Põltsamaal purki pandud kurgid lähevad hästi kaubaks

Ka Eestis on hakatud kurki senisest hoopis rohkem tarbima,sest kui veel aastaid tagasi müüdi eksportturgudele 70 protsenti toodangust, siis nüüd jääb juba pool purki pandud kurkidest koduturule.


Jaanipäevast kuni septembri alguseni käib Põltsamaa Felixis kiire kurgitegu. Käesoleval hooajal töödeldakse Põltsamaa Felixi tootmisliinidel 2200 tonni kurki, millest üle poole varutakse Eesti kurgikasvatajatelt. Töödeldud kurgist pool läheb ekspordiks ja pool müüakse Eestis.

Põltsamaa Felixi turundusdirektor Marek Viilol lausus, et käesoleval aastal on ettevõte võtnud endale suuremaid kohustusi ka ekspordi suunal. Uue turuna on varasematele eksportturgudele lisandunud Läti. Tegelikult on siiski Lätti ka varem Felixi toodangut müüdud, ent need mahud on jäänud kordades alla tänavustele müüginumbritele. Just möödunud nädalal oli liinidel Läti jaoks mõeldud toodang.

Lühike hooaeg sunnib kurki sisse ostma

Seekordset kurgikasvatushooaega iseloomustavad keerulised ilmaolud, kus kurke on põllult raske kätte saada, mis tähendas muudatuste tegemist ettevõtte plaanidesse. Suurem osa Eesti põldudelt kogutud kurkidest on juba purki pandud. Põltsamaa võileivakurk on valmis ning osa sellest juba kauplustesse jõudnud. Ka perekurk on purki saanud.

Üks põhjustest, miks Felixi kurgitooteid Eestis rohkem on hakatud tarbima, on kindlasti lihtsalt avatav purgikaas. Felixi turundusjuht toonitas, et alates möödunud aasta septembrist, kui nad võtsid kasutusele lihtsalt avatavad ehk siis keeratavad kaaned, on köögivilja toodete müügimaht kasvanud ligi 30 protsenti.

Müügitulemuste parandamisele koduturul on kaasa aidanud ka kurgihoidiste turustamine Põltsamaa kaubamärgi all. See töö, mida Põltsamaa Felix on teinud koos oma partneritega juba 23 suvel, on vilja kandnud. Seda nii otseses tähenduses, Eesti põldudelt kogutava järjest suurema kurgisaagi, kui kasvanud tootmis- ja müügimahtude näol. Isegi vaatamata meie kliimavööndi täiesti ennustamatutele suvedele suudavad Põltsamaa Felixi partneritest põllupidajad vajaliku kurgikoguse kasvatada ja Felixile tarnida. Tegelikult saaks kogu vajamineva kurgikoguse Eesti põllupidajatelt varuda, aga kurgid valmivad meil hiljem kui Felixis hoidiste tegemist alustatakse. Nii lühikese aja jooksul ei suudetaks töödelda kogu vajaminevat kurgikogust.

Abiks on rekordarv hooajatöölisi

Esimesena valminud kurgitooted saadeti kõigepealt eksportturgudele Soome, Rootsi, Lätisse. Rootsi võiks rohkemgi kurgihoidiseid müüa, aga prognoosid on juba ammu ette tehtud ja kokkulepped sõlmitud, mistõttu sellel hooajal sinna saadetavat kogust enam suurendada ei saa.

Kurkide töötlemisega ollakse tänavu Põltsamaa Felixis juba finišijoonele lähenemas. Praeguste kavade kohaselt plaanitakse kurgihooajale joon alla tõmmata 9. septembril.

Marek Viilol lausus, et nii suurel hulgal nagu sellel aastal, pole nad varem hooajatöölisi kasutanud. Praegu on Felixis ametis ligi 200 hooajatöötajat. Neid käib Põltsamaale tööle Kolga-Jaanist, Jõgevalt, Paidest, aga loomulikult lähiümbrusest. Kaugemalt tulnutele on võimaldatud majutust. Töö käib mitmel liinil ja kahe vahetusega. Ka mõnel nädalavahetusel on tulnud tööd teha. Ei saa välistada, et ilma ilusamaks ja kuivemaks muutudes tuleb veelgi töönädalavahetusi.

Ülemöödunud aastal otsustati spetsialiseeruda köögiviljade valmistamisele ja nende toodete arendamisele Põltsamaal senisest oluliselt rohkem. Selline otsus ennast igati õigustanud. Möödunud aastal turule jõudnud kõrvitsast, paprikast ja tomatist valmistatud Põltsamaa Felixi Sügisesalat võitis tänavusel parima toiduaine konkursil köögiviljade kategoorias ülekaalukalt esikoha.Tagasiside Sügisesalatile on olnud väga positiivne. Kõrvits on Eestile väga iseloomulik köögivili, sest seda salatit on tulnud Põltsamaa Felixil järjest rohkem valmistama hakata. Vaatamata kõrvitsasalati suurenenud tootmismahule, kus salati kogus kasvas varasemaga võrreldes 20 protsenti, sai see tänavu juba maikuus otsa.

Felixi turundusjuht tõdes, et ta on alles n-ö kurgilainel ja ei tea eriti sellest, kuidas käesoleval aastal kõrvits on kasvanud. Kuid nende ettevõtte inimesed hoiavad end teemaga kursis. Aasta viimastel kuudel tuleb ilmselt kõrvitsa töötlemisega paralleelselt hakata juba kapsateoga pihta, sest jõulude eel peab suur osa kapsast purki saama ja müügile jõudma.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus