Palamuse vallas peeti viimast “titepidu”

Palamuse rahvamajja olid möödunud reedel oodatud Palamuse valla noorimad kodanikud ja nende vanemad. Sellega pandi punkt Palamuse valla “titepidude” kahekümneaastasele traditsioonile: seoses omavalitsuste ühinemisega seda üritust senisel kujul ju enam ei toimu.


Palamuse valla esimene noorimate vallakodanike vastuvõtt leidis aset 1997. aasta mais ja kahekümne aasta jooksul on sellisest pidulikust sündmusest osa saanud 411 väikest ilmakodanikku koos vanematega. Tõsi, 411 on sündmusele kutsutud laste arv, aga alati on olnud neid, kes mingil põhjusel pole saanud kohale tulla.

Möödunud nädalane väikeste vallakodanike vastuvõtt oli järjekorras juba kolmekümne teine: algul peeti titepidu ju suisa kaks korda aastas: emade- ja isadepäeva paiku. Viimasel ajal on pidu peetud vaid kord aastas. Vastuvõttude korraldamise üheks ajendiks oli asjaolu, et vald hakkas 1997. aasta algusest maksma viiesajakroonist sünnitoetust peredele, kes uue ilmakodaniku võrra suurenenud. Toetus antigi algul kätte vastuvõtul, praegu kantakse kolmesajaeurone toetussumma vanema pangaarvele peatselt pärast lapse sündi. Vastuvõtul annavad vallajuhid aga vanematele pidulikult üle nimetunnistuse (see pole ametlik dokument, vaid pigem meene) ja hõbelusika.

Head taustajõud

Palamuse valla viimasele titepeole tuli kaksteist peret, kutsutud oli aga koguni seitseteist peret. Arv jõudis nii suureks kasvada sellepärast, et eelmisest peost – see leidis aset möödunud aasta mais – on nüüdseks möödunud juba poolteist aastat. Pidu otsustati tänavu maist oktoobrisse lükata just selleks, et võimalikult paljud väikesed palamuslased saaksid kätte veel Palamuse valla sümboolikaga meened.

Noorimaid vallakodanikke ja nende vanemaid tervitasid Palamuse vallavolikogu esimees Terje Rudissaar ja vallavanem Rait Persidski. Mõlemad kinnitasid, et lapsed on vallale suur rikkus ja vald omalt poolt on püüdnud luua neile võimalikult hea kasvukeskkonna. Muusikalist külakosti tõid peredele Palamuse kultuuri laululapsed.

Kahekuuse Eivo vanemad Reelika Raudkivi ja Elmo Tambur kinnitasid, et Eivo on tubli poiss ja laseb öösiti päris hästi magada.

“Süüa küsib ta vahepeal küll, aga selles pole midagi hullu,” kiitis ema Reelika.

Ta kinnitas, et üksi oleks pisipojaga kindlasti raske hakkama saada, aga kui issi ja vanaema näol head taustajõud olemas, on päris tore titaga kodus olla. Tore on tema meelest ka see, et Kuremaa ujula lähedal on: varsti tahetakse Eivo sinna ujuma viia.

Tiina ja Kalmer Kalamehe pisipoeg Roland on Eivost vaid neli päeva vanem. Tal on kaks vanemat õde, üks kuue- ja teine üheksa-aastane. Kuueaastasel õel oli tore võimalus titepeol vennakesele laulda – Palamuse kultuuri mudilasansambli koosseisus. Üheksa-aastane õde on aga juba tubli lapsehoidja.

“Tüdrukud olid väga uhked ja õnnelikud, kui väike venna sündis,” kinnitas Tiina Kalamees.

Ehkki eelmise lapse sünnist oli selles peres juba kuus aastat möödas, ei tulnud ei emmel ega ka issil raamatust näpuga järge ajada. Tuli niisamagi meelde, kuidas titaga ümber käia.

Tulevased sõbrad

Merilin ja Karmo Toome olid titepeol koos pisipoeg Hans Tristaniga, kes on üheksa ja pool kuud vana ning hakkab kõigi märkide kohaselt varsti kõndima. Seda suuremaks kasvab siis tema kümneaastase venna roll: ta on paras valvama, et Hans Tristan sinna ei tikuks, kuhu vaja pole. Nii Eivo, Roland kui ka Hans Tristan elavad koos vanematega Palamuse alevikus.

“Elame lähestikku, nii saame üksteist toetada. Ja alevikus on kõik käe-jala juures,” ütlesid Merilin, Tiina ja Reelika. Rolandist, Eivost ja Hans Tristanist saavad loodetavasti head sõbrad. Titepeo ajal jäi küll selline mulje.

Noored vanemad leidsid, et noorimate vallakodanike vastuvõtt on väga kena komme. Tore on ju panna pidulikud riided selga ning minna koos lastega kodunt välja “hambalusikat” ja nimetunnistust vastu võtma, torti-kringlit sööma ning mälestuseks ilusaid fotosid tegema. Kõik titepeod on jäädvustanud fotograaf Lea Pihlak.

“Sellist lapsevanemat meie titepeole veel pole sattunud, kes oleks ise titepõlves sama ürituse päevakangelaste hulgas olnud, aga neid peresid on rohkesti, kes mitme lapsega vastuvõtul käinud,” ütles Palamuse vallavalitsuse registripidaja Pille Soots.

Loodetavasti hakatakse noorimate vallakodanike vastuvõttu korraldama ka uues suures Jõgeva vallas.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus