Peipsi piigad, Lahe ja Torma muusikud käisid Europeade´l

Juuli lõpus Turus peetud Europeade´l osalesid Jõgevamaalt Mustvee tantsurühm Peipsi piigad, Ranna rahvamaja tantsurühm Lahe ja Torma rahvamuusika ansambel.


Peipsi piigadega lapsevanemana kaasas olnud Jõgevamaa Koostöökoja tegevjuht Aive Tamm ütles, et Europeade´l Turu linnas oldi viis päeva ehk siis 26. – 30. juulini. Peipsi piigad tantsisid avaüritusel ühistantse. Koos Torma muusikute, Ranna rahvatantsurühmaga Lahe ja samas bussis olnud Tudulinna Rabaroosidega oli neil ka kaks tänavaetteastet. Tüdrukud tantsisid siis “Heinalisi”.

Rongkäigus osaleti “Heinaliste” rehadega, lõpuetendusel tantsisid kõik noorte- ja lasterühmad jenkat.

Ilm soosis tantsijaid ja muusikuid

Europeade ajal oli Turus väga palju rahvakultuuriüritusi, ringi liikudes tuli vastu väga erinevates rahvariietes inimesi. Igal tänavanurgal toimusid etteasted, kogu Euroopa kultuur oli nagu peopesal. “Kirevates rahvariietes noored pälvisid kõikjal palju tähelepanu, harvad ei olnud juhused, kui astuti ligi ja paluti luba koos pilti teha,” rääkis Aive Tamm.

Tema sõnul soosis ilm tantsijaid ja muusikuid, vihma tuli vaid ühel päeval, ülejäänud aeg möödus päikesepaistes. Õhtud olid soojad. Mitmel õhtul elati kaasa Torma rahvamuusikute esinemistele.

Peipsi piigade juhendaja Liina Abram on varem Europeade´l käinud ja tema oskas tantsijaid juhendada ning suunata.

Peipsi piigades tantsiv Laura Gusseva rääkis, et tema jaoks olid kõige põnevamad tänavakavad. “Tantsisime koos Rabarooside ja Lahega. Muusikat tegid Torma rahvamuusikud. Meil oli kaks ühistantsu, kus ühendasime kõik koos käed. Õhkkond oli väga sõbralik ja täis lusti.”

Tänavu oli Laura sõnul Europeade täis eestlasi, sest Turu on meile üsna lähedal. “Publik võttis meid suurepäraselt vastu, mida rohkem tantse tantsisime, seda rohkem publikut lava ümber kogunes. Paljud soovisid meiega pilti teha, tantsude ajal plaksutati väga aktiivselt ja oli kuulda ka vaimustuse hõikeid,” lisas ta.

Heinaliste rehad võeti Eestist kaasa

Laura lemmiktants on “Heinalised”. “Tantsu jaoks tuli Eestist tassida kohale rehad. Kui publik meid rehadega nägi, küsiti kohe, kas need on meie töörehad. Me vastasime naljaga muidugi. Küsijatel jäi suu lahti. Minu meelest meeldis publikule kõige rohkem ikka “Heinalised”. Kõik olid nii vaimustuses meie tantsust, et aplaus jätkus ka pärast esinemist. See oli kirjeldamatu – tahaks nagu nutta, aga samas ka naerda, sest kõik läks väga edukalt, publiku aplaus ja rõõmuhõiked läksid südamesse. Tundsime uhkust enda ja rühma üle. Lihtsalt uskumatu,” märkis ta.

Vabal ajal käisid Peipsi piigad Turu toomkirikus, sõitsid vesibussiga mööda Aurajoki jõge, seal sai jälgida linna teise nurga alt. Linna ühistransport oli tantsulisetele tasuta, nii et seigelda sai palju. Tantsijad nägid huvitavaid installatsioone, näiteks neljakorruselise kortermaja kõrgust metallkera.

Laura Gusseva ütles, et osaleks järgmisel Europeade´il kindlasti, sest festivalil saad tuttavaks teiste maade esindajatega ja nende kultuuriga. “Selline suhtlemine ühendab meid, eurooplasi, omavahel ja me saame üksteisest tulevikus paremini aru.”

Peipsi piigad ootavad sügisest oma ridadesse uusi liikmeid, sest enamik tantsijaid lõpetas 9. klassi ning jätkavad õpinguid Tartus ega saa seetõttu enam Mustvees tantsimas käia.

Õpiti selgeks neli uut tantsu

Ranna rahvamaja naisrühm Lahe osales rahvusvahelisel folkloorifestivalil Europeade teist korda. Möödunud aastal käidi Belgias. “See festival meeldis tantsijatele väga. Nii otsustasime Europeade´le minna ka tänavu. Seekordseks festivaliks õppisime selgeks neli uut tantsu,” rääkis juhendaja Julia Tross. “Et Eestist oli Turus folkloorifestivalil üle tuhane inimese, siis sai esineda väljakutäis naisrühmi ja väljakutäis segarühmi. Avakontserdil Turu hokihallis tantsisid naisrühmad “Soome polkat”, koos segarühmadega “Kangakudumist”. Lõpukontserdil aga “Mina tahan tantsu lüüa” ja koos segarühmadega “Käru polkat”.  Oli ka kaks tänavaesinemist, tänavale oli ehitatud väiksemad lavad,” rääkis ta.

Julia Tross märkis, et seekord kandis naisrühm Lahe Europeade´l Kodavere kihelkonna valgeid rõivaid. “Eelmisel aastal tantsisime triibuseelikuga, mis sel aastal oli seljas minu kaheksa-aastasel tütar Kristel Haldjal, kes tantsis meiega tänavakavades ja ava- ning lõpukontserdil ühistantse.”

Julia Trossile oli Soomes toimunu neljas Europeade festival. “2014 osalesin Poolas Torma naisrühma ja ühe Lahe tantsijaga, 2015 Rootsis Torma naisrühma ja kolme Lahe tantsijaga, 2016 Belgias naisrühmaga Lahe ja tänavu siis Turus naisrühmaga Lahe ja ühe Torma tantsijaga,” lausus juhendaja.

HELVE LAASIK

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus