Puhkpillimängijad kogunesid Põltsamaale

Põltsamaal on juba 22 aastat juulis ikka puhkpillimuusikat kuulda olnud. Nii ka tänavu. Peetakse suvelaagrit, kuhu koguneb noori puhkpillimängijad üle Eesti, et üheskoos pillimänguoskusi lihvida ja ühisest koosolemisest rõõmu tunda.


 Põltsamaa suviste noorte pillimängijate laagrite eestvedaja ning korraldaja Põltsamaa muusikakooli direktor Anne Kaus lausus, et esimest korda sai puhkpillimängijate suvekool teoks 1994. aastal ühevahetuselisena. Noorte huvi suvises puhkpillilaagris osaleda oli sedavõrd suur, et edaspidi hakati seda laagrit kahevahetuselisena korraldama. Tollal ei korraldatud ka laagreid erinevatele pillirühmadele nagu praegu. 

Põltsamaale tullakse rõõmuga

Just enne Põltsamaal alanud puhkpillimängijate kokkusaamist lõppes klarnetimängijate laager, kellest osa tuli ka puhkpillilaagrisse. Eraldi korraldatakse laagreid flöödi-, saksofoni-, klarnetimängijatele. Lisaks eraldi pillirühmadele korraldatavatele laagritele hakkasid noored suvisel ajal üha enam välisreisidel pilli mängimas käima ja nende hõivatus suurenes. Seetõttu otsustati viis aastat tagasi suvelaager taas ühevahetuselisena korraldada.

Tänaseks on Põltsamaal toimuvate noorte muusikute suvelaagrite näol sobiv mudel leitud ja sellele ka erinevaid “värve” juurde lisatud. Eelmisel aastal käis suvekoolis osalevatel puhkpillimängijatel külas üks Hollandi puhkpilliorkester, tänavu külalisi oodata ei ole. Küll aga keelpillimängijatel, kellele on lubanud külla tulla tuntud kitarrist Heiki Mätlik. 

Osalejaid algajatest professionaalsete mängijateni

Puhkpillimängijate suvelaagris osaleb tänavu noori mängijaid varasemaga võrreldes rohkem. Tänavuses suvelaagris tegutseb 60 osavõtjat vanuses 11-23 eluaastani. Nende seas 50 õpilast ja kümme õpetajat. Viiekümnest noorest pillimängijast umbes kümme on kohalikud noored, ülejäänud mujalt Eestist. Noori on suvekoolis osalemas Jõhvist, Räpinast, Võrust, Jõgevalt, Pärnust, Pärnu-Jaagupist, Tallinnast ning mitmelt poolt mujaltki. Suvekoolis osalejate seas on ka noori, kes ei õpi muusikakoolis, vaid üldhariduskoolides. Anne Kaus tõi näiteks Avinurme. Tänavu on noored Põltsamaal juba kolmandat korda. Kui alguses oli neil keeruline teistega sammu pidada, siis nüüd läheb juba päris hästi.

Samas on suvekooli vastuvõtmisel nõudeks, et osalejal peab olema vähemalt kolme aasta pikkune pillimängimise kogemus. Laagris osalevad õpetajad mängivad ka ise aeg-ajalt orkestris kaasa. Samas on koondorkestris kaasa mängimas muusika- ja teatriakadeemia üliõpilased, erilist rõõmu teeb suvekoolis osalev tuubamängija. Õpetajaid vajatakse eelkõige metsasarve mängijate ridadesse, aga õpetaja mängib kaasa ka bass-klarnetil, löökpillidel jne. Anne Kausi sõnul kuuskümmend mängijat viimane piir, mis Põltsamaa muusikakooli saali ära mahub. Kultuurikeskusesse ei saa samuti suvelaagrit ümber kolida, sest lisaks saalile vajatakse laagri läbiviimiseks suuremal hulgal eraldi ruume. Pealegi tuleks sellisel juhul hakata nii noortel kui õpetajatel koos pillide ja muu inventariga sagedasti muusikakooli ja kultuurikeskuse vahet sõeluma. Varasematel aastatel on puhkpillimängijate arv suurem olnud ja siis harjutasid mõnede pillirühmade mängijad sellel ajal eraldi proovides, kui teised suure orkestriga koos mängisid.

Dirigendid on samad, kuid õppejõudude osas on ka muutusi toimunud. Tänavu osaleb Põltsamaal toimuvas puhkpillimängijate suvelaagris esimest korda Tartu esimese muusikakooli trompetiõpetaja Viljar Lang, kes sulandus hästi noorte mängijate seltskonda. Noori on õpetamas ka kaks suvekooli vilistlast. Riivo Jõgi endise suvekooli õpilasena tegutseb nüüd dirigendina. Tema juhendab ka Eesti noorte puhkpillimängijate orkestrit (ENPO), mis koguneb aastas neljal-viiel korral. Selle orkestri liikmetest on suvekoolis osalemas paarkümmend noort mängijat. Esimest korda on noori juhendamas löökpilliõpetaja Madis Katkosilt, kes on ise mitmetel aastatel õpilasena suvekoolis osalenud. 

Õues harjutamine viib tähelepanu eemale

Anne Kaus lausus, et tänavuse puhkpillimängijate suvekooli repertuaarist pole veel ühtegi lugu maha võetud. Eelnevatel aastatel on tulnud mõni lugu algselt kokkupandud repertuaarist maha võtta, sest see pole kõigile jõukohaseks osutunud. Kaus ütles, et pillirühmade lõikes on aastad väga erinevad olnud. Tänavu võiks pikem olla trompeti- ja klarnetimängijate rida. Samas on selles suvekoolis esindatud viis trombooni- ja kolm eufooniumimängijat.

Varasematel aastatel tegid puhkpillimängijad prooove õues, nüüd enam mitte. Anne Kausi sõnul  on õues toimuvate proovide puhul probleemiks noorte tähelepanu hajumine. Kui keegi juhtus pillimängu harjutavatest noortest rattaga mööda sõitma või koerakesega mööda jalutama, siis liikusid noorte silmad nootidelt ja dirigendilt hoopis juhuslike möödujate peale. Kunagi sättis ennast orkestri proovide ajaks sinna lähedusse üks põltsamaalasest vanem meesterahvas, kellel on väga hea lauluhääl ning kes tuttavat meloodiat kuuldes orkestri ees laulma hakkas.

Teisalt tähendas õues harjutamine seda, et iga päev tuli muusikakooli hoonest õue tarida 60 tooli, lisaks paljudest eraldi pillidest koosnev löökpillide instrumentaarium. Toole vajati 120, pooled neist olid saalis, pooled õues kasutamiseks. Tänavu vajutaks õues harjutamisele oma pitseri ilmastik, kus ei oska ette aimata, millal ootamatult lahti läinud taevaluukide vahelt mõni vihmasahmakas alla pudeneb. Küll käivad eraldi pillirühmade mängijad hommikuti pargi all n-ö pille lahti puhumas, pillimängijale tarvilikku võimlemist tegemas ning ka Karl August Hermannile tema ausamba juures mängimas.

Traditsiooniliselt saab neljapäeval, 16. juulil Põltsamaa kirikus teoks suvekooli solistide ja ansamblite kontsert ning reedel, 17. juulil toimub Põltsamaa kultuurikeskuses ansamblite ja puhkpilliorkestri kontsert.

Anne Kaus lausus, et temale selline suvine tavarütmist erinev tegevus meeldib ning õnneks tulevad selle ettevõtmisega rõõmsasti kaasa ka muusikakooli õpetajad. Ehkki vahel tuleb mõnel neist kusagil mujal ära olla, sest nad on ju samal ajal ka tegevmuusikud. Alles teisipäeva õhtuks jõudis suvekooli kohale saksofoniõpetaja, kes saabus esinemistelt Strasbourgist. Need Põltsamaa muusikakooli õpetajad, kes ei õpeta puhkpillimängijaid, löövad suvekoolis kaasa korrapidajatena ning valmistuvad samal ajal juba keelpillilaagri toimumiseks. Põltsamaa muusikakooli õpetajad tahavad suvekoolide korraldamist kindlasti jätkata.

Ootasin suvekooli pikisilmi

Dirigent Riivo Jõgi oli Põltsamaal korraldatava noorte puhkpillimängijate suvekooli õpilane alates 2001. aastast. Õpilasena ootas ta alati suvekooli pikisilmi. “Aastal 2006 võtsin kaasa ühe loo ja tulin suvekooli orkestrit dirigeerima ja nüüd ootan alati Põltsamaal toimuvat suvekooli dirigendina.

Suvekoolis osaleb väga vahva seltskond ja siia on hästi hea tunne tulla. Kui mina õpilasena klarnetit mängisin, õpetas mulle klarnetimängu Vello Sakkos, kes siin praegugi noori õpetamas on. Nüüd on mul hea võimalus jälgida ja meenutada, milline ma ise õpilasena olin ja millised muutused vahepeal on toimunud. Põlvast pärit inimesena hakkasin puhkpillimängijate suvekoolis osalema seetõttu, et mujal suvekoole, kus terve orkester koos on, ei korraldatud. Ehkki osalesin sellel ajal ka Elvas peetud klarnetimängijate suvekoolis. Nüüd olen oma õpingutega niikaugele jõudnud, et aastal 2012 lõpetasin muusika- ja teatriakadeemias orkestri dirigeerimise eriala, tegutsen dirigendina mitmel pool Eestis. Praegu käin orkestrit dirigeerimas Põlvas ja Räpinas. Viljandis ja Tallinnas juhendan sümfooniaorkestrit. Olen samal ajal ka lauljate kontsertmeister  ja õpetan pop-džässklaverit. Lisaks tegutsen heliloojana ja ühe minu loo kandsid viimasel üldlaulupeol puhkpilliorkestrid ka ette. Minu töönädal on tavaliselt kuuepäevane. Ka noorte puhkpilliorkestriga tuleb mul suvel veel laagrisse minna. Tihedale suvisele töögraafikule vaatamata olen plaaninud ka suvel ühe nädala reisida. Samas olen muusikutööga rahul ja arvan, et ilma oma tööst rõõmu tundmata sellises ametis tegutseda ei saaks.”  

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus