Ravimtaimekasvataja Margo Kütt kandideerib aasta põllumeheks

Teadaolevalt esimest korda kandideerib tänavu aasta põllumeheks ka ravimtaimekasvataja. See on MK Loodusravi OÜ eestvedaja Margo Kütt Viljandimaalt Venevere külast. Tema ja ta pereliikmete eestvedamisel on pikaajalise tööga välja arendatud ravimtaimede kasvatamine, korjamine, töötlemine ja turustamine pea kõigisse Eesti apteegikettidesse.


Margo Kütt sündis Viljandis, sai koolihariduse Suure-Jaanis ja õppis Räpina tehnikumis toiduainete tehnoloogiat. Veneveres asus ta elama abikaasa koju. „Töötasin Põltsamaa Põllumajanduskombinaadis ehk tänases aktsiaseltsis Põltsamaa Felix. Pärast ümberkorraldusi tekkis vajadus otsida uusi võimalusi. Asusin tööle Talleggi.

Palgatöö polnud eriti meeltmööda. Mu isa Raivo Kütt kasvatab väikeettevõtjana nüüdses  Põhja-Sakala vallas Nuutre külas ravimtaimi, mistõttu otsustasin ka ise selle põllumajandusharuga tegelema asuda. Kui paarkümmend aastat tagasi alustasin, oli pärast kuivatamist ravimtaimi sada kilo. Praeguses mõistes on see aga juba väga väike kogudus,” rääkis firma juhataja ja tegevjuht, kes tutvustas kõigepealt hoonet, milles toimub ravimtaimede eeltöötlus, kuivatamine, ladustamine ja pakendamine.

„Praegu valmistame ligi viitkümmet ravimtaimetoodet, mida turustame kaubamärkidega MK Loodusravi ja Apotheka. Põhilised ravimtaimed on teekummel, saialill, aed-liivatee, nõmm-liivatee, meliss, pune, mets-kassinaeris ja koirohi. Rohkesti ravimtaimi korjame ka loodusest, näiteks leesikat ja pohla, islandi käokõrva. Ravimtaimi korjame ennekõike Soomaalt. Aeg-ajalt vahetavad ravimtaimed ka oma kasvukohta, sest looduses ju muutub mõndagi,“ rääkis Kütt.

Soovitusi ravimtaimeteede kasutamiseks Margo Kütt üldiselt ei jaga. „Minu pädevuses on taimeteede valmistamine ja turustamine. Nõuandeid saab arstidelt, apteekritelt ja rahvameditsiini asjatundjatelt,“ märkis ta. Ühe näite Kütt siiski tõi: mitmesuguste põletike ja teistegi haiguste vastu aitab teekummel, mida ka kõige rohkem ostetakse. Ta lisas, et vastavalt seadusele ei tohi ravimtaimede kasvatajad anda nõu, millise haiguse puhul üks või teine taim aitab. Nii võib näiteks teepakendile kirjutada bronhitee, mitte aga bronhiiditee.

„Müüginumbrid on meil iga aastaga paranenud. Praegu turustame tooteid kõikides apteegikettides peale Südameapteegi,“ sõnas Kütt.

Tööd jätkub Loodusravi MK osaühingus aasta ringi. Palgatöötajaid on ettevõttes neli. Tegevuses on ka pereliikmed, näiteks teeb müügi- ja reklaamijuhitööd poeg Sander.

Margo Küti sõnul investeeritakse ravimtaimekasvatusfirmasse igal aastal 10‒20 000 eurot. Korduvalt on saadud toetust Leader-programmist. Olulisel kohal firma arengus on ka pangalaenud.

Loodusravi OÜ plaanib lähiajal hakata valmistama ka toidulisandeid, eelkõige tinktuure ja ravisiirupeid, kuid ideid on teisigi. Vajalik ruum seadmetega on juba sisustatud. „Kui toorainet on, tuleb seda väärindada. Ainult taimeteedele orienteeritud turg jääks ettevõttele väheseks,“ rääkis Margo Kütt.

Margo abikaasa Virve on alustanud mesilaste pidamisega. Lähitulevikus kavatsetakse müügile tuua esimesed meetooted.

Tänavuse aasta põllumehe nominendiks esitas Margo Kütti Maaelu Edendamise Sihtasutus.

„On kahtlemata hingekosutav, et ravimtaimedega tegelejast teiste põllumeestega võrdselt lugu peetakse,“ avaldas ta arvamust.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus