Raamatute müümine on tudengite võimalus töötada suvel Ameerikas

Igal suvel antakse võimalus ennast USAs proovile panna enam kui kahele tuhandele tudengile, nad müüvad ukselt uksele käies harivaid raamatuid, veebilehti ja rakendusi. Palalt pärit Sander Sildver on kolm suve kogemusi kogunud ning nõustus neid nüüd jagama.


Noormees sattus Ameerikasse tänu Southwesterni suveprogrammile. Plaan Ameerikasse minna oli tal juba kõrgkooli alguses ning ta valis mitmete programmide vahel. “Otsustasin  Southwesterni kasuks, kuna leidsin, et sellest programmist on mul tulevikuks kõige rohkem õppida. Julgustas tõsiasi, et minu kursusekaaslasest sõber Martin oli samuti esimest suve minemas.”

Esiteks tuli Sandril läbida kandideerimisprotsess, et näha, kas ta on programmi jaoks sobilik. “Sain oma juhendaja Annikaga kokku kolmel-neljal korral, mil ta rääkis oma kogemusest, selgitas programmi detaile ning andis mitmesuguseid ülesandeid, et mind proovile panna. Nende kohtumiste kaudu sain nädal aega oma plusse ja miinuseid vaagida. Lõpuks pidin kirjutama motivatsioonikirja ning müüma Southwesterni müügijuhile maha idee, miks kohta väärt olen. Mind valiti programmi välja 2013. aasta veebruari lõpus, seega jäi mul kolm kuud ettevalmistusteks, mis oli täiesti piisav aeg.”

Koolitusprogramm sisaldas üle 40 tunni iganädalasi koolitusi koos teiste tudengitega, individuaalseid kokkusaamisi juhendajaga ning kaaslastega “kuiva trenni” ehk erinevate müügiolukordade harjutamist. “Lisaks sellele õppisin iseseisevalt firma antud müügiteksti ja tegelesin ettevalmistusega suveks. Juuni alguses USAsse jõudes toimus Nashville’s veel neljapäevane müügikool ameeriklastest juhendajatega, et anda viimane lihv enne tööleasumist,” kirjeldas noormees.

Esimese raamatu müüs esimesel tööpäeval

Pärast müügikooli sõitis kümneliikmeline tudengiterühm Oklahoma osariiki ja seadis end vahetuspere juures sisse. Southwesternil on USAs üle 100 000 vilistlase ja nii õnnestuski rühmal elada ühe eduka Southwesterni vilistlase juures. “Alustasin tööd juuni esimese nädala lõpus ja müüsin juba oma esimesel täispikal päeval. Imestasin ise, kuidas inimesed minusuguse kogemusteta tudengi kätte üldse raha usaldasid,” rääkis Sander.

Kuid kõik ei läinud alati nii lihtsalt. “Oli päevi, kui ma ei müünud mitte midagi. Selleks, et müüa päevas üks-kaks raamatut, nägin 50-60 peret. Minusuguse tõsise põhjamaise mehe jaoks oli oluline suunata oma energia ja fookus väikestele ja reaalselt kontrollitavatele asjadele nagu töötunnid, tehtud tooteesitlused ning suhtumine, et mitte keskenduda nende 48 “ei” peale. Kõigile see töö ei sobi. Päev päevalt läks aga paremaks: töö jäi ikka samaks, mina ise muutusin osavamaks ja mentaalselt tugevamaks. Tagantjärele mõeldes tundub ainuõige, et suve algus nii läks, need olid vajalikud elu õppetunnid. Ma usun, et edukas ettevõtja peab ka kõige parema äriidee puhul taluma äraütlemist ja tagasilööke, kaotamata sealjuures entusiasmi.”

Terve suvi elati samas piirkonnas. “Meil oli kümneliikmeline rühm, mis koosnes esimese aasta tudengitest, kogenud tudengitest ja grupijuhist, kes oli juba mitmendat suve raamatuid müümas. Tundengeid oli erinevatelt erialadelt ja ülikoolidest. Päeval töötasime oma müügipiirkondades üksi, kuid elasime kõik vahetusperedes kahe-kolmekesi koos ning igal pühapäeval sai rühm jälle kokku,” lisas noormees.

Ta teab nüüd, et koostöö on edu alus ning müügitöö puhul on toetusmeeskonna ning eeskujude olemasolu tähtis. “Mind aitas see palju. Näiteks oli meil võimalik oma grupijuhti kahel päeval töövarjuna “jälitada”, kuni endal asi selge. Tegin nendel päevadel palju märkmeid ja arengut oli müügitulemustes kohe järgmistel päevadel näha.

Viimasel suvel olin aga ise esimest korda vastutusrikkas grupijuhi rollis. Tegin endiselt sama intensiivsusega müügitööd, kuid juhtisin ka üheksaliikmelist rühma. Olin tudengitele oma tööga eeskujuks ja aitasin kõige vajalikuga alates müügipiirkonna valikust ja vahetusperede otsimisest kuni tublimate tunnustamiseni pühapäevastel koolitustel.”

Läks tagasi juhtimisprogrammi

Oma töökusega esimesel suvel silma jäänud Sander Sildver sai võimaluse osaleda ka Southwesterni juhtimisprogrammis, et koostada oma meeskond. “Mõtlesin, et kuna sain ise hea kogemuse, siis miks mitte seda ka oma sõpradele pakkuda,” märkis ta.

Noormees väitis, et õppis oma esimesel suvel Ameerikas rohkem kui varasemate suvedega Eestis. “Avastasin oma häid ja halbu külgi. Õppisin natuke ka alandlikkust ja surusin oma ego alla – teadvustasin, et ma ei tea veel inimestega töötamise kohta kõike. Loogiliselt mõeldes teadsin, mis mind teisel suvel ees ootab, ning sain seetõttu ennast uueks suveks paremini ette valmistada,” lisas ta.

Pärast esimest suve Sandril väga palju raha alles ei jäänud, ta sai oma teenistuse eest suvised kulud kaetud ja lennupiletid ostetud ning endale USAst ka midagi ilusat osta. Kuid viimase kahe suvega on ta suutnud arvestatava summa kõrvale panna ning oma Eesti ettevõtetesse investeerida. “Usun, et mul on rohkem sääste kui keskmisel 22aastasel,” märkis ta.

Muutus enesekindlamaks, ei karda suhelda

Üldiselt teenitakse esimesel suvel paar tuhat kuni paarkümmend tuhat dollarit kasumit, see sõltub inimesest. Sander on oma sissetulekut iga suvega suurendanud, kuid kindlasti on oluline kogemus ja õpitud oskused, mida rahas mõõta ei saa.

Eelkõige on ta saanud elukogemuse. “Juba pärast esimest suve ütlesid paljud, et olen muutunud. Ema, kes mind ilmselt kõige paremini tunneb, väitis, et olen muutnud kõvasti iseseisvamaks. Kolmanda suve rühmajuhi kogemust pean kõige olulisemaks, tegemist oli toimiva müügiorganisatsiooni juhtimisega.

Suvel kogetu süstis minusse palju enesekindlust ja julgust mõelda suurelt. Kui ukselt uksele raamatumüügiga hakkama saada, ei tundu miski ületamatu. Julgesin mõelda suurelt. Kui keskkoolis olin pigem tagasihoidlik ning sisustasin oma vaba aega arvutimängudega, siis suvi viis mind mugavustsoonist välja, panin end ebamugavatesse olukordadesse võõraste inimestega suheldes. Arvasin, et olen hea suhtleja, kuid nagu enamikul tudengitel, koosnes minu suhtlusringkond valdavalt sõpradest, kursusekaaslastest ja trennikaaslastest. USA pereemad-pereisad olid aga minust kogenumad, jõukamad ja igas mõttes paremad, viimase kolme suve jooksul olengi kõnetanud enam kui 8000 sellist inimest. Igast kohtumisest on midagi õppida. Olen raamatuid müünud koolidirektoritele, ettevõtjatele, linnapeadele ning kümnetele õpetajatele – loomulikult võttis nende kodus algul käe värisema, kuid ajapikku harjusin ja leidsin nendega kiiresti ühise keele. Pean samuti oluliseks, et kogu suhtlus toimus inglise keeles.

Võib öelda, et muutusin ettevõtlikumaks. Hakkasin mõtlema investeerimisele ning lõin 2014. aasta kevadel oma ettevõtte. Uurisin võimalusi, kuidas enda ning teiste elu paremaks teha. Võtsin edaspidi 100protsendilise vastutuse oma edu eest, ei jäänud lootma teistele.”

Sander teab nüüd, et tööd ja suhtlemist ei maksa karta. “Olen ise teinud keskmisest raskemat tööd ning raamatumüük Ameerikas on mulle tudengina andnud palju vabadust ja valikuvõimalusi. Kahetsen, et ei võtnud ise gümnaasiumi ajal osa mõnest vahetusprogrammist. Hirm teadmatuse ja läbikukkumise ees hoidis mind ka enne Southwesterni programmiga liitumist tagasi. Hirm on normaalne, kuid ma ei tahtnud elada terve elu teadmisega, et jätsin midagi hirmu pärast tegemata. Kui hirmudele otsa vaadata, selgub tihti, et neil pole tõepõhja all. Soovitan noortel mitte karta läbikukkumist ja võimalusi, vaid neid tervitada – katsetage, eksige, katsetage veel ja veel. Reisige nii palju, kui saate. Lisaks Ameerikale ja Kanadale olen kolmel korral käinud auhinnareisil Tenerifel ning korra Indias. Olen osalenud nädalasel rühmajuhtide koolitusel Türgis ning rännanud omal käel Inglismaal. Iga reis on jätnud sügava jälje ning näidanud, millised võimalused üldse laias maailmas on. Samas olen pikalt kodukandist eemal olles õppinud hindama neid koduseid väärtusi, mis meil veel olemas on: rahulik elukeskkond, puutumata loodus, puhas joogivesi ja kõik muu, mida varem iseenesest mõistetavalt võtsin.”

Sander Sildveri elukäik

*Õppis Anna Haava nimelises Pala Koolis

*Lõpetas Miina Härma Gümnaasiumi
*Praegu õpib TTÜs viimasel kursusel elektroenergeetikat

*Kirjutab lõputööd teemal “Elektri hinna kujunemine avatud turu tingimustel”

*Lõputööd kaitseb 2017. aasta jaanuaris

*Alates 2014. aasta kevadest aidanud koos teiste Southwesterni tudengitega SOS
Lasteküla rahastamist, 2015. sügisel asus ise projekti juhtima
*On esinenud mitmetel müügialastel seminaridel Eestis ja Lätis

*Motiveerinud noori Pala koolis ja Miina Härma gümnaasiumis

* Kogub ka järgmistel suvedel Ameerikas teadmisi ja kapitali
*Tulevikus arendab oma ettevõtteid Eestis taastuvenergeetika, investeerimise
ja loodushoiu valdkonnas.

Southwestern Company

*Rajati 1855.aastal Tennessee osariigis

*Algselt oli tegemist kirjastusfirmaga

*Nüüd on suur korporatsioon, mis muu hulgas pakub tudengitele üle kogu maailma võimalust osaleda müügi- ja juhtimisprogrammis

*Eesti tudengite jaoks on Soutwesterni suveprogramm olnud avatud alates 2001.aastast

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus