane eelnevatele,“ lisas Karina Kaarepere.

Avamise proloogiks oli kohalike poissmeeste ja naistemeeste jalgpallimatš . Tervituskõne pidanud Jõgeva vallavanem Aare Olgo kinkis Härjanurme Maarahva Seltsile Jõgeva valla lipu ja tunnustas paviljoni ehitajaid tänukirjaga. Kultuuriprogrammi sisustasid Jõgeva muusikakooli pärimusmuusika ansambel Tuustar  Eha Niglase juhendamisel, Härjanurme seltsimaja lauluring ja memmede rahvatantsurühm Puurmanist.

Kogukonna oma raha ja tööjõuga

„Taotlesime raha projektidest. Vastused tulid aga eitavad. Nii otsustas kogukond paviljoni omal kulul ja oma jõududega valmis ehitada. Kevadistele põllutööde kõrvalt leiti sellekski aega. Eriti tahaks kiita meie tublisid mehi, aga usinasti lõid kaasa ka naised ja lapsed. Ehitustööd kestsid ikka mitmel nädalavahetusel,“ ütles seltsi eestvedaja.

Kaarepere märkis ka, et Vabadussõja mälestusmärgi parki ja siinsesse paviljoni on tuldud  ka kokkutulekuid pidama, olgu osalejateks külarahvas või kooli vilistlased. Siin on pidanud oma kokkutulekut ka endise majandi mehhanisaatorid. Ka nüüd, mil valminud on uus paviljon, on teretulnud kõik, kes kaunist ajaloohõngulisest paigast hoolivad ja siin väärikalt käituvad,“ kinnitas ta.

Karina Kaarepere arvates mahub paviljoni ligi paarkümmend inimest. „Usutavasti korraldame siin mõnegi Härjanurme Maarahva Seltsi koosoleku. Hea, kui saaks siia ka laua paigutada, et saaks kirjutada ja miks mitte ka einestada,“ lisas seltsi eestvedaja.

Karina Kaarepere sõnul jätkub kõnealuses pargis jätkub tööd ka tulevikus. „Monumendil tuleks uuendada teksti. Korrastamist vajab haljastus, palju tööd toob ka mitmete puude murdumine ja mädanemine.“

Pargi läheduses asub korvpalliplats , kus aeg-ajalt ikka mängijaid näeb, eriti nooremaid inimesi. Sama platsi saab kasutada ka tantsuplatsina.

„Populaarseks kooskäimispaigaks on ka endises koolimajas tegutsev seltsimaja. Hiljuti soetati sinna vahendid spordiga tegelemiseks.  Huvialaringidest on tegutsemas käsitöö- ja  lauluring. Oleme saanud Leader- programmist positiivse vastuse rahataotlusele Kursi kihelkonna rahvarõivaseelikute kudumiseks seltsimajas olevatel kangastelgedel ja veel mitmete kogukonnale suunatud huvitavate ürituste tarbeks,“ ütles Karina Kaarepere. 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus