Peipsi pealinn täitub eksootilise vaimuliku muusikaga

Tuleval nädalal Mustvees peetaval rahvusvahelisel vaimuliku muusika festivali kontsertidel kõlavad erinevate usukoguduste heliteosed mitmete maade esinejatelt.

Rahvusvahelise vaimuliku muusika festivali kunstilise juhi Valeri Petrovi sõnul korraldatakse sündmus Mustvees teist korda. 2016. aasta festival näitas, et huvi vaimuliku muusika vastu on väga suur. Kohe pärast festivali tekkisid mõtted, keda järgmiseks aastaks võiks esinema kutsuda. Kui rääkida õigeusu või luterliku kiriku muusikatraditsioonidest, siis need on meile üsna tuttavad, sellepärast tunneme ka palju võimalikke esinejaid üle maailma. Samas näiteks vanausu ja baptistide muusika puhul tuleb kõrgprofessionaalsete muusikute otsimiseks palju tööd teha. Õnneks aga saame alati oma kolleegidelt nõu ja soovitusi küsida. Mõned esinejad leidsime täiesti juhusikult, näiteks Klassikaraadiot kuulates. Artistide otsingute protsess oli väga loominguline ja huvitav,” tunnistas mees.

Avakontserdil kellade muusika

Festivali avakontserdil 8. augustil kell üks päeval musitseerib Mustvee kultuurikeskuse pargis kellade ansambel Arsis Aivar Mäe juhendamisel. Valeri Petrov peab sellist algust teatud mõttes sümboolseks. Festivali kontseptsiooni järgi peavad avakontserdil mängima kellad. Ilma kelladeta ei saa kirikut ette kujutada. Eelmisel aastal olid meil kellad Venemaalt, sellel aastal otsustasime käsikellade ansambli Arsis kasuks, nemad esitavad väga erinevat repertuaari alates lääne klassikast kuni eesti rahvalauludeni,” selgitas ta.

Sama päeva õhtul kell seitse tuleb EELK Mustvee kirikus esitamisele muusikateos LEIPZIG 1722. Kõlab heliloojate Gaupmeri, Telemanni ja Bachi muusika plokkflöötide ansambli Cantores Vagantes esituses. Kollektiivi kunstiline juht on Reet Sukk, kaasa lööb sopran Eve Kopli Scheiber Šveitsist.

Betaania kirikus juudi rahvalaulud

Mustvee Betaania koguduse kirikus on 9. augustil kontsert Ajatu harmoonia ilu. Esineb Art Jazz Quartet, mille koosseisus on Andres Mustonen viiulil, Taavo Remmel kontrabassil, Jaak Sooäär kitarril ja Tanel Ruben löökpillidel. Nendega laulab särav solist sopran Keren Hadar Iisraelist, teda nimetatakse crossover sopraniks ehk hääleks, millele allub ükskõik mis repertuaar. Juudi vaimulikud rahvalaulud on väga huvitav teema. Ma ei hakka seda sõnadega iseloomustama, seda peab kindlasti kuulma,” ütles Valeri Petrov.

Neljapäeval 10 augusti õhtul esineb Mustvee kultuurikeskuses Moskva vanausuliste jumalaema kaitsepühaku peakiriku Rogožski meeskoor. Moskva vanausuliste muusika erineb kindlasti Peipsi vanausuliste omast. Igas vanausu regioonis on oma muusikalised traditsioonid. Rogožski meeskoor annab kontserdi ajal ka kommentaare oma traditsioonide kohta,” lausus Petrov.

Järgmisel reedel saab Mustvee püha kolmainu kirikus kuulata ansambli Orthodox Singers esituses iidse Süüria ja Antiookia õigeusu muusikat. Seda muusikat esitatakse aramea keeles. See on keel, milles oletavat rääkinud Jeesus Kristus. Need on väga iidsed kristlikud laulud orientaalse kõlaga. Neid esitame koos Liibanoni solisti ja selle muusika asjatundja Ghada Shbeiriga,” selgitas Valeri Petrov.

Petrovi sõnul loodi  ansambel Orthodox Singers 1989. aastal. Repertuaaris kuulub esikoht varasele õigeusu kirikulaulule, mida kontsertidel esitatakse harva. Repertuaaris on ka eri ajastute autorimuusika, samuti eesti heliloojate (Cyrillus Kreegi, Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Galina Grigorjeva, Kuldar Singi, Andres Uibo ja Urmas Sisaski) vaimulik muusika.”

Järgmisel laupäeval esitab Peterburi kooriansambel Sobor Püha Nikolai kirikus Venemaa  heliloojate õigeusu muusikat läbi aegade.

Kõlab väga erinevate heliloojate õigeusu muusikat. Sobor alustab Dmitri Bortnjanski loomingust, see on nn vene barokk, aga samas väga euroopalik muusika. Samuti on kavas suurte heliloojate nagu Pjotr Tšaikovski, Pavel Tšesnokovi, Aleksandr Arkhangelski, Mili Balakirevi ja mõnede nüüdisaegsete vene heliloojate teosed. Enamik teostest on väga haruldased ja neid saab kontsertettekandel väga harva kuulda,” rääkis Valeri Petrov.

Festivali lõppsündmuseks on 13. augustil Mustvee kultuurikeskuses toimuv galakontsert.

Festivali kunstiline juht nimetas suurepärasteks koostööpartneriteks Laidi Zalekešinat Mustvee kultuurikeskusest, Eenok Haamerit EELK Mustvee koguduse kirikust, munkpreester Ilja Püha Nikolai kirikust, Reet Pappet Betania kogudusest, Sergei Borodini Püha Kolmainu kirikust ja paljusid teisi. Sügav kummardus neile kõigile. Kordan, et ilma Mustvee inimesteta ei oleks meil võimalik midagi korraldada,” märkis ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus