Põltsamaal avati Eesti esimene digitaalne klass

 

Reedel avati Põltsamaa ühisgümnaasiumis pidulikult Eesti esimene Samsungi digitaalne klass, kus nüüdisaegne infotehnoloogia aitab muuta õppetööd senisest atraktiivsemaks. 30 õppekohaga klassi kinkis Põltsamaa ühisgümnaasiumile SOS Lasteküla koostöös firmaga Samsung ning seda hakkavad lisaks ühisgümnaasiumi lastele kasutama ka piirkonna teiste koolide ning SOS Lasteküla lapsed. Interaktiivses klassis hakatakse õpetama nii reaal- kui sotsiaalaineid ja läbi viima keeltekursusi.  

Projekti rahastamiseks algatas Samsung 2012. aasta Londoni olümpiamängude ajal heategevusprojekti, millega innustati inimesi liikuma. Iga joostes või jalgrattaga läbitud kolme kilomeetri kohta annetas Samsung ühe euro. Kokku kujunes projekti maksumuseks ligi 27 000 eurot ja lisaks riistavarale hõlmab see ka õpetajate koolitusi.

Tehnilise poole pealt sisaldab digitaalne klass 31 Samsung Galaxy Note 10.1 tahvelarvutit koos klaviatuuridega, ühte puutetundliku ekraaniga 75-tollist interaktiivset tahvlit, Samsung School tarkvara, ML Novatori laadimisjaama ning WiFi ruutereid.  

Innustab õppetöös osalema

Samsungi digitaalse klassi lahendus loob interaktiivse õppekeskkonna ning innustab õppetöös osalema ja meeskonnatööd tegema. Digitaalsed lahendused julgustavad ja toetavad kaasavate tegevuste abil suhtlust õpilaste ja õpetaja vahel ning võimaldavad lihtsat ligipääsu õppematerjalidele. Uus lahendus võimaldab õpetajal ja õpilastel suhelda reaalajas, kasutades selleks näiteks digitaalsete õppematerjalide jagamise funktsioone, ekraanide jälgimist, interaktiivset testimist, küsimustike koostamist jms. Õpilastel on võimalik esitada küsimusi, millele õpetaja saab kohe vastata ja jälgida iga õpilase arvuti ekraani, et teda vajadusel juhendada.

SOS Lasteküla Eesti Ühingu tegevdirektor Margus Oro ütles digitaalse klassi avamisel, et Samsung ja SOS Lasteküla on koostöös teinud ühe väikese sammu selleks, et Põltsamaa ühisgümnaasiumi ja SOS Lasteküla lastel oleks koolipäev huvitavam.

“Nüüdisaegne tehnoloogia on koolides endiselt nagu võõras külaline, tihtipeale on see pagendatud kas arvutiklassi või äärmisel juhul õpetajate lauale, kuid samas leidub seda õpilaste taskutes ja koolikottides. Miks see nii on? Mitte sellepärast, et õpilased ei oleks huvitatatud interaktiivsetest õppevahenditest, arvutitest ja kaasaegsetest telefonidest, mitte sellepärast, et õpetajad ei taha läbi nende õpetada, vaid üheks süüdlaseks on kindlasti see, et seda va krabisevat koolidel lihtsalt ei jätku,” ütles Margus Oro. 

Julgustavad õpetajaid

Samsung Electronics Baltics Eesti esinduse juhi Ursel Velve sõnul on Samsung kogu Euroopas võtnud fookusse digitaalse hariduse ja on panustanud selle laiendamisesse. Baltimaades on taoline klass juba neljas, varem oli kaks klassi Lätis ning üks Leedus. “Soovisime, et heategevusprojekti käigus kogutud raha läheks laste hariduse edendamiseks,” sõnas Ursel Velve. “Mis on ettevõtete jaoks oluline? Me ootame oma tulevastelt töötajatelt,  et nad oskaksid neid seadmeid juba kasutada. Me julgustame õpetajaid võtma seadmeid kasutusele, proovima ja katsetama neid. Sellega aitate õpilastel leida tulevikus sobiva töö ja edendada nende elukvaliteeti.”

Põltsamaa ühisgümnaasiumi direktor Aimar Arula kinnitas, et Eesti esimese taolise klassi rajamine Põltsamaale on koolile väga suur tunnustus. “See on väga suur investeering meie kooli, klassi maksumus võrdub kooli viie-kuue aasta infotehnoloogia eelarvega,” ütles koolijuht.

“Üks IT-guru on öelnud, et kui mingi seade on loodud enne inimese sündi, peab inimene seda seadet või tehnoloogiat õppima, kui seade on loodud inimese eluajal, siis tuleb see talle imelihtsalt kätte. “Kardan” natuke seda, et kas meie õpetajad ja ka ma ise saame selle tehnoloogiaga hakkama ja kas me suudame kõiki neid teadmisi õpilastele edastada. Mina arvan, et õpilased võtavad klassi küll väga kiiresti ja kenasti vastu.”  

Isegi lihtsam kui tavaarvutis

Digitaalses klassis läbi viidud näidistunnis, kus joonistati seadmete poolt pakutavate võimalustega tutvudes oma lemmikõpetajat ja sooritati tunnikontroll, osalesid lisaks kutsutud külalistele ka õpilased. Põltsamaa ühisgümnaasiumi IX klassis õppivad Maia Pruuli ja Triinu Arula märkisid, et kõik õpilased saavad digitaalses klassis kindlasti hakkama.

“Kõik on siin isegi lihtsam kui tavaarvutites,” nentisid  tüdrukud. “Ootame põnevusega neid tunde ja ka seda, kuidas õpetajad hakkama saavad. Oma klassiga tahaks kindlasti siia tulla, see tekitaks kindlasti palju elevust ja oleks heaks vahelduseks tavalisele koolitunnile.”

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus