Pajusi teater mängib näidendit maaelust Soomes

Täna esietendub Aidu koolimaja saalis Pajusi teatri näitemäng “Kunagi ei saa turul õiget hinda”, mis põhineb ühe tuntuma tänapäeva Soome kirjaniku Sirkku Peltola tragikoomilisel lool “Soome hobune”. Teemaks on Soome talupidajate igapäevaelu ja toimetulek Euroopa Liidu oludes, millest kooruvad välja ka üldisemad probleemid inimeste suhetes ja tõekspidamistes.

Sirkku Peltola teosel põhineva näidendi pakkus Pajusi teatrile mängimiseks lavastaja Tarmo Kruus, kelle sõnul võtsid näitlejad materjali väga positiivselt vastu. “Huvitaval kombel ei ole Pajusi Teatri varasematel lavastustel maaelu temaatikat väga tihti puudutatud, juubelihõngulisel viiendal aastal tundus sobilik ka sellesse teemasse süüvida. Oleme ju külateater.”

Näidendi tegelasteks on kolm põlvkonda uhkeid talupidajaid Kotalaid. Osades mängivad Ellen Kuslap, Lea Krass, Joosep Helve, Anni Õnneleid ja Gunnar Vasemägi. “Pajusi teatri näitlejatevalik on säärase, väga laia karakterispektriga, lavastuse väljatoomiseks piisav. Proovid algasid juba hilissügisel, aga intensiivsemalt siiski uue aasta alguses,” ütles Tarmo Kruus.

Rääkides näidendi nimetamisest ehtsaks soome looks, nagu “Seitse venda” või Niskamäe-sari, märkis lavastaja, et kindlasti võib öelda, näidend on soomeloolikum kui sellest sündinud lavastus, siiski on näidendis vähemalt tema hinnangul peamises fookuses universaalsed küsimused ja inimsuhted.

Kruusi sõnul jõuavad lavale ka hobused. “Millisel kujul ja moel, jätaksin esialgu saladuseks,” ütles ta.

“Näidend puudutab bürokratiseerumise temaatikat tõesti, aga rohkem on tegemist selle kaardistamisega kui üleskutsega või revolutsioonihüüuga selle muutmiseks,” iseloomustas lavastaja ülepingutatud euronõuete temaatikat näitemängus.

Näidendi “Kunagi ei saa turul õiget hinda” kunstnik on Pajusi rahvamaja juhataja Janne Vaabla.

Sirkku Peltola näidendeid on Eestis varasemalt lavalaudadele jõudnud kahel korral – 2007. aastal “Soome hobune” Eesti draamateatris (lavastaja Roman Baskin) ja 2011. aastal “Väike raha” Ugala teatris (lavastaja Tanel Ingi).

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus