Põllumeeste esmaeesmärk on ellujäämine

Tulundusühistu Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liidu ja Jõgevamaa Põllumeeste Liidu eestvedaja Raul Soodla uuris möödunud nädalal Taanis võimalusi piima turustamiseks. Kõik ikka selleks, et põllumehed majanduslikult ellu jääks.


Jõgevamaa põllumeeste kõneisik Raul Soodla märkis, et töövisiidi Taani aitas korraldada osaühingu Härjanurme Mõis endine juhataja Peter Thomsen läbi Taani suursaatkonna Eestis. “Taani piimatootjad on enamuses koondunud suurde ühistusse, millel liikmeid ka Rootsis, Suurbritannias, Belgias. Piimakriis on aga üleeuroopaline ja ülemaailmne, mistõttu kiireid lahendusi pole tulemas. Klassikalises mõttes võib piimale turu leidmist võrrelda laeva müügiga, sest laeva müüakse ka pika aja jooksul.”

Toompeal Pajusist pärit piim

Eelmise nädala esmaspäeval korraldas Eesti Põllumeeste Keskliit Toompeal riigikogu hoone ees aktsiooni “Märkamine”, kus tänavale paigutati sadu piimapudeleid, mille siltidel ühel või teisel moel likvideeritud lehmade nimed. Soodla sõnul on Eesti põllumeeste majanduspoliitiliseks eesmärgiks dialoogi taastamine valitsuse ja võimukoalitsiooniga. “Põllumeeste seltskond tunneb juba pikemat aega, et valitsusega räägitakse erinevat keelt, üks pool kõneleb justkui aiast, teine aiaaugust, ühisosa nagu polegi. Soovisime Eesti rahvale näidata, et põllumeeste olukord on keeruline, meist ei hoolita. Seda tõestab ka ülimadal piima väljamüügi hind. Olles ühtsel Euroopa turul oleme stardipositsioonilt kehvemas seisus. Ilmaasjata poleks me meeleavaldust korraldanud. Meie sooviks on jätkuvalt saada normaalne dialoog riigis võimulolijatega,” ütles maakonna põllumeeste eestkõneleja Raul Soodla. “Muide enamik piima, mis Toompeale viidud, pärines aktsiaseltsist Pajusi ABF. Pudelisse oli see piim pandud Farmi piimatööstuses,” lisas ta.

Prantslaste suur imestus

Raul Soodla rääkis, et kui põllumehed piimapudeleid Toompeale paigutasid, tulid uudistama prantslased. “Selgus, et nemadki on farmerid. Nad tundsid huvi, mis toimub ja kui asjast teada said, avaldasid arvamust, et oleme käitunud vägagi rahulikult ning märkisid, et nende reageering põllumeestevaenulikule suhtumisele olnuks märksa agressiivsem, näiteks pillutaks laiali sõnnikut jne.”

Mis puutub Eesti poliitikutesse, siis vaatamata presidendivalimistele kulunud energiale oli huvi piimaaktsiooni vastu üsna suur. Oma ettepanekud põllumeeste olukorra parandamiseks on teinud Vabaerakond ja igal aastal esitab teemakohased seisukohad ka Keskerakond. Kahjuks tõrjub valitsev koalitsioon opositsiooni ettepanekuid.

Maaeluministrit oodates

Soodla sõnul loodavad Jõgevamaa põllumehed kohtuda ka maaeluminister Urmas Kruusega. “Kevadisel kokkusaamisel peaminister Taavi Rõivasega andsime Kruuse jaoks talle edasi kutse külastada Jõgevamaad. Väga positiivne, et minister osales Jõgevamaal avatud talude päeva üritusel, kuid soovime, et ta leiaks aega ja tuleks konstruktiivsele mõttevahetusele ‒ töökohtumisele põllumajanduse hetkeseisust ja tulevikuväljavaatest. Küllap on sama huvi ka teiste maakondade põllumajandustootjatel,” lisas ta.

Raul Soodla ütles, et TÜ Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liit püüab piimatootmise ellujäämisele kaasa aidata võimalikult soodsat hinda makstes. “Tänaseks on piimaturg kergesse tõusu läinud. Septembris varutud piima eest maksame üle 230 euro tonni piima eest. Oktoobri prognoos on oluliselt kõrgemgi. Hinnatõus on tingitud või, koore ja piimapulbri hinna tõusust maailmaturul,” lisas ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus