Sadala kool tähistab 120. aastapäeva

Täna Sadala kooli 120. aastapäeva pidustustel osalevad vilistlased tutvuvad koolimajaga, osalevad kodulootunnis ja rahvamajas kontsert-aktusel ning kodukandipäeval.

Sadala kooli direktori Ehtel Ottensoni sõnul on koolimajas teoks saava kodulootunni koostanud õpetaja Angela Saksing. “Arvuti vahendusel toimuvat tundi on võimalik vaadata õhtu vältel klassis,” ütles Ottenson. Koolil valmis aastapäevaks voldik.

Kell viis õhtul algab kooli aastapäeva tähistamiseks kontsert-aktus Sadala rahvamajas. Hiljem jätkub pidu koolimajas, muusikalise osa sisustavad Johannes Haav ja Virve Peterson ansamblist Lõbusad lõõtsahullud. Õhtutundidel on kõigil võimalik osaleda kodukandipäeval Sadala rahvamaja õuel.

“Endise õpilasena on tore vaadata, kuidas kool on muutunud nüüdisaegseks õpikeskkonna ja õppekäsitluse poolest. Lõpetasin kooli 26 aastat tagasi. Kodulähedastel koolidel on jätkuvalt võtmeroll külade ja kogukondade arengus. Minu tütar alustas õpinguid Sadala koolis, poeg läheb sügisel Sadala kooli esimesse klassi. Kooli valik lähtub ennekõike mugavusest lastele ja minu kui vanema kindlustundest, siin on olemas turvavõrgustik isa, vanavanemate ja külarahva näol. Alati on aitajaid, mida kodust kaugel või linnakoolis ei pruugi olla.

Omavalitsusjuhina on mul hea meel, et Sadala kool on oma tee leidnud. Kaks aastat on kooli juures tegutsenud lasteaiarühm, harrastakse rahvamuusikat, tehakse sporti ja uuritakse kodulugu. Kool on ka külarahva tegemiste tarbeks alati avatud olnud ja kooli juurde on kogunenud vabatahtlike toetusrühm,” rääkis Torma vallavanem Triin Pärsim.

“Sadala koolile on annetatud suur osa siin õppinud legendaarse teleajakirjaniku Valdo Pandi (1928-1976) raamatukogust. Enamik Sadala koolis õppinuid teab seotust kuulsa telemehega. Igati hea mõte on avada Valdo Pandile koolimaja küljes mälestustahvel,” lisas ta.

“Sadala koolis õppis lõppenud õppeaastal 31 õpilast ja lasteaias käis 20 last. Sügisel ootame kooli nelja uut õpilast,” märkis Ehtel Ottenson.

Kooliharidust on Sadala kandis saadud 1766. aastast. Praegune kool asutati 1897. aastal rahvahariduse ministeeriumi tütarlaste rahvakoolina. Õppeasutus on läbi aegade tegutsenud 16 erineva nime all. Praegust nime kannab kool 2016. aastast.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus