Professionaalne sgrafiito ilmestab linnapilti

Põltsamaa linnas ringi liikudes võib nüüd Põltsamaa Kodu juurde viiva sissesõidutee kõrval asuva ehitise seinal näha Põltsamaa kunstikooli õpilaste ja õpetajate tehtud sgrafiitot. Möödunud neljapäeval seinamaali esimese etapi avamisel viibinud inimesed veendusid, et kui nii mõnigi kord seostatakse tänavakunsti millegi ebasündsa või inetuga, siis Põltsamaa linna ilmestava pannoo puhul on olukord risti vastupidine.

Põltsamaa kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja sõnul püüavad nad seinale jäädvustada killukesi Põltsamaa ajaloost. Kunstikooli juhataja lausus, et ei tea veel, kuidas nende edasised plaanid teostuvad. Avaldas aga lootust, et kui esimesed kümme ruutmeetrit valmis on, küll siis sellele ka lisa tuleb. Müüri korhvipealse pinna aitasid kunstiinimeste jaoks sobivaks muuta OÜ Ehirest töömehed Janari Reinsoo juhtimisel. Praeguseks valmis saanud pannoo nimi on ROKOKOO. Valmis see õpetaja Katrin Tamm-Kuusiku kavandi alusel. Sgrafiitol on kujutatud Põltsamaa kuldaega, mil Põltsamaad mõisaomanikud olid Aurora ja Woldemar Johann von Lauw, kes asutasid Põltsamaale mitmed ettevõtted, sealhulgas kuulsa portselanivabriku.

Põltsamaa linnapeal Jaan Aiaotsal on hea meel, et kunstikool ka linnaruumi näha on. Linnapea tuletas meelde üht ammust kunstikooli tegevust avalikus linnaruumis, kus õpilased värvisid tänavaaukude ümber punased ringid. Jaan Aiaotsale helistas väga kriitiline linnakodanik, arvates, et selline tegu pandi toime kindlasti mõne linnavolikogu liikme poolt või vähemalt linnavoliniku eestvedamisel. Linnapea peab väga oluliseks, et kunstikooli õpilaste ja õpetajate tehtu ei jää ainult kunstikooli seinte vahele, vaid et nende tööd ja tegemised jõuavad järjest enam avalikku linnaruumi. Jaan Aiaots lausus tänusõnad Kalmer Laini aadressil, kelle firmale kuuluva hoone seinale see sgrafiito on lõigatud, ehkki lihtne Kalmer Laini nõusse saamine sellise tegevuse lubamiseks ei olnud.

Et seinamaal jutustab Põltsamaa ajaloost, rääkis Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav kohale tulnutele renessansiajastust Põltsamaal. Ta palus pöörata pilgu Põltsamaa lossimüüride poole, milles saab näha kaarjaid laskeavasid. Ka lossitorni aknaaugud on ülevalt kaarja kujuga. Samuti on renessansiajastust pärit Põltsamaa lossikompleksi restorani saal.

Nii nagu Põltsamaa lossikompleksist võib leida märke erinevatest ajastutest, niisamuti plaanivad erinevaid ajastuid järgnevatel sgrafiitodel kujutada Põltsamaa kunstikooli õpilased.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus