Pühapäeval oodatakse Peipsile uisutama

25. veebruaril, päev pärast vabariigi aastapäeva, on Mustvees, Peipsi järvel taas toimumas VII Kalevipoja Uisumaraton. Oodatud on kõik, kel lusti niisama uisutada või tõsisematel distantsidel võistlusmomenti kogeda. Kalevipoja Uisumaratoni ajaloos on toimumiskordi kuus ja täpselt sama palju on maraton ka ära jäänud. Põhjuseks ikka sulailm, mis mõnikord lausa viimasel minutil on pannud vastu võtma loobumisotsuse.


Muide, esimene uisumaraton toimus 2006. aastal ideaalsetes tingimustes. Loodetavasti ka seekord, sest külma ilma on jätkunud ja Peipsi järvel on kena jääkiht peal. Kolm nädalat on rada korralikult hooldatud ja selle kolmapäevase seisuga on rada päris hea.

Rajameister Sergei Ulekšin ütles eile Vooremaale: “Oleme lootusrikkad, mõningaid pragusid jääs siiski on, aga see on paratamatu ja looduse vastu me ei saa. Külmal ajal oleme rada lahti hoidnud, et jää saaks “kasvada” ja ilmselt mõjuvad hästi ka lähipäevade madalad temperatuurid.”

Jääl piisavalt paksust

Kalda lähedal on jää paksus umbes 24-26 cm, kaugemal järvel 30-33cm. “Tasub siiski püsida jääl, sest lume all võib olla vett ja jalad võivad märjaks saada. Stardi-finišialas on plaanis ohtlikumad praod ka värviga märgistada.”

Tõepoolest, kolmapäeval rada vaadates oli pilt ilus ja pühapäeval asuvad esimestena kell 10 hommikul rajale 30 km võistlejad. Kell 12 lähetatakse rajale 10 km võistlejad ja viis minutit hiljem matkajad. Matka saab teha kuni kella 15-ni.

Mis saab aga siis, kui temperatuur peaks langema alla 25 miinuskraadi? “Ilmselt tuleb siis stardikellaaeg edasi lükata,” ütleb peakohtunik Uno Valdmets. Kindlasti peavad kohaletulijad arvestama ilmaoludega ja vastavalt riietuma. Kui külmale lisandub ka tuul, on tajutav temperatuur veelgi madalam. Loomulikult on võimalik anda esmaabi, selleks on kohal Eesti Punase Risti Jõgevamaa Seltsi vabatahtlikud ja Ida-Viru kiirabi.

Uisutajad peavad kindlasti nii ilma kui raja suhtes ise väga tähelepanelikud olema. Tasub ka oma võimetele mõelda, kas valida maratonidistants või piirduda lühema maaga ehk jääga. Rajal on julgestus, mis liigub mootorsaanidel ning toimetab abivajaja kaldale. Kui näete hätta sattunut, siis kindlasti aidake.

Startide eel tuleb soojendusvõimlemist läbi viima tuntud treener ja spordientusiast Maiu Veltbach. Kui võistlejad rajale läinud, siis jätkub tegevust ka pealtvaatajatele. Toimub väike laat, kus kohalikud tootjad on pakkumas Peipsile omast kala ning muid häid söödavaid tooteid. Lisaks toidule ja käsitööle on ka uiskude-suuskade müüjad oodatud. Lastega tegeleb ja teeb meelolukaid võistlusi Jõks. Avatud on sadamakohvik ning lõkke ääres saab ennast soojendada ja mõnusalt rajal olijatele pöialt hoida.

Igale osavõtjale mälestusmedal

Võitlust on jäädvustamas ka fotograaf ning kohal on ka Kalevipoeg ise. Kindlasti on paljudele spordisõpradele ja võistlejatele tuttav võistluste kommentaator Aare Järvik. Aega mõõdab Antrotsenter ja kuni tänaseni, ehk siis 22. veebruarini on ka registreerumine veidi soodsam, registreeruda saab ka kohapeal, aga siis tuleb selleks suurem summa välja käia. Registreeruda ja lähemat infot saab samuti Antrotsentri koduleheküljel ning tasub jälgida ka sotsiaalmeediat.

Rajal on ootamas üks toitlustuspunkt, kus pakutakse spordijooki, vett, tee, leiba, rosinaid ja soola. Finišis ootab soe supp ja uisumaratonil osalejatel on võimalus kasutada spordihoone sauna (segasaun). Kõik osalejad saavad kauni mälestusmedali, kiireimad võistlejad auhinnaks kotitäie Peipsi kandi head-paremat.

Mustvee vallavanem Jüri Morozov: “Pärast pidulikku 24. veebruari oleks mõistlik kõigil pisut looduses viibida ja miks mitte oma võimete kohaselt just Peipsi uisurajal.”

Kes teab, kas tänavused külmad ilmad on juhus, kuid võib muigega öelda, et lähtudes vallavanema nimest on tänavu heaendeline talv olnud.

TIINA SÄÄLIK

blog comments powered by Disqus