Poliitik Kaja Kallas: EKRE on nagu Keskerakonna väike vend

Teisipäeval Jõgevat külastanud ja kooliõpilaste vanematega kohtunud Eesti Reformierakonna esimees Kaja Kallas rõhutas jutuajamisel maakonnalehele Vooremaa, et eelseisvatel valimistel ootavad meid ees tegelikult väga selged valikud: kas edasi või tagasi, kas itta või läände, kas avatud või suletud ühiskond.


Rääkides veidi enam kui viie kuu pärast toimuvatest riigikogu valimistest, ütles Kallas, et Reformierakond on selleks võitlusvalmis. „Meie tugevuseks on väga tugev ja ühtne meeskond. Suudame kõikides ringkondades välja panna ühtlase nimekirja ja kokkuvõttes määrab see ka valimiste edu. Oleme hakanud avalikustama oma valimisprogrammi, mis on juba praegu 70 lehekülge pikk. Oluline on, kuidas seda kõike inimestele arusaadavalt edastada. Meie prioriteet on kahtlemata majandus ning meie tee õiget suunda kinnitab ka teisipäeval avalikustatud tööandjate manifest, millega enamik meie seisukohti kattub,” kinnitas tipp-poliitik.

„Reformierakond tegeleb majandusega ikka lähtuvalt sellest vaatevinklist, kuidas jõukust juurde tekitada. Selle eeldus on ühesugune ja õiglane maksusüsteem, mis on omaette suur väärtus. Samuti aktsiisipoliitika korrastamine, sest eelmisel aastal kaotas riik 216 miljonit vale aktsiisipoliitika tõttu.”

Igaüks peab andma endast parima

Kallase sõnul on Reformierakonna jaoks valimisprogrammis väga oluline korraliku riikliku taristu väljaarendamine, kus prioriteedid on neljarealised maanteed Tallinnast nii Tartu, Pärnu kui ka Narva suunal. „See on elu ja ettevõtluse arendamise seisukohalt väga oluline. Samuti on taristute puhul vajalikud kaasaegsed elektri- ja internetiühendused, milleta samuti pole ettevõtlus kaugemates piirkondades mõeldav. Tänapäeva maailmas ei saagi ilma internetiühenduseta ettevõtlust arendada.”

Veel on Kallase arvates vaja hoogustada digiriigi arengut. Samuti tuleks mõelda teatud äriühingute erastamisele. Praegu on riigil 32 äriühingut, millest mõned on küll strateegilise tähtsusega, kuid osa neist ei pea kindlasti riigile kuuluma.

Üks Reformierakonna suuremaid lubadusi on olnud õpetajate palga viimine 2000 eurole. „Me oleme selle üle palju arutanud ja meie lähtekoht on see, et õpetajate puudus on üleriigiliselt suur probleem. Palk on siin kindlasti üks peamine motivaator, kuid õpetajaametit üldse tuleb laiemalt väärtustada. Tulevik nõuab meilt tarku ja haritud inimesi ning selleks vajame häid õpetajaid,” rõhutas Kaja Kallas.

Tema arvates püütakse meil liiga sageli kujundada arvamust, et kõike peab meie eest tegema riik. „Sellisest suhtumistest peaksime lahti saama, sest meil endal on ikka ka vastutus tuleviku ees. Ei ole nii, et riik kõik korraldab ja riik kõik otsustab. Igaüks peab andma endast parima.”

Reformierakonnale on vahel soovitatud, et lubage valimiste eel suuremalt. „Kuid me oleme kandnud valitsuse vastutust ja soovime seda ka tulevikus teha. See eeldab sõnade eest vastutamist, mida näiteks EKRE-l pole tarvis teha. Seepärast ei saa me välja käia lubadusi, mida reaalselt ei suuda täita.”

Ühe pintsaku kaks varrukat

Lähenevatest valimistest rääkides ütles Kallas, et praegu on enneaegne anda lubadusi, kellega tehakse koostööd või kellega mitte. „Poliitikas nii ei saa, see oleks iseenda nurkamängimine. Me ei tea ju praegu, millisteks kujunevad valimistulemused. Me ei tea hetkel isegi veel seda, kes üldse valimistele välja tulevad.”

Kallase kinnitusel läheb Reformierakond valimistele kindla eesmärgiga need võita ja pöörata Eesti tagasi õigele rajale. „Eelseisvatel valimistel on tegelikult väga selged valikud: kas edasi või tagasi, kas itta või läände, kas avatud või suletud.

Oma geograafilisest asukohast lähtuvalt saame olla kas Venemaa või Euroopaga ning siin on selge valik – Euroopaga. Aga üksi me jääda ei saa. Euroopa on meid väga palju aidanud. Eesti kuulub koos Läti ja Horvaatiaga kolme kõige enam Euroopa Liidu ühtsest turust võitnud majanduse hulka. Meie ettevõtjad saavad oma tooteid ja teenuseid osutada 1,3 miljoni inimese asemel 507 miljonile, nii kasvab jõukus ja suurenevad kõigi sissetulekud. Kõiki neid riike ühendab nende väiksus,” sõnas Kallas.

Rääkides päevapoliitikast, ütles Reformierakonna esimees: „Viimastel päevadel kisuvad Keskerakond ja EKRE küll omavahel kõvasti tüli, kuid tegelikult on nad ühe pintsaku erinevad varrukad. EKRE on nagu Keskerakonna väike vend, kes ajab sisuliselt sama asja ning valimiste järel ei ole neil kindlasti omavahel probleemi, et koostööd teha. Eestile oleks see tagasikäik. See, kuidas EKRE püüab näidata Euroopat nõrgana ja Eesti inimesi Euroopa vastu üles kütta, teenib ju tegelikult ainult Kremli huve. See on just sama retoorika, mida Venemaa kogu aeg Euroopa suunal kasutab Euroopa riikide tülli ajamisel.”

Kaja Kallas tõdes, et kahjuks selline käsitlus inimestele sageli meeldib, et kes kõvemini karjub, sellel on õigus. „Selle asemel, et debateerida, ning see on alles valimiste algus. Olen kõigeks selleks valmis nii palju, kui seda olla saab. Lõpuks oleme ju kõik inimesed.”

Kommunismi ei usu

Kallas lisas, et Eestis keskendutakse liiga palju sellele, mida keegi ütles, selle asemel et vaadata, kes mida tegi. „Soovitan vaadata rohkem otsa eelarvele, sest seal kajastuvad tegelikud valikud. Mitte see, mida sõnades räägitakse.” Kallas usub, et ka uus riigieelarve võetakse kenasti vastu vaatamata sellele, et koalitsiooni liikmete arv kahaneb. „Küllap EKRE saab ilusad katuserahad ja eelarve vastuvõtmisel probleeme ei teki.”

Eesti riik on tema sõnul uskumatult palju saavutanud. „Kui vaatame neid riike, kellega varem koos olime, siis oleme kaugele ette liikunud. Sest oleme teinud väga palju arukaid otsuseid. Viimase aja valed otsused on pannud aga paljud kodanikud oma riigis pettuma. Nii on taas tõusuteel varimajanduse ja ümbrikupalkade osakaal. Aga see on ju meie oma riik, kelle tagant me varastame. Sellisele suhtumisele ei tohiks pinnast luua. Arukas inimene peab aru saama, et tasuta ühistransporti pole olemas, vaid et see tuleb meie endi taskust. Mina kommunismi ei usu.”

Rääkides lõpuks sotsiaalmeediast, avaldas Kallas arvamust, et see forsseerib ja lihtsustab elukäsitlust ja võimaldab valedel vohada. „Pärast teist maailmasõda ütles Winston Churchill, et vale on poolel teel ümber maailma, enne kui tõde püksid jalga saab. Nüüd, infoajastul, on vale kolm korda juba Kuu peal käinud ja tõel ei olegi nagu üldse võimalust sõna sekka öelda. Aga kui inimesed teevad valedele tuginedes otsuseid, siis ei saa need õiged olla.”

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus