Sadalas avati kõlakoda, lipuväljak ja tulealtar

Laupäeval Sadala rahvamaja õuel avatud kõlakoda-laululava, lipuväljak ja tulealtar on Sadala Külade Seltsi kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees Pille Tutt ütles vahetult enne rahvapidu, et „Esmatähtis on see, et kõik hästi läheks ja kõik end suurepäraselt tunneks”.


Avamisel osalenud „EV100 igas külas” projekti koordinaator Merle Jantson kutsus koosolijaid mõtlema nimele Sadala. „Kas saaks olla veel õigemat kohta, kus tervitada rahvast Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva puhul? Eestis on avatud mitmeid kõlakodasid. Sadalasse rajatu on kahtlemata üks uhkemaid,” lausus Jantson.

Merle Jantson eemaldas ka katte plaadilt, mis tutvustab kõlakoda, lipuväljakut ja tulealtarit kui kingitust Eesti sajandaks aastapäevaks. Kõlakoja seinal avati programmi „EV100 igas külas” tänuplaat „EV100 Sadalas”.

„Sadalas on elanikke 300 ringis. Sel puhul on põhjust tsiteerida suurmees Jakob Hurta, kes on öelnud, et kui me ei saa suureks oma rahvaarvult, saagem suureks oma vaimult,” lisas Jantson.

Sadala suur tegu 

Päevajuht Valdi Reinas märkis, et Sadalas saab teoks sündmus, mida Jõgevamaal pole ammu olnud. „Viimane kõlakoda Jõgeva vallas avati  üle 20 aasta tagasi Palamusel. Mustvee linn sai oma kõlakoja seitse aastat tagasi.”

Reinasel olid päeva juhtimisel abiks Sadala Külade Teatri lastetruppide näitlejad Markus Kuslap, Trevor Nork, Johanna Pärna, Mia Meribel Kirjutaja ja Illimar Miško. Jõgeva valla nimel ütles tervitussõnu vallavolikogu esimees Raivo Meitus. Kohal viibisid ka Jõgeva vallavolikogu kultuuri- ja spordikomisjoni esimees Marek Saksing, vallavolikogusse kuuluv Riigikogu liige Aivar Kokk, Jõgeva valla kultuuritöö peaspetsialist Ilona Piirimägi ja vallavolikogu eelarvekomisjoni liige Ain Viik, kes on Sadala kõlakoja ehitamisega algusest peale kursis olnud ja protsessil positiivses mõttes silma peal hoidnud.

„Arvan, et Sadala on kultuurirajatiste loomise eestvedajana väga suure töö teinud,” arvas Ain Viik.

Sadala kõlakoda õnnistas EELK Torma Maarja koguduse õpetaja Mehis Pupart. Sadala kogukonda õnnitlesid ja soovisid jätkuvat tegutsemisrõõmu mitmed maakonna seltsid, tervitamas oli ka Jõgevamaa Koostöökoja esindaja. Pille Tutt tänas Sadala Külade Seltsi nimel projekteerijat FIE Aivar Kõivistikku, ehitajafirma OÜ Maulemani juhatajat Aivar Matti, kiviparketi paigaldanud OÜ Helmeri juhatajat Helmer Sõrrat, elektritöid teostanud OÜ Särtsu töödejuhatajat Igor Jaagumetsa ja pargipingid teinud OÜ Krabi Grupi juhatajat Roomet Allast. Lipuväljaku toetamise soojad tänusõnad ja meened anti kogukonna suurtoetajatele: Marko Nork, Andres Meos, Mikk Tutt, Ants Joala ja Sulev Tutt. Nende auks paigaldati kõlakoja seinale tänuplaat.

Neli lippu ja tulealtar

Lipuväljakul heisati neli lippu: Eesti Vabariigi lipu heiskasid rahvatantsuõpetaja Virve Muser, koorijuht Elo Lutsepp ja Riigikogu liige Aivar Kokk. Nii kogukonnas kui kogu Eestis tuntud inimesed said au heisata ka Jõgevamaa ja Jõgeva valla lipud. Sadala Külade Seltsi lipu heiskamine usaldati kogukonna elu eestvedajatele Tiina Ivaskile, Vilja Mari Luhalaidile ja Pille Tutile.

Ammuste kommete kohaselt avati Sadala rahvamaja õuel ka tulealtar. Kõik need kokku, kõlakoda, tulealtar ja lipuväljak, annavad võimaluse erinevate suurte kultuurisündmuste läbiviimiseks Sadala piirkonna küladele, mida on kokku kolmteist. 

Järgnenud laulmisel, tantsimisel ja pillimängimisel lõid kaasa koorid Sõbrahing, Kuus Õuna, Jõgeva Kammerkoor, Serviti Kääpalt, Torma Kammerkoor, Jõgeva meeskoor Mehis ja Eesti Vabaõhumuuseumi koor. Naisrühmadest astusid üles Tantsulust, Sirtsuline, Jõgevahe Pere, Meie Mari, Torma ja Lahe, segarühmadest Kaaratsim, Tootsid-Teeled, Laiuse-Sadala noored. Meesrühmadest esines SaMaKaS Sadala rahvamajast. Mängis ja laulis rahvamuusikaansambel Tuustar. Laulmise, tantsimise ning pillimängu sidus tervikuks kultuuritegelane Virve Muser.

Kaasa sai elada ka Sadala Külade Teatri etendusele, mis esietendub augusti lõpus Sadala Külade teatripäevadel. Kõlakoja juurde paigutatud pinkidele mahub istuma ligi kolmsada inimest.

Kutsub kultuuri looma

„Kõlakojas kõlas puhkpillimuusika tõeliselt hästi,” arvas Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma puhkpilliorkestri dirigent Kristi Talistu.

„Sadalas on nüüd kõik veelgi ilusamaks tehtud. See on ühele paikkonnale ikka väga hea saavutus,” ütles Laiuse naisrühma Meie Mari juhatuse liige Malle Aia.

„Koorilauljana on ainult kiidusõnad kõlakoja aadressil. Selle ehitise rajamine peaks tõestama, et kultuur pole ainult tarbimiseks, vaid ka loomiseks. Rahvamajad ongi need paigad, kus kultuur areneb. Võib ju käia kultuuri nautimas näiteks Tartus või Tallinnas, aga kui erineva põlvkonna inimestel on maal võimalus tegeleda kultuuriga, siis külad naljalt tühjaks ei jookse,” ütles Eesti Vabaõhumuuseumi segakoori dirigent ja ajaloolane Elo Lutsepp.

Sadala kõlakoja ja lipuväljaku kogumaksumuseks kujunes 58 549.79 eurot. Vastavalt Sadala Külade Seltsi koostatud projektile eraldas LEADER programm 50 000 eurot ja Jõgeva vald kattis omaosaluse ehk 8549.79 eurot. Lipuväljaku ja tulealtari rajamisel oli panustajaks ka Eesti Külaliikumine Kodukant ja mitmed vabatahtlikud annetajad.

Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees Pille Tutt andis üle tunnustuskirjad ja tänumeened kõigile neile, kes panustasid kõlakoja valmimisse annetajana, vabatahtliku töö tegijana või esinejana avapeol.

Kehakinnituse eest hoolitses Saja Sendi ja Lühikese Laua kohvik.

Suurejoonelise avapeo õhtul mängis tantsuks ansambel Absolut Lühis. Silmailu ja ülevust tekitas tuleshow etendusega EV100 ning peole pani punkti retrodisko.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus